banner

ضمانت تجاری به چه معناست؟

ضمانت تجاری چیست؟

ضمانت تجاری یکی از رایج‌ترین راه‌ ها برای تضمین پرداخت در اسناد تجاری است. معمولاً دارندگان اسناد تجاری به هنگام دریافت این اسناد از صادرکننده سند یا شخصی که می‌خواهد آن سند را واگذار نماید، ضامن معتبر درخواست می‌کنند. در این سند ضمانت تجاری، یک شخص می‌تواند ضامن صادرکننده و یا واگذار کننده سند تجاری باشد.

با پذیرش ضمانت در اسناد تجاری، ضامن متعهد می‌شود که مبلغ ذکر شده بر روی سند را در زمان تعیین شده و با رعایت شرایط قانونی به دارنده سند پرداخت نماید همچنین فردی که ضمانت تجاری داده است، باید به تعهدات آن عمل کند و دین آن شخص را پرداخت نماید.

ضمانت تجاری به این صورت است که اگر چند نفر مسئولیت پرداخت دینی را به صورت تضامنی بر عهده بگیرند، اگر یکی از ضامنین موجود دین را پرداخت و به تعهداتش عمل نماید، سایر ضامنین از پرداخت آن دین بری می‌ شوند و دیگر مسئولیتی برای پرداخت آن ندارند.ضمانت تجاری در اکثر مواقع بین بازرگانان و تجار و شرکت ها و موسسه های تجاری و و به طور کلی کسانی که کار خرید و فروش انجام می دهند، بسیار حائز اهمیت است و کسی که می‌خواهد در یک مسئله مهم یا در یک تجارت مهم سرمایه‌ گذاری کند، بدون ضمانت تجاری آن کار را انجام نمی دهد.

ضمانت تجاری به چه معناست؟

ضمانت چیست؟

ضمانت را می توان در فرهنگ لغت به معنای سندی که به موجب آن یک شخص،  شخص دیگری را ضمانت می کند معنی کرد همچنین مفهوم ضمان و ضمانت نیز مستلزم پرداختن به عقد ضمان است. عقد ضمان، عقدی است که در آن فردی  متعهد می‌شود که تعهد مالی را که برعهده فرد دیگر قرار دارد، ایفا کند.

روش های انجام ضمانت تجاری

ضمانت تجاری به دو نوع ضمانت در خود سند و ضمانت در سند جداگانه انجام می شود.

ضمانت در اسناد تجاری

معمولا در این روش ضمانت ها با امضاء ضامن در خود سند انجام می شود.

ضمانت در سند جداگانه

در این روش ضمانت تجاری می تواند خارج از سند تجاری و در یک سند جداگانه ایجاد گردد که موضوع و مشخصات مورد ضمانت سند تجاری در آن مشخص شود و این سند، ضمیمه سند تجاری گردد.

انواع ضمانت تجاری

ضمانت تجاری معمولاً به دو صورت فردی و دسته جمعی تقسیم بندی می شود.

ضمانت تجاری فردی

در ضمانت فردی،  ضمانت تجاری بر عهده یک فرد است و اگر فرد بدهکار و یا  متعهد اصلی نتواند دین خود را پرداخت نماید و یا به تعهدات خود پایبند باشد و عمل کند  طلبکار می تواند از متعهد اصلی و یا همان فردی که این ضمانت نامه را داده است، وجه خود را طلب کرده  و ضامن را ملزم به ایفای تعهدات نماید.

ضمانت تجاری دست جمعی

ضمانت دسته جمعی یا گروهی در شرکت هایی که که سرمایه آنها زیاد و قابل توجه است برای تضمین آن افراد مسئولیت تضامنی دارند و همچنین قراردادهایی که بر اساس تضامین ایجاد می گردد افراد می توانند برای وصول طلب خود به فرد ذکر شده در ضمانت تجاری مراجعه و دین خود را طلب نمایند یا از بهترین وکیل تجاری راهنمایی لازم را بگیرید.

انواع ضمانت تجاری

برای ضمانت تجاری چه مواردی باید رعایت شود؟

  1. ضامن باید عبارتی را تعیین نماید که نشان‌دهنده ضمانت آن فرد باشد. درج این عبارت، برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده است و امضایی که پشت یک ضمانت تجاری ایجاد می‌شود، ممکن است برای انتقال سند و یا ضمانت باشد. با توجه به این‌که مقررات انتقال سند با مقررات ضمانت متفاوت است، فرد باید در کنار امضاء ثبت کند که این سند را به‌عنوان ضامن امضاء نموده است. ضامن می‌تواند برای انجام این کار از عباراتی مانند: (ضامنم)، (ضمانت می‌کنم) یا (پرداخت وجه را تضمین می‌کنم) استفاده نمایید. اگر شخصی پشت یا روی سند تجاری را فقط امضاء کند و تعیین نکند که به چه عنوان آن را امضاء کرده است، ممکن است در آینده در تفسیر امضاء اختلاف‌نظر به وجود آید و امضا کننده ملزم شود که ثابت کند این سند را به‌ چه عنوان امضاء کرده است. در قانون تجارت ایران در ماده ۲۹۴ ذکر شده است : ضامنی که ضمانت برات دهنده یا محال علیه یا ظهرنویس را کرده فقط با کسی مسئولیت تضامنی دارد که از او ضمانت نموده است .
  2. برای ضمانت در خود سند، ضامن باید روی سند یا پشت سند را امضاء کند. در عمل، این امضاء در پشت سند تجاری ثبت می‌شود. برخی در این تصوراند که برای ضمانت، مُهر نیز به اندازه امضاء اعتبار دارد و ضامن می‌تواند به جای امضاء، از مُهر استفاده کند. با توجه به این‌که برخلاف امضاء ممکن است در مورد اعتبار مُهر اختلاف‌نظر به وجود بیاید، بهتر است که ضامن برای ضمانت تجاری را امضاء کند تا در آینده مشکلی به وجود نیاید.
  3. بهتر است که ضامن نام مدیون اصلی و طلبکار و همچنین تاریخ امضاء سند را نیز در کنار امضاء خود درج کنید. اگر ضامن سند تجاری می‌خواهد از شخصی ضمانت کند، باید نام او را به‌عنوان مدیون اصلی بنویسد تا ناخواسته مشمول مقررات دیگری قرار نگیرد و ضمانت او به نفع شخص دیگری که فرد مورد نظر نبوده، در نظر گرفته نشود

کلام آخر

هر دو طرفین قرارداد باید به مسئولیتی که در ضمانت تجاری درج شده آگاهی و اطلاعات کافی داشته باشد تا در آینده در صورت ایجاد مشکل توانایی حل و برطرف کردن آن را داشته باشند و بتوانند از حق و حقوق خود دفاع کنند. در صورت بروز هرگونه مشکل و یا سوار در این خصوص می‌توانید با وکلای مجرب و متخصص ما در ایران وکالت در ارتباط باشد.

شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

شناسنامه فنی هنگام صدور پروانه ساختمان صادر می‌شود و از طریق این سند می توان به بسیاری از ویژگی های عمومی یک ساختمان پی برد که شامل اطلاعاتی مانند : مهندسین، ناظر و مجری، مشخصات سازه‌ای، اطلاعات معماری، مشخصات دیوارها و نماها، مشخصات تجهیزات و تاسیسات نصب شده در ساختمان، اطلاعات فنی تجهیزات و تاسیسات مکانیکی، مشخصات فنی تجهیزات برق و اطلاعات آسانسور و ... می شود.

ظهرنویسی به چه معناست؟

ظهرنویسی به معنی پشت‌ نویسی می باشد. این عمل در قانون و حقوق تجارت با هدف های گوناگونی مانند وکالت، انتقال و همین طور ضمانت صورت می گیرد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)