وکیل چک

وکیل چک

چک یکی از معتبر ترین اسناد مالی و تجاری در ایران محسوب می شود که با بهره گیری از خدمات دولتی مختلف مثل پول برای افراد، توانسته مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل مشکلات مختلفی که در آن وجود دارد نیازمند به یک وکیل چک می باشد تا مردم بتوانند مشکلات چک برگشتی خود را حل نمایند و از همه مهمتر با قانون جدید چک برگشتی نیز آشنا شوند.

یک وکیل چک خوب باید از یک سری ویژگی ها و خصیصه هایی برخوردار باشد. تا قادر باشد در دادگاه در پرنده های چکی که برگشت خورده اند موفق عمل کند. قوانین چک برگشتی از تنوع زیادی برخوردار است.

به همین دلیل افراد باید قبل از انجام هر کاری در زمینه چک برگشتی خود با یک وکیل چک برگشتی مشورت کنند، سپس به انجام کارهای قانونی اقدام کنند. اما قبل از پرداختن به موضوع اصلی مقاله یعنی وکیل چک میخواهیم انواع چک را معرفی کنیم.

انواع چک

چک عادی: این چک از رایج ترین چک ها می باشد و معمولا در کارهای تجارتی مورد استفاده قرار می گیرد.

چک های تایید شده: این نوع چک در ابتدا به وسیله خود بانک تایید شده و با مهر و امضای بانک، مبلغ مورد نظر آن در حساب فرد صادر کننده چک حفظ می شود تا صاحب چک بتواند به راحتی آن را پاس کند.

چک تضمین شده یا رمز دار: صدور و بررسی این نوع چک ها به وسیله بانک ها انجام می شود و برای مواقعی بکار می رود که فرد چک دهنده در بانک مورد نظر حساب ندارد و پرداخت آن توسط بانک تضمین می شود.

چک های مسافرتی: این مدل چک ها که به تراول هم معروف است می تواند توسط همه شعب همان بانک صادر شود.

ویژگی های یک وکیل چک

وجود برخی از ویژگی های خاص در یک وکیل چک برگشتی کاملا ضرورت دارد و برای اینکه بتوانیم یک وکیل مناسب انتخاب کنیم باید معیارهای مختلفی را در نظر بگیریم. یک وکیل باید بتواند با استفاده از اطلاعاتی که در کارهای قبلی خود بدست آورده از قبیل مهلت برگشت زدن چک ، به آسانی مشکلات موجود در یک پرونده جدید را بشناسد و با استفاده از روش های خود پرونده را رو به جلو پیش ببرد.

در زیر به برخی از ویژگی های وکیل خوب اشاره خواهیم کرد.

راز دار بودن وکیل: 

در پرونده های چک اطلاعات محرمانه زیادی وجود دارد، بنابراین یک وکیل چک برگشتی باید بتواند تمام اطلاعات مربوط به پرونده و همه جزئیات مهم یا ساده را نزد خود نگه دارد و به هیچ وجه اسرار پرونده را فاش نکند.

به دلیل وجود اطلاعات شخصی در مطالبات چک برگشتی، وکیل چک برگشتی باید تمام اطلاعات موجود در پرونده را حفظ کرده و با بررسی اطلاعات که در آن موجود است به روشن شدن آن کمک کند. او همچنین می تواند به راحتی با شناسایی موارد خاص و نگهداری آنها پیش خود، در دادگاه از حق و حقوق موکل خود در پرونده های چک برگشتی دفاع کند.

توانایی شناخت مسائل ریز یک پرونده

توانایی شناخت مسائل ریز یک پرونده:

از آنجایی که در پرونده های چک برگشتی، مسائل بسیار پیچیده هستند، یک وکیل خوب چک باید بتواند به راحتی جزئیات یک پرونده را مانند یک پازل در کنار هم قرار دهد و آنها را با جزئیات دقیق و کامل و بدون هیچ کم و کاستی به قاضی ارائه دهد.

بهتر است بدانید: هر آن چیزی که باید در مورد استعلام چک برگشتی بدانید.

این موضوع می تواند کمک زیادی کند و قضات می توانند در مورد پرونده با بینش دقیق یک وکیل چک برگشتی اقدامات مناسب را انجام دهند.

تقسیم بندی کردن پرونده های چک برگشتی:

مسائل متعددی در پرونده های چک برگشتی وجود دارد که وکیل چک برگشتی باید آنها را با تفکیک و ساده سازی هرچه بهتر و بیشتر، این مسائل را شناسایی کرده و با روشن شدن مسائل در دادگاه به قاضی در تصمیم گیری کمک کند.

همچنین وکیل چک باید بتواند مسائل را به راحتی روشن کرده و اطلاعات کامل را از طرفین دعوا بدست آورد تا بتواند ادعاهای هر دو طرف را بررسی کند و بر اساس شواهد موجود، در تصمیم گیری به دادگاه کمک کند. شناسایی و تشریح جزئیات پرونده از خصایص وکیل چک  است.

رعایت قوانین دادگاه

یک وکیل چک خوب و با تجربه بالا می تواند کاملاً صریح و بدون هیچ گونه زبان شیرین یا چرب در دادگاه حاضر شود یا بدون استفاده از احساسات اضافی در دادگاه بر طبق شواهد و مدارک در دادگاه عمل کند و به این ترتیب او می تواند به پرونده های قانونی خود رسیدگی کند تا به راحتی بتواند موکلین خود را در دادگاه و در شرایط کنونی راهنمایی و همراهی کند.

بنابراین داشتن وکیل چک برگشتی قانونی بسیار مهم و یکی از اصول اخلاقی آنها در دادگاه است، زیرا منحرف کردن دادگاه به هیچ وجه به نفع پرونده نخواهد بود.

رعایت قوانین دادگاه

برخورداری از تجربه کافی برای پیشبرد پرونده

یک وکیل چک برگشتی باید از ویژگی هایی برخوردار باشد تا بتواند از مشتریان خود دفاع کند، اما داشتن تجربه کامل و سواد علمی برای پیروزی در دادگاه کاملاً ضروری است. با شناسایی مشخصات و اطلاعات لازم و همچنین وجود ماده ها و قوانین مختلف دولتی در پرونده های دادگاه، یک وکیل خوب باید تمام قوانین یک پرونده را بررسی کند و با استناد به قوانین موجود یا با شناسایی شواهد، مشکلات را حل کند.

جمع بندی

به طور کل یک وکیل چک قادر است به افراد در شناسایی مشکل و حل آن کمک کند و افراد مختلف وظیفه دارند برای شناسایی مجرمان در پرونده های خود با دادگاه همکاری لازم را داشته تا از این طریق بتوانند به حق و حقوق خود برسند.

همچنین یک وکیل برای  چک برگشتی علاوه بر اینکه باید به متن چک ها و همه کلماتی که در آن درج شده تسلط کافی داشته باشد باید بتواند با توانایی و اطلاع از همه قوانین چک برگشتی، به موکل خود برای رسیدن به حق خود کمک کند. از این رو بهترین وکیل شخصی است که در گرفتن وجه چک برگشتی تجربه و مهارت و همچنین توانایی لازم را داشته باشد.

در نهایت توصیه ما در ایران وکالت به شما این است که با قواعد و مقررات چک و شیوه صدور آن آشنایی لازم را داشته باشید. علاوه بر آن در حین بروز مسائل حقوقی از یک وکیل متخصص کمک بگیرید.

امتیاز بدهید