banner

نمونه قرارداد کار

نمونه قرارداد کار

در ماده ۷ قانون کار آمده است که قرارداد کار یک قرارداد شفاهی یا کتبی است که بر اساس آن کارگر در ازای دریافت حق الزحمه کار را برای مدتی به صورت موقت یا غیر موقت برای کارفرما انجام می‌دهد. در این مطلب می‌خواهیم ویژگی‌های نمونه قرارداد کار را به طور مختصر به شما معرفی کنیم.

کلیه قراردادهای کاری دارای دو طرف است. یک طرف قرارداد کارفرما قرار دارد و و طرف دیگر کسی که کار را انجام می‌دهد. در قراردادهای کار ، موقعیت کارفرما می‌تواند یک شخص حقیقی یا حقوقی باشد، اما در طرف انجام دهنده کار که کارگر یا کارمند می‌باشد، یک شخص حقیقی یعنی انسان قرار دارد. قرارداد کار یک قرارداد غیر رسمی به حساب می‌آید.

تنظیم نمونه قرارداد کار موقت

یکی از مسائل مهم در حوزه روابط کارگر و کارفرما نمونه قرارداد کار موقت یا قرارداد کار با مدت تعیین شده می‌باشد. قرارداد کار موقت یک نوع قرارداد با مدت زمان معین است که تاریخ شروع و پایان آن از ابتدا و در زمان امضای قرارداد تعیین می‌شود و کارفرما حق فسخ قرارداد کاری را در کل مدت قرارداد مگر در موارد خاص ندارد.

وقتی می‌خواهیم شخصی را برای خود استخدام کنیم و یا خودمان در جایی استخدام شویم و در صورتی که کاری که قرار است توسط آن فرد انجام شود یک کار موقتی است مانند نقاشی ساختمان خاص یا انجام دکوراسیون داخلی یک واحد آپارتمان. بهترین کاراین است که یک قرارداد کار موقت یا نمونه قرارداد کار معین نوشته شود.

نمونه قرارداد کار اداره کار

علاوه بر موارد گفته شده، گاهی اوقات می‌توانیم از یک قرارداد کار موقت برای مدت معین جهت اضافه کردن نیروی کار جدید به شرکت خود استفاده کنیم. برخی از مهم‌ترین نکات در نوشتن نمونه قرارداد کار موقت به شرح زیر است:

  • قید مشخصات طرفین در قرارداد کار موقت با مدت معین
  • مشخص شدن مدت قرارداد در زمان تنظیم قرارداد کار موقت
  • تعیین دقیق موضوع کار در زمان تنظیم نمونه قرارداد کار موقت
  • عنوان کردن ساعات کار قرارداد کار موقت به صورت مفصل
  • نوشتن نشانی دقیق محل انجام کار در قرارداد کار موقت
  • توضیح کامل دستمزد و بقیه مبلغ و حقوق در قرارداد کار موقت
  • مشخص شدن وضعیت تعطیلات در زمان تنظیم قرارداد کار

نمونه قرارداد کار ساعتی بدون بیمه

قرارداد کار ساعتی بدون بیمه و فرم قرارداد موقت بدون بیمه از مفهوم خاصی برخوردار نیست. قانون کار ایران یک قانون آمره می‌باشد و هرگونه توافق مغایر با آن معتبر نیست. بنابراین با توجه به این که بیمه در قانون کار در نظر گرفته شده است نمی‌توان برخلاف آن توافق کرد. اگرچه این مورد به نفع کارفرما نخواهد بود.

با مراجعه به بهترین وکیل اداره کار می‌توانید قوانین اصلی اداره کار را بررسی کنید. ماده ۱۴۸ قانون کار در این زمینه صریح است و می‌گوید: کارفرمایان کارگاه‌های مشمول این قانون طبق قانون موظف هستند کارگران واحد خود را تحت قانون تامین اجتماعی بیمه کنند. قرارداد کار ساعتی را قرارداد دستمزد ساعتی نیز می‌نامند.

نمونه قرارداد کارگزاری

نمونه قرارداد کار سه ماهه و یا آزمایشی

بر اساس ماده ۱۱ قانون کار، کارگر و کارفرما می‌توانند با توافق هم مدتی را تحت عنوان دوره آزمایشی معین کنند. این دوره از ویژگی‌هایی برخوردار است:

  1. این دوره آزمایشی سه ماهه تنها برای کارگرانی که از مهارت و تخصص بالا برخوردار هستند مناسب می‌باشد.
  2. در طول دوره هر کدام از طرف‌های قرارداد کار می‌توانند بدون اخطار قبلی، رابطه کاری را به اتمام برسانند.
  3. در صورتی که کارفرما رابطه کاری را قطع کند، وظیفه دارد حقوق کل دوره آزمایشی را به کارگر پرداخت کند.

قرارداد کار اداری

قرارداد کار اداری عامل مهمی در اعتماد و اطمینان کارگر، کارمند و کارفرما می‌باشد. با وجود یک قرارداد کاری اداری خاص ، می‌توانیم مطمئن باشیم که نیروی کار انگیزه بیشتری برای تمرکز بر وظیفه خود خواهد داشت. تنظیم قرارداد کار کاملاً به نفع هر دو طرف قرارداد است. عدم استفاده از قرارداد کار می‌تواند مشکلات زیادی را برای هر دو طرف یا یکی از طرفین به وجود آورد. با برقراری ارتباط با کارشناسان ایران وکالت می‌توانید در مورد نمونه قرارداد کار اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سوالات متداول

قرارداد کار چیست؟

یک قرارداد شفاهی یا کتبی است که کارگر بر اساس آن در ازای دریافت حق الزحمه به صورت موقت یا غیر موقت برای کارفرما کار می کند.

قرارداد کار به چه صورت تنظیم می شود؟

قرارداد کار دو طرفه است که یک طرف آن کارگر و طرف دیگر آن کارفرما حضور دارد.

۵/۵ - (۳ امتیاز)