banner

لیست بهترین وکیل داوری + ۴ نکته مهم که باید بدانید

وکیل داوری کیست؟

یکی از نهادهای حل اختلاف، داوری است که طرفین انجام قرارداد یا معامله، قبل از بروز یا بعد از بروز اختلاف، تصمیم می‌گیرند که موضوع اختلاف خود را به دادگستری ارجاع ندهند و فردی مورد اعتماد و امین، وکیل داوری، قضاوت را بین طرفین انجام دهد؛ که در این صورت رای داور برای همه قابل احترام و اجرایی است.

در گذشته و در تمامی فرهنگ‌ها، قبل از ایجاد دادگاه و دادگستری نوین، از این روش برای داوری بین مردم و ایجاد عدالت استفاده می‌شد. ایران وکالت ، به عنوان مرجع تخصصی معرفی بهترین وکلای ایران، در این نوشته قصد دارد علاوه بر معرفی بهترین وکیل داوری، به تنظیم شروط داوری بپردازد.

بهترین وکیل داوری کیست؟

کلمه داور به معنی قاضی، عادل و انصاف درباره نزاع، مرافعه و اختلاف دو یا چند نفر است. منظور از داوری یعنی قضاوت و حکمیت و از نظر حقوقی و دادرسی مدنی، به معنی فصل خصومت بدون تشریفات رسمی و توسط غیر قاضی است. به بیان ساده‌تر، داوری به معنی رفع اختلاف بین اصحاب دعوی از طریق واگذاری آن به قضاوت شخص یا اشخاصی که طرفین دعوای آن را به عنوان تراضی خود انتخاب نمودند.

وکیل داوری در کشور ایران، به دو بخش داوری داخلی و داوری تجاری بین المللی تقسیم بندی می‌شود. گفتنی است داوری بین المللی، قواعد خاص خود را دارد و شرایط ویژه‌ای بر آن حاکم است و از لحاظ حقوقی بسیار دقیق و با جزئیات است؛ اما در مقابل، در داوری داخلی صرفاً در بخش انتهایی قانون آیین دادرسی مدنی به آن پرداخته شده و متاسفانه این قوانین به صورت جامع نبوده و در بسیاری از مباحث آن نقص و ایراد وجود دارد.

بهترین وکیل داوری کیست؟

ابطال رای داوری و تنظیم شروط داوری

لازم به ذکر است در تنظیم شروط داوری  و شرایط ابطال داوری باید به مجموعه نکاتی توجه کنیم که در صورت بروز اختلاف، طرفین دعاوی، از انتخاب وکیل داوری رضایت داشته باشند.

 • نخستین نکته در تعیین بهترین وکیل داوری این است که وی باید شخصی صالح و مورد اعتماد باشد؛ زیرا تمام مسئولیت رسیدگی به اختلاف با شخصی است که به عنوان داور انتخاب شده و لذا باید با وسواس و دقت نظر انتخاب شود.
 • محدوده داوری باید دقیق باشد؛ باید به این نکته توجه داشت که برخی از شروط داوری، صلاحیت داوری را صرفا در صورت حل اختلاف و تفسیر قرارداد مشخص کرده اما بهتر است که شروط داوری به نحوی باشد که تمام حالات را در نظر گرفته و در صورت بروز اختلاف، به حل و فصل آن نیز پرداخته شود.
 • باید با توجه به موضوع قرارداد، مدت زمان دقیق داوری به میزان منطقی تعیین گردد. در صورت عدم تعیین تاریخ، مهلت داور برای صدور رای، ۳ ماه است.
 • نحوه احضار طرفین، شرایط تعیین جلسه رسیدگی، محل برگزاری و نحوه ابلاغ رای باید در قرارداد شرط داوری بیان شود.

ابطال رای داوری و تنظیم شروط داوری

ویژگی های بهترین وکیل داوری

از جمله ویژگی‌های بارز بهترین وکیل داوری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تجربه: بهترین وکیل داوری باید تجربه کافی در زمینه داوری داشته باشد و قبل از اینکه به عنوان وکیل داوری فعالیت کند، باید در این حوزه کارشناسی کامل داشته باشد.
 2. تخصص: بهترین وکیل داوری باید در زمینه های مختلفی از جمله داوری تجاری، داوری مسائل ساختمانی، داوری مسائل مالی و … تخصص داشته باشد.
 3. حرفه ای بودن: وکیل داوری باید از نظر اخلاقی و حرفه ای بسیار مورد اعتماد باشد و باید کار خود را به صورت شفاف و دقیق انجام دهد.
 4. توانایی مذاکره: بهترین وکیل داوری باید توانایی مذاکره با طرفین را داشته باشد و بتواند بهترین نتیجه را برای موکل خود به دست آورد.
 5. توانایی تحلیل و بررسی: بهترین وکیل داوری باید توانایی تحلیل و بررسی دقیق قراردادها، شواهد و مدارک دارایی داشته باشد.
 6. آگاهی از قوانین و مقررات: بهترین وکیل داوری باید آگاهی کامل از قوانین و مقررات مربوط به داوری در ایران و بین المللی داشته باشد.
 7. نوآوری: بهترین وکیل داوری باید با روش های مدرن و نوین در داوری آشنا باشد و بتواند از فناوری های نوین در این حوزه استفاده کند.
 8. همکاری با داوران بین المللی: بهترین وکیل داوری باید در صورت نیاز به داوری بین المللی، توانایی همکاری با داوران بین المللی را داشته باشد.
 9. پایبند به موعودیت ها: بهترین وکیل داوری باید موعودیت های خود را انجام داده و به تعهدات خود پایبند باشد.
 10. هزینه مناسب: بهترین وکیل داوری باید خدمات خود را با هزینه مناسبی ارائه دهد و نسبت به هزینه های خود، بهترین خدمات را به موکلان خود ارائه کند.

چه مواردی باعث افزایش هزینه های وکیل داوری می شود؟

مواردی که می تواند باعث افزایش هزینه های وکیل داوری در ایران شود، عبارتند از:

 1. پیچیدگی قضایای داوری: اگر قضیه پیچیده باشد و نیاز به بررسی و تحلیل دقیق قراردادها، شواهد و مدارک دارایی داشته باشد، هزینه‌های وکیل داوری افزایش خواهد یافت.
 2. مدت زمان داوری: اگر مدت زمان داوری طولانی باشد، هزینه های وکیل داوری نیز افزایش می‌یابد.
 3. محل داوری: هزینه های وکیل داوری در ایران بستگی به محل داوری دارد. در صورتی که داوری در شهرهای بزرگ و تجاری مانند تهران انجام شود، هزینه های وکیل داوری بیشتر است.
 4. تجربه و شهرت وکیل داوری: وکیل داوری با تجربه و شهرت بیشتر، معمولاً هزینه‌های بیشتری دارند.
 5. نوع داوری: هزینه های داوری در ایران بستگی به نوع داوری دارد. به عنوان مثال، داوری تجاری، داوری مسائل ساختمانی، داوری مسائل مالی و غیره، ممکن است به دلیل پیچیدگی‌های خاص، هزینه‌های بیشتری داشته باشند.
 6. شرایط قرارداد داوری: شرایط مورد توافق در قرارداد داوری نیز می تواند باعث افزایش هزینه های وکیل داوری شود.

به طور کلی، قبل از شروع فرآیند داوری، بهتر است با وکیل داوری در مورد جزئیات قرارداد و شرایط مالی صحبت کرده و قیمت نهایی را مشخص کرده و قراردادی شفاف و دقیق برای خدمات وکالت امضا کنید.

هزینه های وکیل داوری

جمع بندی

وکلای داوری باید در همه قوانین و مقررات حوزه‌ای که در آن قرار دارند، تسلط کافی داشته باشند. به عنوان مثال اگر قرار است شخصی، وکالت داوری در خصوص دعاوی پزشکی را بر عهده بگیرد، باید تسلط کاملی در قوانین و مقررات حوزه پزشکی داشته باشد.

سابقه و تجربه وکالت وکیل نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که در بسیاری از مواقع پیش آمده که افراد با مشکلاتی مشابه، برای داوری به وکلایی مراجعه کردند و وکیلی که تجربه کافی نداشته باشد، از نتایج پرونده‌های قبلی، برای حل پرونده جدید بهره می‌گیرد. در ادامه لیستی از بهترین وکلای وکیل داوری را به شما معرفی کرده‌ایم. در صورت تمایل برای آشنایی بیتر با بحث داوری مقاله داوری در قراردادهای داخلی را مطالعه کنید.

 • دکتر غلامرضا میرزایی نژاد: وکیل پایه یک دادگستری و دکترای تخصصی جرایم کیفری، متخصص در امور مرتبط با جرایم مالی و کلاهبرداری.
 • الهه صبحی: مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری.
 • دکتر محسن یکتن خدایی: وکیل پایه یک دادگسترى و متخصص در امور قراردادهاى داخلى و تجاری بین المللى و امور حقوقی و کیفری.
۵/۵ - (۲ امتیاز)