وکیل داوری

وکیل داوری کیست؟

یکی از نهادهای حل اختلاف، داوری است که طرفین انجام قرارداد یا معامله، قبل از بروز یا بعد از بروز اختلاف، تصمیم می‌گیرند که موضوع اختلاف خود را به دادگستری ارجاع ندهند و فردی مورد اعتماد و امین، وکیل داوری، قضاوت را بین طرفین انجام دهد؛ که در این صورت رای داور برای همه قابل احترام و اجرایی است.

در گذشته و در تمامی فرهنگ‌ها، قبل از ایجاد دادگاه و دادگستری نوین، از این روش برای داوری بین مردم و ایجاد عدالت استفاده می‌شد. ایران وکالت ، به عنوان مرجع تخصصی معرفی بهترین وکلای ایران، در این نوشته قصد دارد علاوه بر معرفی بهترین وکیل داوری، به تنظیم شروط داوری بپردازد.

وکیل داوری کیست؟

کلمه داور به معنی قاضی، عادل و انصاف درباره نزاع، مرافعه و اختلاف دو یا چند نفر است. منظور از داوری یعنی قضاوت و حکمیت و از نظر حقوقی و دادرسی مدنی، به معنی فصل خصومت بدون تشریفات رسمی و توسط غیر قاضی است. به بیان ساده‌تر، داوری به معنی رفع اختلاف بین اصحاب دعوی از طریق واگذاری آن به قضاوت شخص یا اشخاصی که طرفین دعوای آن را به عنوان تراضی خود انتخاب نمودند.

وکیل داوری در کشور ایران، به دو بخش داوری داخلی و داوری تجاری بین المللی تقسیم بندی می‌شود. گفتنی است داوری بین المللی، قواعد خاص خود را دارد و شرایط ویژه‌ای بر آن حاکم است و از لحاظ حقوقی بسیار دقیق و با جزئیات است؛ اما در مقابل، در داوری داخلی صرفاً در بخش انتهایی قانون آیین دادرسی مدنی به آن پرداخته شده و متاسفانه این قوانین به صورت جامع نبوده و در بسیاری از مباحث آن نقص و ایراد وجود دارد.

تنظیم شروط داوری

ابطال رای داوری و تنظیم شروط داوری

لازم به ذکر است در تنظیم شروط داوری  و شرایط ابطال داوری باید به مجموعه نکاتی توجه کنیم که در صورت بروز اختلاف، طرفین دعاوی، از انتخاب وکیل داوری رضایت داشته باشند.

  • نخستین نکته در تعیین وکیل داوری این است که وی باید شخصی صالح و مورد اعتماد باشد؛ زیرا تمام مسئولیت رسیدگی به اختلاف با شخصی است که به عنوان داور انتخاب شده و لذا باید با وسواس و دقت نظر انتخاب شود.
  • محدوده داوری باید دقیق باشد؛ باید به این نکته توجه داشت که برخی از شروط داوری، صلاحیت داوری را صرفا در صورت حل اختلاف و تفسیر قرارداد مشخص کرده اما بهتر است که شروط داوری به نحوی باشد که تمام حالات را در نظر گرفته و در صورت بروز اختلاف، به حل و فصل آن نیز پرداخته شود.
  • باید با توجه به موضوع قرارداد، مدت زمان دقیق داوری به میزان منطقی تعیین گردد. در صورت عدم تعیین تاریخ، مهلت داور برای صدور رای، ۳ ماه است.
  • نحوه احضار طرفین، شرایط تعیین جلسه رسیدگی، محل برگزاری و نحوه ابلاغ رای باید در قرارداد شرط داوری بیان شود.

معرفی بهترین وکیل داوری ایران

معرفی بهترین وکیل داوری ایران

وکلای داوری باید در همه قوانین و مقررات حوزه‌ای که در آن قرار دارند، تسلط کافی داشته باشند. به عنوان مثال اگر قرار است شخصی، وکالت داوری در خصوص دعاوی پزشکی را بر عهده بگیرد، باید تسلط کاملی در قوانین و مقررات حوزه پزشکی داشته باشد.

سابقه و تجربه وکالت وکیل نیز باید مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که در بسیاری از مواقع پیش آمده که افراد با مشکلاتی مشابه، برای داوری به وکلایی مراجعه کردند و وکیلی که تجربه کافی نداشته باشد، از نتایج پرونده‌های قبلی، برای حل پرونده جدید بهره می‌گیرد. در ادامه لیستی از بهترین وکلای وکیل داوری را به شما معرفی کرده‌ایم.

  • دکتر غلامرضا میرزایی نژاد: وکیل پایه یک دادگستری و دکترای تخصصی جرایم کیفری، متخصص در امور مرتبط با جرایم مالی و کلاهبرداری.
  • الهه صبحی: مشاور حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری.
  • دکتر محسن یکتن خدایی: وکیل پایه یک دادگسترى و متخصص در امور قراردادهاى داخلى و تجاری بین المللى و امور حقوقی و کیفری.
امتیاز بدهید