banner

معرفی بهترین وکیل دیه + ۵ مدرک مورد نیاز

وکیل دیه

از مهم‌ترین پرونده‌های حقوقی که از زمان گذشته تا به حال مورد بحث و بررسی بوده، مبحثی به نام قتل و گرفتن دیه می‌باشد. آیا برای شما و یا اطرافیان‌تان تاکنون پیش آمده است که نیاز به اخذ بهترین وکیل دیه داشته باشید؟

ابتدا ممکن است، هنگامی که بحث در مورد دیه می‌شود، ذهن بسیاری از افراد به این مشغول شود که دیه مسئله ای است که تنها در پرونده‌های قتل مطرح شده و همان خون بها است؛ اما حقیقت این است که دیه یکی از وسیع‌ترین مباحثی می‌باشد که دارای ابعاد قانونی گسترده‌ای است. به بیانی ساده‌تر باید گفت که به هرگونه آسیب و جراحتی که از جانب شخصی به فرد دیگر وارد شود، قابل پیگیری و اخذ دیه است.

متاسفانه افراد زیادی به دلیل نا آگاهی از قوانین، حقوقشان مورد تضییع قرار گرفته است. چنین افرادی علاوه بر آسیبی که می‌بینند، فرد باید هزینه دوره درمان را نیز خودش پرداخت کند. در چنین مواردی بهترین کسی که می‌تواند به فرد کمک کند تا حق وحقوق خود را بگیرند، بهترین وکیل دیه است.

بهترین وکیل دیه کیست؟

وکیل دیه شخصی است که مجموعه وظایف حیاتی و حساسی بر عهده دارد و تمامی خدمات مرتبط با دیه را با توجه به تجربه، علم و آگاهی که در این زمینه دارد برعهده می‌گیرد. بهترین وکیل دیه می‌تواند با دانشی که در این زمینه دارد، خون بهای شخص را برای صاحبان دم بگیرد و یا در مسائل مشابه مربوط به دیه، مشکلات را حل و فصل کند.

تعریف دیه

منظور از دیه، خون بها است. برخی بر این باورند که دیه برای تنها جبران صدماتی است که به بدن فرد آسیب می‌رسد؛ یعنی فرد خطا کار باید مقدار مشخصی از پول خود را به خانواده خسارت دیده بدهد. جرم هم به دو صورت عمدی و غیر عمدی است. در مورد قتل عمد، زمانی که اولیای دم مقتول به جای حکم قصاص درخواست دیه کرده باشد، مجرم باید دیه را پرداخت کند.

بهترین وکیل دیه کمک می‌کند که خسارت دیدگان به حق و حقوق واقعی خود برسند و وکیل قتل نیز وظیفه دارد از حق و حقوق قاتل دفاع کند.

بهترین وکیل دیه

نحوه محاسبه دیه ۱۴۰۱

برای محاسبه دیه باید عوامل مختلفی را بررسی کنیم که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم. به کمک یک وکیل دیه پایه یک دادگستری، می‌توانید پس از اثبات هر یک از موارد زیر، دیه را دریافت کنید.

آسیب وارد شده و نوع صدمه

در درجه اول، به نوع صدمه بستگی دارد. برای مثال دیه قتل با جراحت و هر کدام از جراحت‌ها بستگی به این دارد که کدام قسمت از بدن شحص است. نوع صدمه به گفته بهترین وکیل دیه، به چند قسمت تقسیم بندی می‌شود:

  • دیه قتل: دیه به صورت کامل تعلق می‌گیرد.
  • دیه اعضای بدن: طبق قانون مجازات اسلامی منظور از دیه اعضای بدن، از بین بردن هر کدام از اعضای بدن مانند گردن، بینی و یا هر قسمتی که ملزم به پرداخت دیه کامل باشد و از بین بردن اعضای جفت مانند چشم، دست، پا وغیره که ملزم به پرداخت نصف دیه می‌باشد و اما اگر یک جفت کامل بین برود، به این اعضا دیه کامل تعلق می‌گیرد.
  • دیه منافع اعضا: منظور از دیه منافع اعضا یعنی اینکه به حواس پنج گانه شخص صدمه وارد شوود. در صورتی که هر کدام از این حواس‌های پنج گانه از بین برود، به شخص دیه کامل تعلق می‌گیرد.
  • دیه تصادف: هرگاه در یکی از تصادفات رانندگی، آسیب جانی یا جسمی به شخص ثالث وارد شود، دارنده وسیله نقلیه، موظف به جبران خسارت مالی است که به این نوع دیه، دیه تصادف گفته می‌شود.
  • دیه جراحات: طبق گفته بهترین وکیل دیه، منظور از جراحات یعنی همان زخم‌هایی که روی بدن شخص وارد می‌شود. مطابق با ماده ۷۰۹ قانون مجازات اسلامی، دیه جراحات بر سر و صورت وارد می‌شود. یکی از آن‌ها خراش بدون خونریزی است و به موجب آن یک صدم دیه کامل تعلق می‌گیرد. اگر در هر جایی از بدن غیر از سر و صورت جراحت وارد شود یک صدم دیه معین آن عضو، دیه حارصه تعیین می‌گردد. معمولا جراحات در تصادف برای افراد رخ می‌دهد، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود مقاله دیه تصادف را مطالعه فرمایید.
  • جنسیت: بر اساس قانون اسلامی، دیه به قتل رسیدن زن نصف دیه قتل مرد است. اگر مورد قتل نبود، یکی از موارد بالا مورد بحث دیه بود، اگر محاسبه شود که مقدار دیه یک سوم دیه کامل است، آنگاه دیه زن و مرد برابر است. اما اگر از این حد فراتر رود دیه زن نصف دیه مرد تعیین می‌گردد.
  • زمان و مکان ارتکاب جرم: اگر اقدام بر قتل فردی در ۴ ماه قمری (محرم و رجب و ذی‌القعده یا ذی‌الحجه) صورت بپذیرد و یا در محدوده‌ی حرم مکه‌ی مکرمه رخ دهد، برای حفظ حرمت‌های ماه‌های حرام و حریم مکه مکرمه، علاوه بر دیه‌ی محاسبه شده، یک سوم دیه نیز به آن اضافه شود. این یعنی دیه کامل + یک سوم دیه کامل.

وکیل دیه
اخذ بهترین وکیل دیه

برای پیگیری پرونده دیه به کدام مراجع جهت رسیدگی باید مراجعه کرد؟

شخص شاکی برای تسریع و سهولت کار رسیدگی به پرونده دیه خود، می‌تواند از کمک وکیل دیه بهره گیرد. عموما این پرونده‌ها در دادسرا یا دادگاه کبفری رسیدگی می‌گردد. در این دادگاه‌ها نیازی به ارائه دادخواست و یا پرداخت هزینه بصورت جداگانه نیست. درصورتیکه شخصی درخواست دیه خود را اشتباها به دادگاه حقوقی ببرد، بایستی برای رسیدگی به پرونده، دادخواست تنظیم کرده و همچنین هزینه‌ای جداگانه برای رسیدگی پرداخت نماید.

همچنین دادگاه کیفری موظف است جرائمی را که مجازات آنها پرداخت نصف دیه و یا بیشتر است رسیدگی کند.

ارش

طبق ماده ۴۴۹ قانون مجازات اسلامی مصبوب در سال ۱۳۹۲ و گفته بهترین وکیل دیه، ارش نوعی دیه غیرمقد است که میزان و مقدار آن در شرع مشخص نشده و دادگاه بر اساس کارشناسی انجام شده و نوع و کیفیت آن جنایت، مبلغ ریالی آن را تعیین می‌نماید. برای مثال، طبق کشور ما، فرضا برای دستف دیه‌ای مشخص گردیده شده اما برای تاندون دست، دیه‎‌ای مقدر نگردیده شده. درصورتیکه شخصی به تاندون دسا دیگری آسیب وارد کند، باید به ایشان ارش پرداخت کند.

تغلیظ دیه

میزان دیه پرداختی طبق ماده ۵۵۵ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و طبق گفته بهترین وکیل دیه، در ماه‌های قمری حرام شامل محرم، ذی‌الحجه،ذی‌القعده و رجب یک سوم بیشتر از ساید ماه‌های سال بوده که مغرب شرعی معیار شروع و پایان ماه‌های حرام است. طبق ماده ۵۵۶ در حکم تغلیظ دیه در ماه‌های حرام، فرقی میان زن و مرد مسلمان، بالغ و نابالغ نیست و شرایط این افزایش دیه فقط هنگامی‌ست که حادثه منجر به فوت شخص گردد.

چه افرادی مشمول پرداخت دیه‌ هستند؟

در موارد زیر وکیل دیه موظف به تقاضای دیه برای فرد خسارت دیده است:

قتل عمد

هنگامی که فردی از روی عمد باعث کشتن فردی شود، این فرد قتل عمد انجام داده و مشمول پرداخت دیه است.

قتل شبه عمد

در قتل شبه عمد، فرد مرتکب قتل، قصد انجام صدمه و یا آسیب به دیگری را دارد، اما قصد فوت یا مرگ طرف مقابل را نداشته و درواقع هدف اصلی شخص مرتکب، مرگ طرف مقابل نیست. مثال تنبیه شدید بدنی فرزندان توسط والدین برای تربیت آنها که از حد عرف خارج و منجر به قتل شده از این قبیل می‌باشد.

دیه نقص عضو یا فوت در جرائم رانندگی

طبق قانون، حوادثی که در جراثم رانندگی منجر به آسیب فرد یا قسمتی از بدن فرد می‌شود مشمول دیه می‌باشد که به آن دیه نقص عضو یا دیه فوت در جرائم رانندگی می‌گویند. مقدار این دیه بر اساس میزان صدمه به شخص آسیب دیده معین می‌گردد.

خسارت مازاد بر دیه

فرد آسیب‌دیده ممکن است متحمل خساراتی جانبی مانند هزینه‌های دارو، بستری و بیمارستان و هزینه‌هایی از این قبیل شود که به این نوع از دیه، دیه خسارت های مازاد بر دیه گفته می‌شود. در این نوع از دیه، وکیل دیه موظف است برای تقاضای خسارات مازاد از دادگاه کمک بگیرد.

مهلت پرداخت دیه

از زمانیکه یک حادثه یا جنایت رخ می‌دهد در حالت‌های زیر است:
۱. خطای مطلق سه سال
۲. قتل یک شبه عمد دو سال
۳. قتل یا اتفاق عمدی یکسال

مدارک موردنیاز برای اخذ دیه

• عکس از گزارش مرجع انتظامی (اختیاری)
• عکس از دادنامه (اختیاری)
• عکس از نظر پزشکی قانونی (اختیاری)
• کارت ملی برای احراز هویت
• کارت عابربانک برای پرداخت هزینه‌های دادرسی

درصورتیکه هرکدام از موارد اختیاری نباشد، بهترین وکیل دیه می‌تواند موارد زیر را در عوض آن ارائه دهد:
۱. درخواست استعلام
۲. اتیان سوگند و شماره پرونده استنادی
۳. انجام تحقیقات و معاینات محلی
۴. شهادت مطلعین و شهود
۵. درخواست برای جلب نظر کارشناس مربوطه
۶. سایر دلایل و منضمات

جمع بندی

ما در این مقاله از ایران وکالت در مورد دیه وانتحاب بهترین وکیل دیه شما را راهنمایی کردیم. حتما در صورتی که دچار ابهام و سوال در این مورد و دیگر مسائل حقوقی شدید، با مشاوران با تماس بگیرید. مشاوران ما به صورت رایگان و مفصل شما را راهنمایی می‌کنند و ابهامات شما را رفع می‌کنند.

سوالات متداول

آیا در ماه‌های حرام دیه دو برابر است؟

خیر؛ به گفته بهترین وکیل دیه، در ماه‌های حرام مقدار دیه تلغیظ می‌شود یعنی به میزان دیه، یک سوم اضافه می‌شود.

میزان دیه را چه کسی تعیین می‌کند؟

میزان صدمه و بررسی میزان دیه، پس از بررسی‌های دقیق، تنها توسط پزشکی قانونی محاسبه می‌شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)