banner

لیست بهترین وکیل مالکیت صنعتی

بهترین وکیل مالکیت صنعتی

مالکیت صنعتی به حقوق انحصاری مالک یا پدیدآورنده بر کلیه پدیده‌هایی با ماهیت صنعتی، خدماتی، بازرگانی و کلیه علائم و نشانه‌های معرف آن‌ها اطلاق می‌شود. طرح صنعتی‌ای که مبتکر و مالک آن قصد ثبت طرح و استفاده از مزایای قانونی ثبت را دارد؛ می‌بایست جدید و اصیل باشد.

حال ممکن است این طرح صنعتی شامل هرگونه طرح و شکل سه‌بعدی با رنگ و خطوط یا بدون آن‌ها و یا ترکیب رنگ‌ها و خطوطی باشد که باعث تغییر در محصولات صنایع‌دستی یا فرآورده‌های صنعتی می‌شود. توجه داشته باشید؛ مالکیت طرح صنعتی اغلب متعلق به فردی است که طراح و مبتکر طرح باشد. لذا اگر شما طراح مبتکری هستید؛

در صورتیکه بخواهید مالکیت طرح خود را به اثبات برسانید یا طرح صنعتی خود را به دیگری منتقل کنید، لازم است تا با بهترین وکیل مالکیت صنعتی حرفه‌ای و باتجربه مشورت کنید و سپس اقدام به انجام مراحل قانونی آن نمائید. در ادامه همراه ما در ایران وکالت باشید تا به بررسی مفهوم مالکیت صنعتی و همچنین شرایط انتخاب بهترین وکیل مالکیت صنعتی بپردازیم.

مفهوم و انواع مالکیت صنعتی چیست؟

مالکیت صنعتی، اندیشه و افکار افرادی که آثارشان را به ثبت رسانده‌اند در برابر اشخاص ثالث مورد حمایت قرار داده و زمینه ابتکار و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را فراهم کرده است. در مالکیت ادبی و هنری، اثر به محض خلق مورد حمایت قانونی قرار می‌گیرد اما در مالکیت صنعتی تا زمانی که صاحب ایده و اختراع؛ علامت تجاری اثر خود را به ثبت نرساند، مشمول حمایت قانون نمی‌شود.

لازم به ذکر است که متولی ثبت مالکیت صنعتی در ایران قوه قضاییه (سازمان ثبت اسناد و املاک کشور) می‌باشد.

انواع مالکیت صنعتی

انواع مالکیت صنعتی نیز به شرح زیر است:

  • حق اختراع
  • طرح‌های صنعتی
  • علائم تجاری
  • مدل‌های مصرفی
  • مدارهای مجتمع
  • اسرار تجاری

ویژگی های طرح برای ثبت مالکیت صنعتی

بطورکلی طرح مالکیت صنعتی لازم است تا دارای ویژگی‌های زیر باشد:

  1. جنبه مادی نداشته باشد و تماما مربوط به خلاقیت و نوآوری فکری طراح باشد. 

لازم به ذکر است حمایت از اموال مالکیت فکری با محدودیت زمانی مواجه است. برای مثال مدت حمایت از یک اختراع، ۲۰ سال است که در این خصوص می‌توانید با بهترین وکیل مالکیت فکری مشورت کنید.

  1. تولید و استفاده از آن‌ها به خودی خود نشانه قطعی مالکیت محسوب نگردد.
  2. جنبه دائمی نداشته و پس از مدتی از تاریخ ایجاد و ثبت توسط مالک قابل استفاده بوده که پس از سپری گشتن این مدت جنبه عمومی یافته و حمایت‌های قانونی سابق را از دست خواهند داد.
  3. حق انحصاری به صاحب و مالک بدهد.

چرا به بهترین وکیل مالکیت صنعتی نیاز داریم؟

همانطور که گفتیم؛ مالکیت صنعتی برای اشخاص، مزایا و ویژگی‌هایی را به همراه دارد که انحصار تولید را هم برای مالک به همراه می‌آورد. بهترین وکیل مالکیت صنعتی با بررسی مدارک و شواهد، ابتدا طرح صنعتی را به ثبت رسانده و سپس در مواقعی که قصد انتقال طرح یا شکایت علیه سوء استفاده‌کنندگان را داشته باشید، به شما با ارائه مشاوره و قبول وکالتتان در حفظ منافع و حق‌ و حقوقتان کمک خواهد کرد.

توجه داشته باشید؛ شما باید از وکلایی که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می‌کنند و در این خصوص تجربه کافی دارند، راهنمایی و مشاوره حقوقی  بگیرید.

چرا به وکیل مالکیت صنعتی نیاز داریم؟

وکیل مالکیت صنعتی چگونه ثبت طرح صنعتی را انجام می دهد؟

به استناد ماده ۲۰ قانون ثبت اختراعات، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری زمانی قابل ثبت هستند که جدید و اصیل باشد. منظور از جدید بودن این است که طرح صنعتی شما، قبل از تسلیم اظهارنامه از طریق استفاده یا انتشار در هیچ جای دنیا افشاء نشده باشد.

همچنین خوب است بدانید؛ برای ثبت یک طرح صنعتی، آن طرح باید بر خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی و موازین شرعی نباشد. نکته دیگری که می‌بایست به آن توجه کنید این است که طرح مذکور به هیچ عنوان نباید سابقه پیش‌بینی در فنون و صنایع را داشته باشد که همه این موارد توسط بهترین وکیل مالکیت صنعتی در مورد طرح خاص شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. 

مراحل ثبت مالکیت صنعتی چگونه است؟

برای ثبت مالکیت صنعتی طرح؛ ابتدا شما باید اظهارنامه ارسال کنید که این اظهارنامه به اداره مالکیت صنعتی ارسال می‌شود. مفاد این اظهارنامه باید دربردارنده نقشه، عکس و سایر مشخصات گرافیکی کالایی باشد، که تشکیل دهنده طرح صنعتی شماست. همچنین لازم است تا نوع فرآورده‌ای که طرح صنعتی برای آن تولید شده است را در اظهارنامه مربوط درج کنید.

توجه داشته باشید؛ در صورتیکه اظهارنامه از طرف بهترین وکیل مالکیت صنعتی یا نماینده قانونی تولید کننده طرح به ثبت برسد، باید مدرک نمایندگی تسلیم کننده اظهارنامه نیز به پیوست آن به اداره مالکیت صنعتی تقدیم گردد.

تمدید مدت اعتبار مالکیت طرح ثبت شده توسط بهترین وکیل مالکیت صنعتی

مدت اعتبار یک طرح صنعتی که به ثبت رسیده، پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن می‌باشد. البته این مدت را می‌توان تا دو دوره پنج ساله دیگر با پرداخت هزینه تمدید نمود. لذا در طول این مدت ۱۵ ساله، مالک می‌تواند کلیه دعاوی مربوط به طرح صنعتی را در دادگاه اقامه و پیگیری نماید یا وکالت در این امور را به بهترین وکیل مالکیت صنعتی خود محول نماید.

با همه این تفاسیر؛ قبل از هرگونه اقدام جهت مالکیت صنعتی، به بهترین وکیل مالکیت صنعتی متخصص مراجعه کنید و مراحل مربوطه را باتوجه به قوانین موجود سپری کنید.

مالکیت فکری شامل چه مواردی است؟

مالکیت فکری انواع متنوعی دارد. برخی از انواع آنها شامل: پتنت‌ها واختراعات ثبت شده، نشان‌های تجاری، حق انتشار، اسرار تجاری صنعتی.

آیا هر شخصی مجاز به ثبت و گرفتن مالکیت فکری برند محصولی را دارد؟

برای ثبت نشان تجاری، نیاز به اظهار مالکیت فکر به عنوان یک شخصیت حقوقی را خواهید داشت.

۵/۵ - (۱ امتیاز)