وکیل تصادف کیست؟ دستمزد بهترین وکیل تصادف چقدر است؟

وکیل تصادف

وکیل تصادف، در صورت بروز حادثه، شکایت و ایجاد پرونده از طرف شاکی، وارد عمل می‌شود و تا زمانی که دادگاه حکم قطعی را صادر کند؛ از موکل خود دفاع می‌کند. تصادف اتفاق ناگواری است که ممکن است برای هر راننده یا عابری پیش بیاید! هرچقدر هم مراقب باشیم و با احتیاط رفتار کنیم؛ گاهی حادثه رخ می‌دهد. در ادامه با ایران وکالت همراه باشید

در صورت بروز تصادف چه کنیم؟

احتمالا تابحال برای شما یا اطرافیانتان پیش آمده که تصادف کنید. حال ممکن است آسیب دیده یا مرتکب باشید. درحالت کلی اولین فردی که باید به آن مراجعه کنید وکیل تصادف است. وکیل تصادف به شخصی اطلاق می‌گردد که دارای تحصیلات حقوقی و مدرک وکالت است و همچنین از داشتن تجربه‌هایی در حوزه پرونده‌های تصادف بهره می‌برد.

افزایش روز افزون وسایل نقلیه در سطح شهر، پیامدهای منفی نیز به دنبال دارد، به گونه‌ای که می‌توان گفت حتی عواقب و اثرات منفی آن بیشتر از مزایای آنهاست، چرا که منجر به فوت و از دست رفتن انسانها می‌شود. اما از یک سمت دیگر انسان بدون وسیله نقلیه نمی‌تواند به امور روزمره خود برسد. با توجه به اهمیت مسئله قانون‌گذاری در حوزه تصادفات، این قانون‌گذاری در کشور ما هم در جهت ستاندن حقوق آسیب‌دیدگان بسیار سخت‌گیرانه است.

بسیار طبیعی‌ست که مردم عادی از وجود قوانین در این خصوص اطلاع کافی نداشته باشند، بنابراین وجود بهترین وکیل تصادف در چنین مواقعی بسیار ضروری است. تصادف رانندگی، اتفاق ناگواری است. این حادثه در دو حالت ممکن است رخ دهد. نکته مهم هنگام تصادف این است که آیا شخصی صدمه جانی دیده است یا خیر؟! بعد از وقوع تصادف، اولین اقدام طرفین تماس با پلیس راهنمایی رانندگی می‌باشد.

افسر راهنمایی و رانندگی با حضور در صحنه تصادف، شرایط و خسارات وارده را بررسی می‌کند. در صورتی که حادثه تنها خسارت مالی داشته باشد؛ شخص مقصر باید جبران خسارت کند. اگر خودرو بیمه داشته باشد، خسارت معین شده توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود. در این حالت ضرورتی برای حضور وکیل تصادف وجود ندارد. اما در حالت دیگر؛ سانحه تصادف منجر به مصدومیت و یا فوت یک شخص می‌شود. افسر پلیس صحنه تصادف را بررسی می‌کند.

اگر فردی آسیب دیده باشد، شخص مصدوم و یا اولیای دم می‌توانند از راننده مقصر شکایت کنند. در این حالت هر دو طرف می‌توانند وکیل تصادف باشند؛ بهترین وکیل تصادف می‌تواند پرونده جوری پیش ببرد که موکل مقصر، از عادلانه ترین حکم برخوردار شود. فرد آسیب دیده یا فوت شده نیز با داشتن وکیل تصادف می‌توانند به روند پرونده را منصفانه پیش ببرند و از حق خود دفاع کنند.

در صورتی که فرد در سانحه تصادف فوت شده باشد؛ اولیای دم حق شکایت و برخورداری از وکیل تصادف را دارند.

چرا به وکیل تصادف نیازمندیم؟

چرا به وکیل تصادف نیازمندیم؟

هنگام رخ دادن یک حادثه تصادف، طرفین حادثه با شوک روحی نسبتا سختی مواجه شده و دقیقا نمی دانند باید در آن لحظه چه کنند. در این مواقع اخذ بهترین وکیل تصادف، بهترین راهکار است. چرا که این وکیل تخصص برخورد مناسب در این شراط را داشته و به خوبی می‌تواند طرفین آسیب‌دیده و آسیب‌زده مشاوره و راهنمایی کند.

اولین سوالی که در جلسات مشاوره با شخص وکیل تصادف برای افراد پیش می‌آید این ات که قانون چه مجازاتی را برای این افراد تعیین کرده است؟ طبق قانون مجازات، از ماده ۷۱۴ تا ۷۲۰ در خصوص تصادفات با رانندگی‌ست که با استناد به آنها می‌توان به موارد ذیل اشاراتی داشت:

 • در صورت بی احتیاطی یا عدم رعایت قوانین و یا همچنین عدم مهارت راننده منجر به قتل غیر عمد شود، مرتکب ۶ ماه الی ۳ سال حبس و نیز پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیای دم می‌شود.
 • هر زمان که تصادف منجر به آسیب جسمی که غیر قابل علاج باشد و یا از بین رفتن یکی از حواس، یا از کار افتادگی عضوی ضروری از بدن یا تغییر شکل دائمی عضو یا صورت شخص و یا همچنین منجر به سقط جنین شود، شخص مرتکب، به حبس از ۲ ماه تا ۱ سال همچنین پرداخت دیه نقض عضو در صورت مطالبه مصدوم می‌شود.
 • هرگاه بی احتیاطی راننده منجر به صدمه بدنی، ضعف دائمی یکی از اعضای بدن شود یا باعث زوال عضوی از بدن شود مرتکب به حبس ۲ الی ۶ ماه و همچنین پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیا دم می‌گردد.
 • هر هنگام بی احتیاطی یا عدم مهارت راننده منجر به صدمه بدنی شود مرتکب به حبس از ۱ الی ۵ ماه حبس و پرداخت دیه به اولیای دم می‌شود.

بیشتر بخوانید: دیه تصادف | وکیل دیه

فرار از صحنه تصادف

متاسفانه برخی از افراد در صورت بروز حادثه از صحنه تصادف متواری می‌شوند. این عمل اکثرا از روی ترس و شوک و گاه ناخودآگاه انجام می‌شود. اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که دادگاه به دلایل و توجیهات مقصر برای متواری شدن کاری ندارد؛ خواه از روی ترس و ناخودآگاه باشد، خواه از روی عمد و فرار از عواقب آن! متواری شدن راننده تنها روند پرونده را پیچیده تر و کار وکیل تصادف را سخت تر می‌کند.

دستمزد وکیل تصادف

در چه صورتی برای تصادفات رانندگی پرونده تشکیل می شود؟

 • تصادف منجر به فوت یا مجروح شدن فرد یا افراد شود. ( توجه داشته باشید که در صورت بروز حادثه برای عابر پیاده در بزرگراه ها، راننده مقصر اصلی نمی‌شود؛ چرا که قانون حضور عابر پیاده را در برخی از امکان ممنوع کرده است.)
 • خسارت ناشی از تصادف بیشتر از تعهدات سقف شرکت بیمه گر راننده مقصر باشد.
 • هر دو طرف تصادف درخواست رسیدگی قضائی را به جهت تامین ادله برای کاهش ارزش خودرو، خسارت بیشتر از تعهدات شرکت بیمه‌گر و غیره داشته باشند.
 • فرد مقصر و زیان دیده ساکن شهرهای متفاوت باشند.
 • و غیره. در تمامی این موارد هر دو طرف می‌توانند از وکیل کمک بگیرند.

گزارش تصادف

اولین موردی که توسط بهترین وکیل تصادف و دادگاه بررسی می‌شود؛ گزارش کارشناسی تصادف است. معمولا در این نوع گزارش پنج بند مهم آشکار شده است:

 • مقصر
 • زمان و مکان دقیق تصادف
 • چگونگی روی دادن حادثه
 • علت وقوع تصادف
 • مستندات و مدارک دیگر در صورت وجود.

دستمزد بهترین وکیل تصادف ۱۴۰۱

حق الوکاله یک وکیل تصادف، درصد معینی از مبلغ مطالبه شده است. همچنین مبلغ یک جلسه مشاوره برای هر وکیل تصادف متغیر است. جهت دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ایران وکالت در ارتباط باشید. بهترین وکیل تصادف شخصی است که بر قوانین و مقررات این حوزه تخصص دارد. شما می‌توانید جهت محاسبه دیه تصادفات رانندگی ، با بهترین وکیل تصادف مشورت کنید.

سوالات متداول

دستمزد وکیل تصادف چقدر است؟

حق الوکاله برای هر شرایط متفاوت است. این حق الوکاله درصد معینی از مبلغ مطالبه شده است.

چرا به وکیل تصادف نیازمندیم؟

هنگام بروز حادثه، طرفین با شوک روحی مواجه می‌شوند؛ در این مواقع مشورت کردن با شخصی که شناخت کاملی بر روی قوانین و مقررات دارد، نیاز است.

۴.۱/۵ - (۷ امتیاز)