banner

مهاجرت از طریق همسر

مهاجرت از طریق همسر

مهاجرت از طریق همسر دارای شرایطی است که مهم‌ترین آن، حقیقی بودن عقد بین طرفین و سپس واجد شرایط بودن قوانینی که در کشور مقصد وجود دارد. لذا اگر شما قصد مهاجرت از این طریق را دارید؛ باید توجه داشته باشید که در بعضی از کشورها به راحتی با ازدواج می‌توان اقامت گرفت و در آن جا زندگی کرد.

در این مقاله قصد داریم برای آشنایی بیشتر با فرآیند مهاجرت از طریق همسر؛ به بررسی شرایط و روش‌های مهاجرت از طریق ازدواج بپردازیم. با ما در ایران وکالت همراه باشید.

مهاجرت از طریق همسر به چه صورت است؟

دارا بودن اقامت از سوی همسر، می‌تواند یکی از مزیت‌های مهاجرت از طریق همسر، برای فرد متقاضی باشد. به صورتی که گرفتن اقامت مورد نظر را بسیار سریع و آسان می‌نماید. حال مهاجرت از طریق همسر و استفاده از این مزیت، می‌تواند به چند صورت باشد که مهم‌ترین آن‌ها را در زیر بررسی می‌کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از تجارب بهترین وکیل مهاجرت حاذق بهره گیرید. همچنن می‌توانید برای اطلاعات درباره مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و مهاجرت از طریق پناهندگی نیز کلیک کنید.

مهاجرت از طریق همسر به روش ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج، همواره یکی از روش‌های مهاجرت قانونی می‌باشد. روشی که قوانین مربوط به خود را دارد. این قوانین و شرایط مهاجرتی در خصوص ازدواج و گرفتن اقامت، در کشورهای مختلف متفاوت است.

برای مثال، طبق قانون کشورهایی همچون انگلیس، کانادا و یا آمریکا؛ زن و یا مردی که از طریق ازدواج قصد گرفتن اقامت این کشورها را دارد، باید ثابت کند که از درآمد کافی برخوردار است. همچنین توانایی پرداخت هزینه‌های خود را نیز دارد یا با نمایش دادن مقدار دارایی خود ثابت کند که توانایی حمایت مالی از همسر و یا گذراندن زندگی خود در این کشور را دارد.

قابل ذکر است؛ درخواست شما برای مهاجرت از طریق همسر به روش ازدواج، مستلزم ارائه‌ی یک سند ازدواج معتبر می‌باشد. این سند، باید نشان دهد که ازدواج شما در کشور مبدأ و قانونی بوده است.

مهاجرت از طریق همسر به روش ازدواج

بهتر است همراه با درخواست، تمامی اسناد و مدارکی که ثابت می‌کند شما همسر واقعی یا شریک زندگی واقعی یکدیگر هستید را نیز ارسال کنید. مثلا عکس‌ و فیلم ازدواج، اسنادی که در طی سال‌های با هم بودنتان داشته‌اید، تاریخچه‌ای از تماس‌ها، حساب مشترک یا هر چیزی که در روابط بین زوجین طبیعیست و شما را از یک زوج صوری متمایز می‌کند را همرا درخواستتان بفرستید تا امکان مهاجرت از طریق همسر، تسهیل و تسریع گردد.

شرایط مهاجرت از طریق همسر به روش ازدواج

هم‌اکنون طبق قوانین اغلب کشورهای دنیا؛ شخصی که با تبعه‌‌ی یک کشور خارجی، چه مرد و چه زن ازدواج می‌کند، امکان اخذ تابعیت کشور همسر خود را به‌دست خواهد آورد و یا حداقل این حق را خواهد داشت که در کنار همسر خود در یک کشور زندگی کند و اجازه‌ی کار و تحصیل داشته باشد.
با این وجود، شرایط مهاجرت از طریق ازدواج و اخذ تابعیت از این طریق در کشورهای مختلف متفاوت است.

به عنوان نمونه، شرایط مهاجرت از طریق همسر به ترکیه با شرایط مهاجرت از طریق همسر به فرانسه متفاوت است. چراکه هرکدام از کشورها قوانین مهاجرتی مختص به خود را دارند. همچنین مدت زمان لازم برای مهاجرت از طریق همسر و رسیدن به تابعیت یک کشور از طریق ازدواج، در کشورهای مختلف متفاوت است.

به عنوان مثال افراد پس از سه سال زندگی با همسر آلمانی خود در صورتیکه زبان آلمانی را یاد گرفته باشند می‌توانند به تابعیت این کشور دست پیدا کنند یا رسیدن به تابعیت کشوری مثل پرتغال، از طریق ازدواج در صورت تسلط بر زبان پرتغالی فقط شش الی دوازده ماه طول می‌کشد.

مهاجرت از طریق همسر به روش تحصیلی

کشورهای مدرن، برای بنیان خانواده اهمیت ویژه‌ای قائل هستند. این کشورها همواره در عرصه‌های گوناگون و با تصویب قوانین مختلف به حمایت از خانواده به روش‌های مختلفی از جمله، مهاجرت از طریق همسر پرداخته‌اند.

مهاجرت از طریق همسر که درحال تحصیل در کشوری دیگر است، نوعی مهاجرت برای افرادیست که متأهل هستند. این افراد با انتخاب این مسیر می‌توانند همسر خود و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز به عنوان همراه، به آن کشور بیاورند. این موضوع، شاید در نگاه اول و برای کسانی که از تمکن مالی بسیار بالایی برخوردار هستند، اهمیت کمی داشته باشد.

ممکت است که بگویند از راه‌های دیگری نیز می‌توان برای همسر، اقامت گرفت اما برای کسانی که به سختی تمکن مالی برای مهاجرت را یافته‌اند، یک مزیت و امکان ارزشمند است.

مهاجرت از طریق همسر به روش تحصیلی

همسر کسی که ویزای تحصیلی گرفته است، در هفته می‌تواند ۲۰ ساعت کار کند و این یعنی می‌تواند هزینه‌های زندگی خود را تأمین کند. بنابر همین دلایل؛ افراد بسیاری از کشورهای در حال توسعه که روند رشد و توسعه در آن پایین‌تر از حد انتظارات آن‌هاست و نمی‌‌توانند آینده‌ی تحصیلی و شغلی مورد نظر خود را در آن بیابند، اقدام به مهاجرت از طریق همسر می‌کنند.

افرادی که متأهل هستند با همین ویزای تحصیلی می‌توانند به اتفاق همسر خود مهاجرت کنند. تحصیل کنند، اجازه‌ی کار بگیرند و پس از مدتی که قوانین کشور مربوطه تعیین می‌کند، اقامت دائم بگیرند.

شرایط مهاجرت از طریق همسر به روش تحصیلی

قبل از اینکه شما بتوانید همسر خود را برای مهاجرت به کشور مدنظر بیاورید؛ باید اول از دانشگاه مربوطه، پذیرش تحصیلی بگیرید و بعد از آن ویزای تحصیلی بگیرید. این به معنی فراهم آوردن اجازه تحصیل است. اما هنوز یک چیز باقی مانده است. شما باید با ذکر نام همسر خود در تکمیل فرم مربوطه، اقدام به آوردن همسر خود و گرفتن اجازه اقامت او در کشور محل تحصیل را به دست آورید.

برای مهاجرت از طریق همسر؛ علاوه بر مدارک هویتی، می‌بايست سند ازدواج و گواهی سوء پیشینه و اگر مدارک تحصیلی و کاری یا مدرک زبان نیز دارید، ارائه دهید. همچنين دو نکته مهم وجود دارد که می‌بایست برای مهاجرت تحصیلی همراه با همسر، این شرایط را احراز کنید.

  • تمکن مالی برای تحصیل خود
  • تمکن مالی برای به همراه آوردن و حمایت از همسرتان

درنظر داشته باشید؛ حداقل باید برای یک سال بتوانید هزینه‌های تحصیل و زندگی خود و همسرتان را داشته باشید.

با همه این تفاسیر؛ مهاجرت از طریق همسر، برنامه‌ی مهاجرتی تحت حمایت خانواده در اکثر کشورها می‌باشد. طبق این برنامه شخصی که به طرق قانونی مقیم یک کشور خارجی است، می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال، با استفاده از قوانین مربوط به مهاجرت از طریق همسر، اقدام به تقاضای اقامت و پس از آن تقاضای کار و تحصیل، برای آنان در کشوری که زندگی می‌کنند داشته باشد.

آیا می توان با مهاجرت از طریق همسر، شهروندی کانادا را گرفت؟

بله امکان پذیر است. در صورت اثبات صوری نبودن و صحت ازدواج یعنی واقعی بودن ازدواج، حضور حداقل مدت زمان در خاک کانادا، و همچنین دیگر شرایط متقاضی این امکان وجود دارد.

آیا برا اخذ اقامت کانادا می توان ازدواج صوری کرد؟

دولت کانادا روی این موضوع بسیار حساس شده، بدلیل دفعات تکرار زیاد این موضوع این نوع مهاجرت بسیار سخت گیرانه تصمیم گیری می شود. دولت کانادا با بررسی صحت ازدواج و بررسی و تحقیق درباره واقعی بودن این ازدواج ها، در این خصوص تصمیم گیری می کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)