banner

مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی

مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی

مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی، یکی از روش‌های کسب اقامت در کشورهای برتر دنیا می‌باشد. از همین رو دانشجویان با فکر اخذ اقامت و یا دانش افزایی، می‌توانند با سپری کردن دوره‌ی تحصیلی در کشور مورد نظر و احراز شرایط تعیین شده توسط کشور مقصد، به اخذ اقامت نایل شوند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی و نکات مربوط به آن بپردازیم. با ما در ایران وکالت همراه باشید.

مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی چگونه است؟

یکی از انواع مهاجرت‌ها، مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی یا تحصیل در خارج از کشور می‌باشد. مهاجرت تحصیلی؛ یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های مهاجرتی است که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد، مخصوصا قشر دانشجو قرار گرفته است.

درواقع با گسترش و پیشرفت آموزش‌های عالی بین المللی، متقاضیان بیش از گذشته در پی ادامه تحصیلات در کشورهای خارجی هستند و تحصیل در خارج از کشور را به عنوان پله‌ای برای اقامت دائم در کشور هدف در نظر می‌گیرند.

از طرفی چون بسیاری از کشورهای توسعه یافته درگیر تغییرات جمعیتی و رشد منفی جمعیت هستند، ناخواسته به کمبود نیروی کار دچار می‌شوند. بنابراین دانشجویان بین المللی به عنوان یک گزینه‌ی ایده‌آل در نظر گرفته شده و مهاجرت تحصیلی، می‌تواند گزینه‌ای مناسب به جهت اخذ اقامت دائمی باشد.

شما می‌توانید برای راهنمایی و مشاوره، از تجارب بهترین وکیل مهاجرت مجرب بهره گیرید. همچنین می‌توانید برای راه‌های دیگر مهاجرت از جمله مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و مهاجرت از طریق پناهندگی نیز کلیک کنید.

راه های مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی

برای مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی چه مراحلی را باید طی کرد؟

یکی از بهترین و ساده‌ترین روش‌ها برای کسب مجوز اقامت در یک کشور، مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی می‌باشد که مورد توجه طیف بسیاری از دانشجویان برای ادامه‌ی مسیر تحصیل در رشته‌ها و مقاطع مختلف تحصیلی و پس از آن، اخذ اقامت دائم می‌باشد.

باید توجه داشت که قبل از مهاجرت، متقاضی ابتدا باید پذیرش خود را در یکی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور‌های مقصد نهایی کند و از شرایط تحصیلی، قوانین و مقررات تحصیلی، اقلیم، زبان و فرهنگ کشور مورد نظر آگاهی داشته باشد.

از آنجاییکه هر کشوری بر اساس قوانین و مقررات موجود در دانشگاه‌ها و کالج‌های خود؛ برای فرآیند پذیرش دانشجویان مراحل خاصی را درنظر دارند، متقاضیان با دارا بودن رزومه‌ای قوی از قبیل داشتن مدرک زبان، مقالات علمی و پژوهشی می‌توانند شانس پذیرش خود را افزایش دهند.

حال مراحلی که برای مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی باید طی شود به شرح زیر است:

تعیین هدف برای مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی

معمولا برای شروع هر کاری ابتدا باید هدفی ترسیم شود و برمبنای آن هدف، باید برنامه ریزی کرد. مهاجرت تحصیلی هم از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین، لازم است تا در قدم نخست؛ هدف از مهاجرت تحصیلی را برای خودتان مشخص کنید.

دستیابی به یک شغل مناسب و اقامت در کشور مقصد

برای متقاضیان مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی، این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که اگر هدف از مهاجرت تحصیلی به‌دست آوردن شغل مناسب و اقامت درکشور هدف است، ابتدا باید آگاهی یابید که آیا کشور هدف، مهاجرپذیر است یا خیر و یا اینکه چه نوع شرایط اقتصادی و کاری دارد.

برای آگاهی ازاین موضوع، به عنوان مثال: کشورهایی مانند مجارستان، فنلاند و ژاپن مهاجرپذیر نمی‌باشند و برای اقامت در این کشورها می‌بایست پنج سال در هر یک از این کشورها مشغول به کار شوید و مالیات را پرداخت کنید. اما کشوری مانند نیوزلند، کشوری مهاجرپذیر است.

شناسایی زبان های لازم

یکی دیگر از مواردی که قبل از مهاجرت تحصیلی باید به آن توجه داشت این است که آیا در کشور هدف، زبانی غیر از انگلیسی را باید دانست یا خیر. به عنوان مثال: فردی که در ژاپن تحصیل می‌کند، شاید بتواند با زبان انگلیسی به کار و تحصیلش ادامه دهد اما در بیرون از محیط دانشگاه، دانستن زبان ژاپنی ضروری خواهد شد.

برای مثال؛ در استان کبک کانادا و فرانسه، علاوه بر زبان انگلیسی دانستن زبان فرانسه نیز کمک کننده می‌باشد. لذا حتما باید توجه داشته باشید که مدارک تحصیلی مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

باتوجه به این که هدف اصلی بسیاری از دانشجویان برای مهاجرت، ادامه‌ی تحصیل است؛ بنابراین لازم است تا مدارک تحصیلی مورد نیاز برای درخواست پذیرش را برای دانشگاه مربوطه، آماده و ارسال نمایید.

لازم به ذکر است که دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری؛ علاوه بر ترجمه‌ی مدارک تحصیلی قبلی خود، مدارکی مانند پروپوزال تحقیقاتی و رزومه‌ی پژوهشی را درکنار فرم درخواست خود قرار دهند تا دانشگاه مقصد، درک بهتری نسبت پذیرش فرد داشته باشد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی

 متقاضی مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی، باید مدارک زیر را که در اکثر موارد در همه‌ی دانشگاه‌ها یکسان می‌باشند را آماده کنند:

 1. انگیزه‌نامه (بیانیه‌ی هدف از تحصیل فرد متقاضی)
 2. پروپوزال تحقیقاتی
 3. فرم اپلای یا درخواست پذیرش
 4. توصیه‌نامه
 5. مدرک زبان
 6. کاورلتر (مقدمه‌ای از رزومه‌ی فرد متقاضی)
 7. ترجمه‌ی رسمی مدارک تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی

چه مدرک زبانی برای مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی مورد نیاز است؟

هر دانشگاه و کشوری؛ متناسب با هدف متقاضی مهاجرت تحصیلی، مدارک و نمرات متفاوتی را دارد. مثلا افرادی که برای آمریکا اقدام می‌کنند، تافل بیشتر از آیلتس مورد استقبال قرار می‌گیرد. ولی در کشور کانادا و استرالیا، آیلتس اهمیت بیشتری دارد و حتی در روند اقامت دائم نیز یکی از ارکان اصلی می‌باشد.

پس از گذراندن مراحل مربوطه و اخذ پذیرش از دانشگاه و کشور مورد نظر، دانشجویان ملزم به پیگیری روند ویزای تحصیلی خود می‌باشند. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر نیز، کشور مربوطه بعد از بررسی کلیه‌ی مدارک و تأیید آن‌ها، اقدام به صدور ویزای تحصیلی برای فرد متقاضی می‌نماید فرد متقاضی مهاجرت ازطریق ویزای تحصیلی؛

بسته به قوانین کاری در کشورهای مختلف، بعد از دریافت ویزای تحصیلی، می‌توانید بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته، اجازه‌ کار داشته باشد. توجه داشته باشید؛ بسیاری از افرادی که اقدام به مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی نموده‌اند، توانسته‌اند پس از اتمام تحصیلات، موفق به اخذ اقامت دائم از کشور مربوطه شوند.

مزایای مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی کدامند؟

این نوع از مهاجرت همراه سختی‌ها و چالش‌های بی‌شماری که دارد، مزایای زیادی نیز دارد که تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

 1. سطح رفاه اجتماعی بالا برای متقاضیان
 2.  امکان کار در حین تحصیل
 3.  امکانات تحصیلی بر طبق استاندارد جهانی
 4.  سطوح آموزش بالا و پیشرفته برای متقاضیان
 5.  امکان جذب در کشور هدف برای افراد متخصص
 6.  امکان دریافت بورسیه تحصیلی و برنامه‌های تحصیلی رایگان در برخی کشورها
 7.  امکان فرصت‌‌های تحقیقاتی مناسب برای افراد مستعد و علاقه‌مند

لازم به ذکر است؛ معمولا مهاجرت به هر نوعی دارای مسائل و مشکلات خاص خود است. این مشکلات شامل معایبی نظیر گران بودن هزینه‌های زندگی در خارج از کشور، یادگیری زبانی غیر از زبان مادری، درگیر شدن با وابستگی‌های عاطفی و روبرو شدن با یک فرهنگ متفاوت می‌باشد. متقاضیان این نوع مهاجرت باید به این‌ مسائل جد‌ی‌تر توجه داشته باشند.

مهمترین شراط مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا چیست؟

شرایطی مثل سن ترجیحاً زیر ۴۵ سال، داشتن تمکن مالی، گپ تحصیلی زیر ۵ سال و قابل توجیه و داشتن پذیرش تحصیلی از یکی از کالج‌ها یا دانشگاه های کانادا از جمله مهم‌ترین شرایط هستند.

برای چه مقاطعی می توان درخواست ویزای تحصیلی برای کشور کانادا داد؟

تحصیل در کانادا در تمامی مقاطع در صورت داشتن شرایط ممکن است. با ویزای دانش آموزشی کانادا می‌توانید شرایط تحصیل را برای فرزندانتان فراهم کنید. تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم هم ممکن است. تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا هم بیشترین درخواست را دارند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)