وکیل پزشکی

وکیل پزشکی کیست ؟

در مواردی ممکن است پزشکان به فرد بیمار آسیب وارد کنند و مرتکب جرایم پزشکی شوند؛ در چنین مواردی وکیل پزشکی می‌تواند از شما دفاع کند و حق و حقوق شما را دریافت کند. در این نوشته از مرجع معرفی بهترین وکلای کشور یعنی ایران وکالت ، قصد داریم علاوه بر معرفی بهترین وکیل پزشکی، شما را با ویژگی‌های وکیل پزشکی آشنا کنیم.

وکیل پزشکی کیست ؟

وکیل پزشکی، شخص متخصصی است که به مسائل حقوقی و جرایم پزشکی از منظر قانونی، آگاهی کاملی داشته باشد. وظیفه اصلی یک وکیل پزشکی، رسیدگی به‌ مسائل به وجود آمده در امور پزشکی بین پزشک و بیمار است.

گاهی ممکن است جرم پزشک تنها باعث ایجاد ضرر مالی و جسمانی فرد نشود؛ به عبارتی ممکن شخص حقیقی خاصی به عنوان شاکی در بحث مطرح نباشد. وکلای پایه یک دادگستری به امور حقوقی و کیفری آگاهی کاملی دارند؛ اما هر وکیلی در هر امر مشخصی، متخصص‌تر است. تفسیر قوانین و جرایم پزشکی و تفکیک هر یک از جرایم آن، بر عهده شخص متخصصی به نام وکیل جرایم پزشکی است.

جرایم پزشکی گستردگی بسیاری دارد و تشخیص نوع و محرز بودن جرم، توسط وکیل پزشکی قابل تشخیص است. حال در ادامه قصد داریم در خصوص انواع جرایم پزشکی صحبت کنیم و شما را از گستردگی آن با خبر کنیم.

وکیل جرایم پزشکی

وکیل جرایم پزشکی

منظور از جرایم پزشکی، انجام هرگونه عمل یا ترک عملی از طرف پزشک است که به موجب آن، باعث ایجاد آسیب جانی و مالی به بیمار می‌شود. حال اگر این عمل یا ترک عمل، به صورت عمدی یا سهوی باشد، طبق قانون، جرایم آن متفاوت بوده و به صورت جداگانه به آن رسیدگی می‌شود. حیطه کاری پزشک معالج مانند سایر مشاغل، دارای قوانین وضع شده‌ای از سوی سازمان مربوط به آن است. رعایت نکردن و تخطی از این قانون، برای هر پزشکی به معنی ارتکاب جرم بوده و شخص پزشک را متخلف می‌کند.

رسیدگی به جرایم پزشکی در دادگاه تهران

وکیل  متخصص در امور پزشکی با توجه به رویه دادگاه‌ها، دادسراها و تجربیات عملی خود در این زمینه، رسیدگی به جرایم پزشکی در دادگاه‌های تهران را مختصرا شرح می‌دهد:

در ابتدا برای ایجاد و تنظیم طرح شکایت (شکواییه) با توجه به رویه جدید محاکم، شاکی باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کند و شخصا یا توسط وکیل خود، اقدام به ثبت و نگارش شکواییه خود کند. پس از آن، پرونده به دادسرای جرایم پزشکی مربوطه با آن شهر یا شهرستان، ارجاع داده می‌شود. پس از ارجاع نیز، معاون ارجاع پرونده را به یکی از شعب بازپرسی ارجاع می‌دهد.

خدمات وکیل جرایم پزشکی

خدمات وکیل جرایم پزشکی

مزایای مشاوره با وکیل پزشکی این است که شما می‌توانید پیش از اینکه هرگونه اقدام حقوقی و قانونی انجام دهید، از موارد احتمالی آن آگاه شوید. وکیل متخصص کیفری در زمینه دعاوی پزشکی، می‌تواند در کلیه زمینه‌های مختلف، بهترین راهکارهای قانونی و خدمات حقوقی را به شما ارائه دهد. مواردی همچون:

  • مشاوره حقوقی جهت شکایت از پزشک.
  • تنظیم شکواییه (شکایت نامه) و طرح دعوای کیفری.
  • پیگیری مستمر شکایت موکل در کمیسیون پزشکی واقع در نظام پزشکی.
  • پیگیری مستمر شکایت موکل در دادسرای جرایم پزشکی و رسیدگی به پرونده وی.
  • اعتراض و درخواست تجدیدنظر به نظر کمیسیون پزشکی و کلیه قرارهای صادر شده.
  • تنظیم لایحه و انجام دفاعیات در پرونده کیفری جرایم پزشکی.

معرفی بهترین وکیل پزشکی

معرفی بهترین وکیل پزشکی

  • مریم عرب رحمتی پور: وکیل پایه یک دادگستری و وکالت دعاوی حقوقی، کیفری، تنظیم قرارداد، خانواده، ملکی و تجاری با بیش از ۱۲ سال سابقه وکالت.
  • رسول رضائی: پژوهشگر دکتری حقوق(تهران)، استاد دانشگاه، متخصص در دعاوی پزشکی، ملکی، اراضی و مواد مخدر با سابقه قضائی و ۱۱ سال سابقه.
  • مرجانه فشنگچی: وکیل پایه یک دادگستری، وکیل متخصص در امور کیفری و جرائم با بیش از ۱۵ سال سابقه.
۵/۵ - (۴ امتیاز)