banner

دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه

دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه

دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه یکی از انواع دعاوی بانکی است که بهترین وکیل بانکی شخصی است که می‌تواند مشکل این دعاوی را حل کند. منظور از عنوان مطالبه وجه و طلب به طور خاص، مربوط به مطالبه وجه نقد و پول (ریال) رایج است. در معنای عام‌تر دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه تمامی موارد مطالبه هر نوع مال که دارای امثال، اعوان متعدد و متکثر است را شامل می‌شود.

به عنوان مثال شخصی، تسهیلاتی از بانک دریافت کرده باشد و در زمان مقرر نتواند در ازای آن تسهیلات، اقساط خود را پرداخت کند و یا اقدامی جهت پرداخت اقساط انجام ندهد، به عنوان دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه شناخته می‌شود. این مسئله یکی از مسائلی است که امروزه بسیاری از بانک‌ها را به خود درگیر کرده است.

 این دعاوی نمونه‌ای از دعاوی بانکی بوده و با توجه به میزان وجه تسهیلات در دادگاه عمومی حقوقی مورد رسیدگی قرار می گیرد. در این نوشته از ایران وکالت با ما همراه باشید تا به بررسی انواع تسهیلات بانکی بپردازیم.

انواع مطالبات و معوقات بانکی

انواع مطالبات و معوقات بانکی

بانک‌ها تسهیلات متفاوتی را به مشتریان خود ارائه می‌دهند؛ بنابراین اگر شناختی در خصوص انواع مطالبات و درجه بندی معوقات بانکی ندارید، حتما به موارد زیر را مطالعه فرمایید.

  • مطالبات جاری: مطالبات جاری به مطالباتی گفته می‌شود که پرداخت اصل وجه یا سود یا باز پرداخت تسهیلات آن از ۲ ماه سپری نشده باشد.
  • مطالبات غیر جاری: مطالباتی هستند که از زمان سر رسید وصول مطالبه وجه تسهیلات گذشته باشد و و بانک در خصوص وصول این مطالبات دچار تردید شده باشد.
  • مطالبات سر رسید گذشته: این نوع مطالبات به مطالباتی گفته می‌شود که بیش از دو ماه از تاریخ سررسید اصل آن یا سود تسهیلات یا تاریخ قطع پرداخت اقساط، گذشته است، اما تاخیر بازپرداخت آن، از شش ماه نگذشته باشد. در این گونه موارد تنها مبلغ سررسید تسهیلات بانکی به این طبقه، مطالبات سر رسید گذشته، منتقل می‌شود.
  • مطالبات معوق: این مطالبات در زمانی است که مشتری با گذشت بیش از شش ماه و کمتر از هجده ماه از تاریخ سررسید خود گذشته باشد یا از تاریخ قطع پرداخت اقساط گذشته باشد و وی اقدامی جهت بازپرداخت مطالبات خود انجام نداده باشد. 
  • مطالبات مشکوک الوصول: بانک‌ها در اینگونه معوقات در خصوص پرداخت وجه تسهیلات کاملا تردید می‌کنند و عموم دعوای مطابه وجه تسهیلات معوقه، مربوط به این مسائل می‌شود. این مطالبات مطالباتی است که از تمامی اصل و سود تسهیلاتی بیش از هجده ماه از سررسید یا تاریخ قطع پرداخت اقساط گذشته باشد و شخص هیچگونه اقدامی در خصوص پرداخت وجه انجام نداده باشد.
  • مطالبات سوخت شده: مطالبات سوخت شده به مطالباتی گفته می‌شود که به دلایلی همچون ورشکستگی، فوت و غیره، تسهیلات غیر قابل وصول هستند. شایان به ذکر است که بانک‌ها جهت جلوگیری از ضرر و زیان به اقتصاد خود، از بیمه عمر استفاده می‌کنند. بیمه عمر تا حد زیادی می‌تواند از ریسک‌پذیری سوخت شدن تسهیلات را کاهش دهد.

چه زمانی تسهیلات بانکی مشتری به تسهیلات معوقه منتقل می شود؟

چه زمانی تسهیلات بانکی مشتری به تسهیلات معوقه منتقل می شود؟

اگر مشتری در زمان مقرر نتواند به تعهدات بانکی خود را انجام دهد و طبق مفاد قراردادی که با موسسات یا بانک امضا کرده است، نتواند اقدام به پرداخت تسهیلات خود کند، سرفصل تسهیلات مشتری به سرفصل تسهیلات معوق بانک تبدیل می‌شود.

اگر وام گیرنده نتواند به تعهدات بانکی خود بعد از گذشت یک تا دو ماه، طبق قراردادهای امضا شده با بانک یا موسسه اعتباری ذکر شده، عمل نکند و به پرداخت اقساط خود عمل نکند، سرفصل قرارداد مشتری به سرفصل تسهیلات سررسید تبدیل می‌شود.

پیشنهاد ما به وام گیرنده‌های بانکی و موسسات اعتباری این است که در مرحله تسهیلات سررسید گذشته، تسهیلات خود را در زمان مقرر پرداخت کند؛ زیرا در غیر این صورت طرح دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه اجرایی می‌شود.

معوقه بانکی بانک ملت

برای اینکه مثالی در خصوص دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه آورده باشیم، به بررسی معوقه بانکی بانک ملت پرداختیمو معوقه بانک ملت، از نوع معوقات و مطالبات غیرجاری است. معوقات بانکی بانک ملت نوعی مطالبات غیرجاری است و زمانی اجرایی می‌شود که وام گیرنده در زمان بازپرداخت اقساط خود تعلل کند و از نظر بانک، بدهکار باشد.

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، بانک ملت نیز مانند سایر بانک‌ها و موسسات به افراد حقیقی و حقوقی تسهیلاتی ارائه می‌دهد که اگر شخص وام گیرنده، در زمان مقرر شده از سوی بانک ملت، نتواند اقدام به پرداخت تسهیلات شود، اغز سوی بانک بدهکار شناخته می‌شود.

این معوقات بانکی می‌تواند تاثیر زیادی در اقتصاد بانک گذاشته و بانک را با ضرر و زیان مالی همراه می‌سازد. به همین دلیل بانک‌ها سعی در این دارند که از رخ دادن چنین اتفاقی جلوگیری کنند.

جمع بندی

ما در این نوشته سعی داشتیم شما را با انواع تسهیلات و معوقات بانکی آن آشنا کنیم. لازم به ذکر در زمان گرفتن وام، حتما به مفاد قراردادی دقت فرمایید و همواره سعی کنید در موعد مقرر، اقدام به پرداخت مطالبات خود کنید تا درگیر دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه نشوید. 

در پایان گفتنی است اگر قصد آشنایی با قوانین و مقررات این حوزه داشتید یا در این خصوص با هرگونه سوال یا مشکلی مواجه شدید، می‌توانید از وکیل بانکی کمک بگیرید. وکیل بانکی کسی است که به تمامی قوانین و مقررات حوزه بانکی آشنایی کامل دارد. برای اخذ بهترین وکیل بانکی و دریافت مشاوره از وی، می‌توانید از ایران وکالت کمک بگیرید.

دعوای مطالبه وجه تسهیلات معوقه چیست؟

اگر شخصی نتواند اقدام پرداخت تسهیلات بانکی خود در زمان مقرر کند، آنگاه تسهیلات بانکی فرد موقعه می‌شود. لازم به ذکر است که معوقات انواع مختلفی دارند که برای بررسی هر یک از آن‌ها پیشنهاد می‌شود نوشته را مطالعه فرمایید.

انواع تسهیلات و معوقات بانکی را نام ببرید.

مطالبات و معوقات بانکی انواع مختلفی دارند که شامل مطالبات جاری، مطالبات غیر جاری، مطالبات سر رسید گذشته، مطالبات معوق، مطالبات مشکوک الوصول و مطالبات سوخت شده می‌شود.

۵/۵ - (۳ امتیاز)