banner

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری

یکی از روش‌های جدید مهاجرت که توجه بسیاری از افراد و کشورها را به خود جلب کرده است ، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است . امروزه، این روش مهاجرت در بسیاری از کشورهای پیشرفته و محبوب دنیا مانند آمریکا ، اسپانیا ، استرالیا ، قبرس ، پرتقال ، کانادا و انگلستان انجام می‌گیرد.

کشور سنت کیتس و نویس در سال ۱۹۸۴ میلادی این نوع مهاجرت را ابداع کرد که افراد سرمایه دار را با خرید ملک یا کارآفرینی در این کشور جذب کرد‌‌. پس در این مقاله از ایران وکالت با ما همراه باشید.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری تا سال ۲۰۰۶، شهرت زیادی داشت اما پس از آن دولت آمریکا برای این که سرمایه‌های ملی خود را افزایش دهد، رویکردهای جدیدی را اتخاذ کرد که یکی از این رویکردها، گسترش ویزای سرمایه‌گذاری بود.

زمانی که کشور آمریکا این نوع ویزا را عرضه کرد، کشورهای دیگر نیز اقدام به ارائه این ویزا کردند . ویزای سرمایه‌گذاری را ویزا یا پاسپورت طلایی و Golden Visa می‌گویند. مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری امروزه بیش‌تر در کشورهای اسپانیا و پرتقال انجام می‌شود. 

ویزای سرمایه گذاری چیست؟

ویزای سرمایه‌گذاری را می‌توان به عنوان یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی در نظر گرفت . مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری اینگونه است که افراد به قصد سرمایه گذاری در آن کشور، قصد مهاجرت دارند . برای این که بتوان ویزای سرمایه‌گذاری را دریافت کرد، باید مطابق با قوانین آن کشور عمل کرد . ویزای سرمایه‌گذاری یا Golden visa به لیست ویزاهای قابل دریافت در بسیاری از کشورها به خصوص، کشورهای بزرگ اضافه شده است.

مزایای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

مزایای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

با مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، کشور مقصد، می‌تواند اقتصاد خود را توسعه دهد، سرمایه‌های قدرتمند خارجی را جذب کند، اشتغال‌زایی انجام دهد و در زمینه علم پیشرفت زیادی کند . همچنین، با جذب سرمایه داران، طرح‌های کارآفرینی و استارت آپ نیز گسترش می‌یابد . مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری از روش‌های محبوب مهاجرت است که مدت زمانی پس از سرمایه‌گذاری فرد در کشور مقصد، می‌تواند به اقامت دائم و شهروندی آن کشور دست یابد.

برخی از افراد گمان می‌کنند که برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری نیاز به سرمایه زیاد دارند اما در این روش، شخص با خرید اوراق بهادر، ملک یا سهام شرکت دولتی می‌تواند، به مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری اقدام کند . از دیگر روش‌های سرمایه گذاری، دریافت ویزای کارآفرینی یا استارت آپی با کمک یک وکیل است که نیازی به مبالغ هنگفتی برای سرمایه‌گذاری ندارد اما دارای شرایط و الزاماتی است که باید رعایت شود.

به طور مثال، باید یک کسب و کار را راه اندازی کند یا به اشتغال زایی بپردازد و یا تعدادی از شهروندان آن کشور را تحت عنوان نیروی کار استخدام نماید. در نتیجه باید گفت که بهترین و ساده‌ترین نوع مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، خریداری ملک در کشوری است که قصد مهاجرت دارید.

نحوه اخذ ویزای سرمایه‌گذاری

امکان مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری برای تمامی کشورها امکان‌پذیر نیست. اما امکان اجرای قانون ویزای سرمایه‌گذاری ایجاد شده است. کشورهای زیادی در هر سال، در قوانین مرتبط با مهاجرت خود، ویزای سرمایه‌گذاری را قرار داده اند. اما این نکته را باید در نظر داشته باشید که مزایایی که این نوع مهاجرت ارائه می‌دهد در هر کشوری متفاوت است.

برخی از کشورها به افرادی که مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند، اقامت دائم و برخی دیگر اقامت دائم ۲ یا ۵ سال می‌دهند . البته بهتر است با بهترین وکیل مهاجرت در جهت اخذ ویزای خود نیز مشورت کنید.

زمانی که برای سرمایه‌گذاری در یک کشور اقدام می‌کنید باید اطلاعات کافی در مورد آن کشور و اقتصاد آن داشته باشید. به این دلیل که به غیر از هزینه بالایی که مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری دارد، ریسک آن نیز از روش‌های دیگر بیش‌تر است.

نکته قابل ذکر این است که برای سرمایه‌گذاری بهتر است به سراغ کشوری بروید که مزایا و امکانات قانونی بسیاری را برای مهاجرین و سرمایه گذاران در نظر می‌گیرد و از نظر اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و رفاهی وضعیت خوبی داشته باشد. 

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

بدون در نظر گرفتن انواع ویزای سرمایه‌گذاری مانند خرید املاک، سهام، کارآفرینی و استارت آپ، به مدارک زیر نیاز دارد:

  • داشتن پاسپورت معتبر
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • گردش حساب بانکی ۴ ماه اخیر که توسط بانک تایید شده باشد
  • ترجمه کلیه مدارک هویتی شخصی و همسر به همراه سند ازدواج (در صورت که فرد متاهل باشد)
  • سندی که اموال شما را اثبات کند به صورت سند خانه، مدارک بانکی، زمین، مغازه‌، ماشین 
  • برای کارمندان گواهی اشتغال و سوابق بیمه و فیش حقوقی 
  • داشتن آزمایشات پزشکی که توسط پزشک معتمد سفارت تایید شده باشد.
  • برای کارفرمایان ارائه جواز کسب و یا سهام شرکت برای دو سال اخیر و سایر اسناد مربوط به شرکت مانند سابقه بیمه‌هاي رد شده، روزنامه رسمی و… 
  • و مدارک لازم و ضروری دیگر که برای هر نوع مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری نیاز است.

جمع بندی

امروزه با توجه به محبوبیت این روش مهاجرت، بسیاری از کشورها مانند اسپانیا، کانادا، قبرس، پرتقال، قطر، اتریش، یونان، ایسلند، انگلستان، برزیل، روسیه، مالزی سنگاپور و غیره، را می‌توان به عنوان بهترین کشورها برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری در نظر گرفت.

اما به طور کلی برای مهاجرت از این روش، تمامی شرایط و امکانات کشور مقصد را مدنظر بگیرید و با توجه به مزایای هریک، اقدام به مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری کنید تا بتوانید آینده خود و اطرافیان را به بهترین شکل رقم بزنید.

چه مدارکی برای اخد ویزای مهاجرتی لازم است؟

گواهی عدم سوءپیشینه، پاسپورت معتبر، مدارک تمکن مالی و گردش حساب چهار سال اخیر، جواز کسب و یا سهام شرکت برای دوسال گذشته، گواهی آزمایشات پزشکی تایید شده، سوابق تحصیلی و شغلی از جمله موارد مورد نیاز برای اخذ ویزای سرمایه گذاری هستند.

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری چقدر هزینه دارد؟

برای پاسخ دادن به این سوال مبلغ دقیقی را نمی‌توان بیان کرد زیرا روش‌های مختلفی برای اخذ اقامت سرمایه گذاری وجود دارد.

امتیاز بدهید