banner

مراحل طلاق از طرف مرد

مراحل طلاق از طرف مرد

براساس ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، مرد می‌تواند، پس از گذراندن مراحل طلاق از طرف مرد، در هر زمانی زن خود را طلاق دهد. بنابراین طبق قانون، حق طلاق کاملاً با مرد بوده و نیاز به موافقت زن نیست. اگر زنی راضی به طلاق نباشد، مرد به راحتی می‌تواند به کمک قانون ۱۱۳۳ و با نظر گرفتن مشاوره و وکیل طلاق، سرانجام رأی طلاق را صادر کند.

به این نکته توجه داشته باشید، با وجود اینکه مرد حق طلاق دارد اما در زمان ازدواج و داخل عقدنامه، زوجین می‌تواند شرایطی را تعیین کنند که اگر زن شرایط مذکور شده را ایفا نکند، مرد براساس این ادعا می‌تواند طلاق بگیرد. همچنین اگر قبل از ازدواج، زن دارای بیماری باشد که از مرد مخفی کرده باشد و باعث شود که اساس و پایه زندگی متزلزل شود؛ به عنوان فریب در ازدواج حکم طلاق صادر می‌شود.

برای طلاق نیاز به تشریفات خاصی نیست فقط باید صیغه طلاق با حضور حداقل دو مرد عادل و بالغ جاری شود. طلاق از طرف مرد حتماً نیاز به جلسه دادرسی و حضور در دادگاه دارد. اگر وکیل طلاق نداشته باشد، درخواست طلاق از طرف مرد نهایتاً ظرف شش ماه انجام می‌شود.

مراحل درخواست طلاق از طرف مرد

مراحل طلاق از طرف مرد

مراحل طلاق از  طرف مرد به‌صورت زیر در دادگاه دنبال می‌شود:

  • در هر طلاقی، طبق ماده ۲۹ قانون حمایت از خانواده، قاضی دادگاه خانواده موظف است نسبت به اموری همچون مهریه، نفقه، اجرت المثل و حضانت، ملاقات و نفقه فرزندان تعیین تکلیف کند.
  • در مراحل طلاق از طرف مرد، دادگاه موظف است که به هر یک از زوجین ابلاغی ارسال کند و با درج مهلت، از آن‌ها بخواهد که داور را معرفی کنند. البته امروزه داوری در پرونده‌های طلاق کاملا تشریفاتی شده است به دلیل اینکه در اکثر مواقع، داوری در رفع اختلاف زوجین حاصلی نداشته است.
  • در مراحل طلاق از طرف مرد حتی اگر رای غیابی صادر شود، مهریه زن از بین نمی‌رود. فقط اگر بین زوجین توافقی صورت بگیرد، با توجه به توافق انجام شده، مرد  باید مهریه را  بپردازد.
  •  طلاقی که مرد درخواست کننده آن باشد، رجعی است؛ یعنی در مدت ۳ ماه، زوج می تواند به زوجه رجوع کند. در این صورت طلاق از بین می‌رود مگر این که زن ائسه (باکره) باشد که در این موارد طلاق بائن بوده و امکان رجوع وجود نخواهد داشت.
  • اثبات رابطه نامشروع توسط زوجه یا سایر تخلفات وی در زمینه وظایف زناشویی ارتباطی با پرداخت مهریه ندارد. اگر در گذشته، رأی در خصوص اجرت المثل ایام زوجیت صادر نشود، دادگاه موظف به رسیدگی درخواست طلاق از طرف مرد، با تعیین کارشناس، اجرت المثل ایام زوجیت زوجه تعیین می‌شود و در ضمن حکم طلاق، مرد را موظف به پرداخت آن می‌کند.

مراحل طلاق از طرف مرد به صورت غیابی

در طلاق غیابی از طرف مرد، همان تشریفات لازم است و باید ثابت شود که زن به هیچ وجه آدرس و نشانی از وی ندارد و با روزنامه محلی آگهی داده شود. در این صورت رأی غیابی با حق واخواهی و تجدیدنظر در مهلت قانونی برای زن صادر می‌شود

مدارک لازم برای مراحل طلاق از طرف مرد

  • اصل سند ازدواج
  • اصل شناسنامه مرد
  • کپی کارت ملی مرد

توجه کنید در صورت نبود اصل سند ازدواج، باید رونوشت آن را از دفترخانه محل انعقاد عقد دریافت کنید.

مهریه در طلاق از طرف مرد

مهریه در مراحل طلاق از طرف مرد

اگر طلاق توسط مرد انجام شود، مرد مکلف به پرداخت مهریه و همچنین سایر مطالبات که در دادگاه محاسبه شده، باید به صورت یکجا به زن پرداخته شود. بدون پرداخت مهریه، نمی‌توان از زن جدا شد . در صورتی نیاز به پرداخت مهریه نیست که با زن توافق شده باشد. اما اگر مرد توان مالی برای پرداخت مهریه نداشته باشد، می‌تواند تقاضای تقسیط از دادگاه کند و به صورت قسطی مهریه را پرداخت کند.

 اگر طلاق از طرف مرد بوده و ملائت نداشته باشد؛ با شهادت ۳ نفر شاهد و تنظیم استشهادیه می‌تواند اعسار خود را ثابت نماید و مهریه را به صورت اقساطی پرداخت کند. اعسار مهریه زمانی صورت می‌گیرد که مرد بخواهد همسر خود را طلاق دهد و با توجه به عدم ملائت خود با معرفی ۳ نفر شاهد و استشهاد محلی و گواهی حقوق یا درآمد مهریه را از طریق دادگاه تقسیط کند و به صورت قسطی پرداخت کند.

 در صورتی که تقسیط مرد ثابت شود؛ قاضی دادگاه با توجه به شرایط مالی و اقتصادی وی نحوه پرداخت را مشخص می‌کند. توجه کنید که اگر زن باکره باشد، نصف مهریه (هر مقدار که محاسبه شده) به زن تعلق می‌گیرد.

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با مراحل طلاق از طرف مرد آشنا کنیم. متاسفانه امروزه، با توجه به آمارهای ارائه شده، تعداد طلاق‌ها نسبت به چندین سال پیش بسیار زیاد شده است. از علل اصلی طلاق می‌توان به نداشتن تفاهم، کمبود توان مالی و مواردی از این قبیل نام برد. حتما پیش از ازدواج به آشنایی کامل با زوج خود برسید.

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که اگر فکر می‌کنید واقعا زندگی مشترک برای شما سخت و تا فرسا شده است، برای حل این گونه مشکلات حتما با بهترین وکیل خانواده ، مشاوره و مشورت انجام دهید تا در صورت امکان مشکلات را حل کند. حتما برای مشاوره و رفع سوالات خود با ما تماس حاصل فرمایید. ایران وکالت آماده‌ی پاسخگویی به نیازها و سوالات شما به صورت رایگان می‌باشد.

سؤالات متداول

اگر زن مخالف دادخواست طلاق مرد باشد، چه تأثیری در رأی دادگاه خواهد داشت؟

اگر زن مرتکب قصوری در وظایف زناشویی نشده باشد، مزایای مالی برای او درنظر گرفته می‌شود.

در مراحل طلاق از طرف مرد، مرد چه وظایف مالی در قبال زن دارد؟

هنگامی که دادخواست طلاق از طرف مرد باشد، مرد موظف به پرداخت مهریه است. علاوه بر مهریه، مرد تحت شرایطی باید، نحله یا نصف دارایی را نیز (اگر شرط تنصیف درج شده در عقدنامه‌های چاپی را امضا کرده باشد) به زن بپردازد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)