banner

نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی + ۲ روش پرداخت

نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی

نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی و راه های پرداخت آن از طرف کارفرما به کارمندان دغدغه بیشتر کارمندان و کارکنان است. قانون کشور ایران بر این اساس است که کارفرما موظف می‌باشد کارمند خود و یا کارگر خود را بیمه کند. کارفرما به این صورت ماهانه مبلغ مشخصی را به عنوان حق بیمه کارمندان خود به سازمان بیمه تامین اجتماعی می پردازد.

نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی به این گونه است که کارمندان می توانند با مراجعه به شعب مورد نظر تامین اجتماعی فرم های مورد نیاز را تکمیل کنند و بعد از آن نام کاربری و رمز عبور به آنها تحویل داده می شود که با آن می توانند به سامانه تامین اجتماعی مراجعه کرده و فیش را دریافت کنند. این تنها نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی نیست و مواردی دیگر نیز است.

انواع بیمه تامین اجتماعی

مقاله پیشنهادی: نمونه قرارداد کار ۱۴۰۰

انواع بیمه تامین اجتماعی

در کل بیمه تامین اجتماعی دو بخش دارد: بیمه اجباری و بیمه خویش فرما.

بیمه اجباری مختص افرادی است که مشمول به قانون کار می شوند و در قبال دریافت حقوق از ادارات، شرکت ها، کارخانجات و … مشغول به فعالیت و کار هستند. این افراد باید توسط کارفرما یا صاحبان شغل تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار بگیرند. میزان حق بیمه برای این افراد در حدود ۳۰ درصد حقوق یا دستمزد است که ۷ درصد از حقوق سهم بیمه است و ۲۳ درصد مانده سهم کارفرمایان است.

بیمه خویش فرما به این معنی است که افراد خودشان را بیمه می کنند. افرادی که تحت پوشش هیچ بیمه ای نباشند با مراجعه مستقیم به شعبه های تامین اجتماعی اقدام به انعقاد قرارداد می کنند. افراد که خود را بیمه کرده اند موظف هستند در زمان مشخص شده حق بیمه را پرداخت کنند و اگر زمانی حق بیمه خود را پرداخت نکنند، بیمه آنها باطل می شود.

بیمه خود فرما یا خویش فرما را به دو دسته تقسیم می‌شود: گروه بیمه اختیاری و گروه بیمه صاحبان (مشاغل آزاد)

تنها تفاوت بیمه خویش فرما با بیمه اجباری این است که افرادی که بیمه شدند توانایی استفاده از بیمه بیکاری را ندارند، که به دلیل نداشتن کارفرما است.

برای اطلاع و نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی در ادامه با ایران وکالت همراه باشید.

نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی

اگر قصد دارید نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی را بدانید اول بایستی به سامانه یکپارچه تامین اجتماعی مراجعه کنید و سپس با نام کاربری و رمز عبوری که توسط کارمندان تامین اجتماعی به شما تحویل داده شده وارد سامانه شوید. بعد از ورود به سایت می توانید فیش بیمه تامین اجتماعی خود را دریافت کنید.پیشنهاد ما به شما این است که بعد از نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی در این خصوص مقاله شرایط اخذ کمک هزینه زایمان بیمه تامین اجتماعی را مطالعه کنید.

بیمه خویش فرما تامین اجتماعی

پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی

شما پس از دریافت کاغذ یا برگه پرداخت با روش های زیر می توانید اقدام به پرداخت حق بیمه خود کنید:

  • پرداخت به صورت حضوری: پرداخت حق بیمه به صورت حضوری اینگونه است که در تمامی شعب بانک های رفاه، صادرات، تجارت و … گزینه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی دارند و شما می توانید اقدام به پرداخت هزینه کنید.
  • پرداخت به صورت غیر حضوری: شیوه های غیر حضوری پرداخت حق بیمه افراد با چند مورد قابل پرداخت است؛ که در ادامه مطلب به آن اشاره می شود.

انواع پرداخت غیر حضوری حق بیمه تامین اجتماعی

  • پرداخت هزینه حق بیمه تامین اجتماعی به صورت اینترنتی
  • پرداخت حق بیمه از تمامی عابر بانک های عضو شتاب(ATM)
  • پرداخت حق بیمه به صورت تلفن بانک رفاه
  • پرداخت حق بیمه به صورت استفاده از تلفن همراه یا موبایل بانک

مهلت دریافت فیش حق بیمه تامین اجتماعی

بعد از طی کردن مرحله نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی باید مبلغ حق بیمه‌ای که باید کارفرما پرداخت کند با توجه به پایه حقوق کارمند و یا کارگر در نظر گرفته شده است. اما به طور کلی حدود سی درصد از پایه حقوق افراد مختص حق بیمه است که کارفرما ۲۳ درصد ان و ۷ درصد از حقوق کارمند باید پرداخت شود.

کارفرما تا آخرین روز  هر ماه فرصت پرداخت حق بیمه کارمندان و کارکنان خود را دارد. در صورت عدم پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی کارمندان توسط کارفرما، جریمه صدور می شد.

انواع پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی

جمع بندی نحوه اخذ فیش بیمه تامین اجتماعی

نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی امروزه راه حل های زیادی دارد که در این مقاله انواع آن را برایتان به صورت مختصر توضیح داده‌ای. بهترین زمان برای فرستادن لیست بیمه از یکم تا بیست و پنجم هر ماه می‌باشد. با توجه به سیاست بانک مرکزی بهتر است ۷۲ ساعت قبل از مهلت مشخص شده اقدام به پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین وکیل بیمه تامین اجتماعی و اختیارات آن را در اسرع وقت مطالعه کنید.

سوالات متداول در خصوص نحوه دریافت فیش بیمه تامین اجتماعی

حق بیمه ای که کارفرما باید بپردازد بر چه اساسی مشخص می شود ؟

حق بیمه ای که کارفرما باید ماهانه بپردازد معادل بیست و سه درصد پایه حقوقی است که برای کارگر یا کارمند در نظر گرفته شده است و هفت درصد هم سهم خود کارگر یا کارمند می باشد که در مقاله به طور کامل توضیح داده شده است .

کارفرمایان تا چه زمانی برای پرداخت حق بیمه کارگران یا کارمندان خود فرصت دارند؟

کارفرمایان حداکثر تا آخرین روز ماه بعد فرصت دارند نسبت به پرداخت حق بیمه کارگران و کارمندان خود اقدام نمایند که جزئیات آن در مقاله آورده شده است .

کارفرمایان برای دریافت فیش حق بیمه تامین اجتماعی چه اقدامی باید انجام دهند ؟

کارفرمایان برای دریافت فیش حق بیمه تامین اجتماعی باید بعد از مراجعه به شعب کارگزاری تامین اجتماعی و تکمیل توافق نامه به سامانه تامین اجتماعی مراجعه کرده و از قسمت صدور برگ پرداخت نسبت به دریافت فیش حق بیمه اقدام نمایند که راهنمای تصویری آن در مقاله آورده شده است .

مهلت قانونی پرداخت لیست و تحویل بیمه چه زمانی است؟

بهترین زمان جهت ارسال لیست و تحویل بیمه، از ۱ لغایت ۲۵ هر ماه است.

۳/۵ - (۲ امتیاز)