banner

لیست بهترین وکیل مالکیت ادبی

بهترین وکیل مالکیت ادبی

مالکیت فکری مجموعه حقوق مادی و معنوی است که به یک فرد بابت تراوشات ذهنی و فکری او تعلق خواهد گرفت. درواقع موضوع مالکیت فکری؛ تراوشات فکری، ذهنی و ابداعات افراد است که نمود خارجی پیدا می‌کند و به آن‌ها اموال فکری گفته می‌شود.

طبق تعاریف بین‌المللی، حقوق مالکیت فکری به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شود که یکی از این دسته‌بندی‌ها مالکیت ادبی-هنری است. در مالکیت ادبی؛ فرد می‌تواند بلافاصله پس از خلق اثر خود، بدون اینکه نیاز باشد آن را به ثبت برساند و از قوانین حمایتی دولت برخوردار شود.

لذا شما می‌توانید جهت انجام صحیح و سریع امور مربوطه، بهترین وکیل مالکیت ادبی که به تمام قوانین حمایتی از فعالان حوزه ادبی و هنری آشنایی داشته باشد و از مالکان آثار و خود آثار حمایت و حفاظت کند را انتخاب کنید.
در ادامه همراه ما در ایران وکالت باشید تا به بررسی مفهوم مالکیت ادبی و همچنین شرایط انتخاب بهترین وکیل مالکیت ادبی بپردازیم.چرا به وکیل مالکیت ادبی نیاز داریم؟

همانطور که در ابتدا نیز گفتیم؛ مالکیت ادبی، یکی از دسته بندی‌های مالکیت فکری می‌باشد که با عناوین حق مؤلف یا کپی رایت هم شناخته می‌شود. البته مقصود از مؤلف، صرفا نویسنده نیست؛ بلکه پدیدآورنده‌اى است که از راه دانش، هنر یا ذوق و سلیقه، موادى را با هم ترکیب و اثرى ادبى را به وجود آورده است. در صورت لزوم می‌توانید با بهترین وکیل مالکیت فکری مشورت کنید.

لازم است بدانید که در مورد مالکیت ادبی، تعریف‌های گوناگونی ارائه شده است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • حق مؤلف عبارت است از سلطه و اختیارات مؤلف بر اثرش که آن را خلق کرده یا به وجود آورده است.
 • مجموعه حقوقی است که قانون برای خالق اثر، نسبت به مخلوق اندیشه و هوش او می‌شناسد و این حقوق عبارتند از حق انحصاری بهره‌برداری از اثر برای مدت محدود به سود آفریننده آن و پس از مرگ برای ورثه صاحب اثر.

چرا به بهترین وکیل مالکیت ادبی نیاز داریم؟

زمانی که فردی اثر ادبی را خلق می‌کند، مالک آن اثر شناخته‌شده و دارای حقوقی برای اثر خود است. بهترین وکیل مالکیت ادبی، افراد را با این حقوق آشنا کرده و به آن‌ها کمک خواهد کرد تا تحت حمایت قانون و مراجع مربوطه قرار گیرند.

از سویی دیگر، اگر فردی از آثار ادبی این افراد سوء استفاده کند یا حقوق کپی‌رایت را نادیده بگیرد؛ می‌توان به راحتی با کمک بهترین وکیل مالکیت ادبی این موضوع را از طریق قانون پیگیری کرده و فرد خاطی را مجازات کرد.

توجه داشته باشید؛ شما باید از وکلایی که به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می‌کنند و آشنا به حقوق مادی و معنوی آثار ادبی هستند و در این خصوص تجربه کافی دارند، مشاوره و راهنمایی بگیرید. بهتر است بدانید که حقوق مادی و معنوی آثار ادبی بسیار حائز اهمیت هستند و جهت آشنایی شما به معرفی این حقوق می‌پردازیم:

حقوق معنوی آثار ادبی

حقوق معنوی آثار ادبی

منظور از حقوق معنوی آثار ادبی، حقوقی هستند که مالکیت ادبی و هنری را برای هنرمند یا مؤلف آن محفوظ می‌دارند. حقوقی همچون:

 • حق انتساب اثر به پدیدآورنده آن
  این حق به این معناست که هیچ هنرمند یا مؤلفی نمی‌تواند حتی با میل خود، اثر خود را به نام دیگری منتشر کند. البته صاحب اثر می‌تواند بنا به صلاح‌دید خود، اثر خود را به شکل بی‌نام منتشر کند.
 • حق احترام به تمامیت اثر
  مطابق این حق هیچ‌کس نمی‌تواند بدون رضایت صاحب اثر، در اثر وی تغییر ایجاد کند و یا اقدامی کند که به نوعی شهرت وی مخدوش شود. البته می‌توان تصور کرد که یک هنرمند با اراده خود امکان تغییر در اثر خود را به دیگری بدهد اما اصولا حق محترم شمردن تمامیت اثر هنرمند همواره محفوظ است.
 • حق بر انتشار یا عدم انتشار اثر
  همانطور که از نام این حق مشخص است، هیچ‌کسی نمی‌تواند هنرمند یا مؤلف را ملزم به انتشار یا عدم انتشار اثرش کند. در واقع تعیین انتشار یا عدم انتشار، زمان‌بندی و چگونگی انجام آن منحصرا در اختیار صاحب اثر است.

حقوق مادی آثار ادبی

حقوق مادی پدیدآورنده آثار ادبی به شرح زیر است:

 • نشر
 • تکثیر
 • پخش
 • اجرا
 • عرضه عمومی اثر

ثبت قراردادهای حقوق مالکیت ادبی توسط وکیل مالکیت ادبی

لازم به ذکر است که صاحب اثر می‌تواند حقوق مادی آثار خود را طی قرارداد به اشخاص دیگر منتقل کند و در ازای آن منافع مالی زیادی بدست آورد.

مشاوره با بهترین وکیل مالکیت ادبی پیرامون آثار مورد حمایت مالکیت ادبی و هنری

آثار ادبی که مورد حمایت مالکیت ادبی و هنری هستند به شرح زیر می‌باشند:

 • کتاب
 • رساله
 • جزوه و نمایشنامه
 • شعر
 • اثر موسیقى پیش از اجرا و بر روى صفحه کاغذ
 • ترجمه
 • اقتباس
 • تلخیص

موارد ذکر شده، آثاری هستند که در صورت تصمیم به ثبت آن‌ها شما می‌توانید به بهترین وکیل مالکیت ادبی مجرب و متخصص مراجعه کنید تا مراحل لازمه را به صورت قانونی طی کند.

مقالات پیشنهادی: ثبت علائم تجاری و بهترین وکیل مالکیت صنعتی

ثبت قراردادهای حقوق مالکیت ادبی توسط بهترین وکیل مالکیت ادبی

در ارتباط با حقوق مالکیت ادبی و هنری قراردادهایی منعقد می‌شوند که به شرح زیر می‌باشند:

 • قرارداد انتشار
  مهم‌ترین و با ارزش‌ترین قرارداد برای بهره‌برداری از حقوق مؤلف یا هنرمند، قرارداد انتشار می‌باشد. این قرارداد به معنی اجرای حق تکثیر هنرمند یا مؤلف است و به مصادیق اثر و توزیع آن و همچنین ساخت نمونه‌ها اشاره می‌کند.
 • قرارداد عرضه اثر
  براساس این قرارداد؛ مؤلف یا هنرمند حق ارائه و عرضه اثر خود را به کل یا قسمتی از جامعه را به یک شخص حقوقی یا حقیقی واگذار می‌کند. توجه داشته باشید که عرضه اثر به آثاری مربوط می‌شود که قابلیت تکثیر را ندارند و فقط به صورت مشاهده و رؤیت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
 • قرارداد سفارش اثر
  این قرارداد بین مؤسسات و اشخاص حقوقی و پدیدآورندگان آثار، منعقد می‌شود.

با همه این تفاسیر؛ قبل از هرگونه اقدام جهت ثبت آثار ادبی خود، به بهترین وکیل مالکیت ادبی متخصص مراجعه کنید و مراحل مربوطه را در سریع‌ترین زمان ممکن طی کنید.

منظور از حق معنوی چیست؟

حق معنوی نوعی از دارایی می‌شود که ناخود آگاه ذهن انسان به سمت اموال عینی همچون پول و زمین و کالا هدایت می‌شود در حالیکه امروزه با تحولات صنعتی و تجاری وجود حقوق مالکیت فکری وارد ادبیات حقوقی شده است و حجم قابل توجهی از قوانی و مقرق معنوی محسوب خواهد شد.

آیا در صورت استفاده از ترجمه شخصی فرد دیگری، مرتکب جرم شده‌ایم؟

هرکس ترجمه شخص دیگری را بدون اجازه به نام خود یا شخص دیگری چاپ و نشر کند، به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

۵/۵ - (۴ امتیاز)