banner

استعلام چک صیادی با کد ملی چگونه است؟

استعلام چک صیادی با کد ملی

ورود چک‌های صیادی و سامانه صیاد برای کسانی که در معامله‌ها و کارهای تجاری خود به چک وابسته هستند، چند مزیت بزرگ دارد. مزیت‌هایی همچون: استعلام چک برگشتی صیادی، استعلام چک برگشتی قدیمی و استعلام چک صیادی با کد ملی. درواقع با این روش‌ها؛ اطلاعات کامل صادرکننده و دریافت‌کننده در سامانه صیاد ثبت می‌شود و می‌توان از وضعیت اعتباری چک و همچنین وضعیت بانکی افراد مطلع شد.

پس در سامانه صیاد علاوه بر ثبت مشخصات چک، امکان گرفتن سابقه اعتباری صادرکننده چک هم وجود دارد. حال در ادامه با ایران وکالت همراه ما باشید تا به بررسی استعلام چک صیادی با کد ملی بپردازیم. لازم به ذکر است کسی که به تمامی مراحل و قوانین این حوزه مسلط است، بهترین وکیل چک است. شما نیز می‌توانید در صورت بروز هرگونه سوال یا مشکلی، با وکیل چک به گفتگو بپردازید.

نحوه استعلام چک صیادی با کد ملی

باتوجه به عدم اطلاع رسانی درست درباره سامانه صیاد، اکثر افراد این سامانه را با نام استعلام چک صیادی با کد ملی می‌شناسند؛ اما باید بدانید که چنین سامانه‌ای وجود ندارد. اگر می‌خواهید از چک‌های برگشتی صادر کننده چک استعلام بگیرید، باید شماره صیادی درج شده روی یکی از چک‌های او را در اختیار داشته باشید.

شایان ذکر است؛ چک‌های جدید بنفش رنگ یا همان چک‌های صیادی، برای ایجاد امنیت و آسودگی خاطر برای کسب و کارهای وابسته به چک است که این چک‌ها دارای یک کد ۱۶ رقمی هستند که با استفاده از آن می‌توان، استعلام چک صیادی را به راحتی گرفت.

استعلام چک صیادی با کد ملی از طریق سامانه صیاد

سامانه صیاد بانک مرکزی؛ با فراهم کردن خدمات مربوط به چک‌های صیادی، کمک بزرگی به کاهش سوء استفاده و چالش‌های این حوزه کرده است. افراد با استفاده از شناسه صیاد ۱۶ رقمی روی چک های صیادی و مراجعه به سامانه صیاد بانک مرکزی، می‌توانند از وضعیت چک خود مطلع شوند و استعلام چک رایگان را بگیرند؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که این سایت برای استعلام گرفتن چک‌ها، نیازی به کد ملی ندارد و فقط کد ۱۶ رقمی مندرج در چک کافی است.

مراحل استعلام چک صیادی با کد ملی

مراحل استعلام چک صیادی با کد ملی

همه ما می‌دانیم که کسب و کارهای بسیاری هستند که به وسیله چک، پرداخت‌های خود را انجام می‌دهند در نتیجه این افراد باید از درستی این چک‌ها اطمینان حاصل کنند. درواقع تمام کسانی که دریافت کننده چک هستند؛ بهتر است که در سامانه مربوطه استعلام چک را بگیرند که سایت صیاد بانک مرکزی، یک سامانه‌ برای استعلام چک صیادی می‌باشد.
سامانه صیاد بانک مرکزی به گیرندگان این امکان را می‌دهد تا از درستی اطلاعات ثبت شده چک‌ها در سامانه مطمئن شوند. حال مراحل استعلام چک صیادی با کد ملی به شرح زیر است:

 1. شما در ابتدا باید به سامانه صیادی بانک مرکزی به آدرس cbi.ir مراجعه کنید و گزینه نظام‌های پرداخت و زیرساخت را انتخاب نمائید و در منو باز شده، روی گزینه استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی کلیک کنید.
 2. اکنون در صفحه‌ای که پیش روی شما باز شده است، شناسه ۱۶ رقمی صیاد را وارد کنید و روی گزینه استعلام کلیک کنید.

اپلیکیشن استعلام چک برگشتی با کد ملی

اپلیکیشن ساد ۲۴، برنامه‌ای برای ارائه خدمات مالی و چک صیاد می‌باشد که از جمله ویژگی‌های آن می توان به استعلام چک صیاد اشاره کرد. از طریق اپلیکیشن ساد ۲۴؛ نه تنها می‌توان استعلام چک برگشتی را گرفت، بلکه حتی می‌توان از سرقتی یا مفقودی بودن چک هم مطلع شد. لذا فقط کافیست که به بخش استعلام صیاد رفت و با وارد کردن کد ۱۶ رقمی چک یا همان شناسه صیاد، استعلام چک را دریافت کرد.

بخاطر داشته باشید؛ اپلیکیشن ساد ۲۴، برنامه استعلام چک برگشتی با کد ملی نیست، ولی امکان استفاده از کد QR به جای شناسه صیاد فراهم شده است.

اپلیکیشن استعلام چک برگشتی با کد ملی

استعلام چک صیادی با کد ملی از طریق پیامک

یکی از رایج‌ترین و پر استفاده‌ترین روش‌های دریافت استعلام چک، از طریق تلفن همراه و ارسال کد ۱۶ رقمی موجود بر روی چک به سر شماره ۷۰۱۷۰۱ می‌باشد. پس از انجام این کار، گزارش استعلام چک مورد نظر برای شما ارسال می‌گردد که در آن موارد زیر شرح داده می‌شود:

 • وضعیت اعتبار چک
 • عدم مفقودی و دزدی نبودن چک
 • برگشت نخوردن چک

لازم به ذکر است؛ نحوه گزارش دهی و وضعیت چک مربوطه با استفاده از رنگ‌های سفید، زرد، نارنجی، قهوه‌ای و قرمز مشخص می‌شود که به ترتیب رنگ سفید بهترین وضعیت اعتباری چک و دارنده آن و رنگ قرمز ضعیف‌ترین عملکرد آن‌ها را نشان می‌دهد.

مطالعه بیشتر: قانون جدید چک برگشتی

رنگ‌های استعلام چک صیادی به چه معناست؟

تعبیر رنگ‌های چک صیادی که به صورت پیامک ارسال می‌شود به شرح زیر می‌باشد:

 • رنگ سفید
  رنگ سفید چک صیادی به این معناست که در حساب بانکی دارنده حساب، به اندازه کافی اعتبار برای پاس کردن چک وجود دارد.
 • رنگ زرد
  رنگ زرد به این معناست که صاحب چک، حداقل یک چک برگشتی داشته و به میزان ۵۰ میلیون ریال، تعهد برگشت خورده دارد.
 • رنگ نارنجی
  اگر نتیجه استعلام چک نارنجی باشد، یعنی صاحب چک صیادی بین ۲ تا ۴ چک برگشتی و ۲۰۰ میلیون تومان، تعهد برگشت خورده دارد.
 • رنگ قهوه‌ای
  اگر نتیجه استعلام چک قهوه‌ای باشد، نشان دهنده ۳ تا ۱۰ چک برگشتی و مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشت خورده می‌باشد.
 • رنگ قرمز
  استعلام چک به رنگ قرمز به معنای بالاتر از ۱۰ عدد چک برگشتی و بالاتر از ۵۰۰ میلیون ریال تعهد پرداخت شده است.

درواقع همه افراد می‌توانند با استفاده از این رنگ‌ها تا حدودی از معتبر بودن چک و سابقه صاحب چک اطلاع کسب کنند و با خیال راحت به معامله خود بپردازند.

نحوه استعلام چک صیادی بر اساس اقلام اطلاعاتی

بر اساس قانون بانک مرکزی، تمامی چک‌ها باید در سامانه صیاد ثبت شوند تا مانع مشکلات رایج در این زمینه شوند.
در ابتدا، بانک مرکزی فقط بستر استعلام گیری از طریق کد ۱۶ رقمی چک را فراهم کرده بود؛ اما اکنون، این امکان را فراهم کرده است که گیرندگان چک بتوانند با وارد کردن اطلاعاتی همچون: کد ملی گیرنده، شناسه صیاد و موارد دیگر، مطمئن شوند که دهنده چک، مشخصات آن را کامل و درست در سایت ثبت کرده است.
حال نحوه استعلام چک بر اساس اقلام اطلاعاتی به شرح زیر است:

 1. ابتدا شما باید به سایت بانک مرکزی به نشانی cbi.ir مراجعه کنید و روی گزینه نظام‌های پرداخت و زیرساخت کلیک نمائید و سپس در منوی باز شده، گزینه استعلام چک بر اساس اقلام اطلاعاتی چک را انتخاب کنید.
 2. حال در صفحه باز شده، اطلاعات خواسته شده از قبیل مبلغ چک، شناسه صیاد و موارد دیگر را تکمیل کنید و روی دکمه استعلام بزنید.

با همه این تفاسیر؛ به یاد داشته باشید که استعلام چک صیادی با کد ملی امکان پذیر نیست و این اشتباه رایجی است که در بین صاحبان چک جا افتاده است. چراکه استعلام چک با کمک شماره صیادی روی چک انجام می‌شود و این استعلام با کد ملی امکان پذیر نیست.

به چند روش می‌توان با کد ملی، استعلام چک برگشتی را گرفت؟

به کمک ۳ روش می‌توانید این کار را انجام دهید: از طریق پیامک، اپلیکیشن و سایت صیاد

برای استعلام چک برگشتی از طریق پیامک، باید با چه شماره‌ایی در ارتباط باشیم؟

برای این کار، با ارسال شناسه ۱۶ رقمی به شماره ۷۰۱۷۰۱، می‌توانید از وضعیت چک برگشتی خود مطلع شوید.

۴/۵ - (۶ امتیاز)