banner

مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما

مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما

با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه پزشکی صورت گرفته است، امروزه کم‌تر شاهد قصور و مشکلات در این زمینه هستیم. مامایی، یکی از زیرشاخه‎های رشته پزشکی است که با نوزاد و مادر او سر و کار دارد.در گذشته ممکن بود بر اثر اشتباه ماما، برای بارداری زن و زایمان او پیش بیاید.

بنابراین، حرفه مامایی از حرفه‌های با اهمیتی است که در تولد یک جنین نقش مهمی دارد و یک لحظه غفلت یا اشتباه می‌تواند موجب مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما شود.  بنابراین در ادامه این مطلب با ایران وکالت همراه باشید.

انواع قصور پزشکی ماما

 یکی از قصور پزشکی که ممکن است ماما مرتکب شود، عدم توجه به نوزاد یا علائم حیاتی اوست. اگر ماما متوجه مشکلاتی که برای نوزاد در زمان تولد به وجود آمده، نشود، این امر ممکن است منجر به مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما شود.

یکی دیگر از انواع قصور پزشکی که ماما ممکن است مرتکب آن شود و با این اشتباه مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما اتفاق می افتد‌، این است که نتواند زمان دقیق برای انجام عمل سزارین مادر را تشخیص دهد.  تاخیر در تشخیص، ممکن است برای مادر و یا نوزاد او مشکلات شدیدی به وجود آورد. 

از دیگر قصور پزشکی که باعث مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما می‌شود، می‌توان به استفاده از ابزارهای نامناسب در هنگام انجام عمل اشاره کرد. همچنین، اگر کادر پزشکی در زمان عمل برای بیرون آوردن نوزاد عجله کنند، می‌توانند باعث فلج شدن او شوند‌. به‌علاوه، کادر پزشکی باید مراقب مادر نوزاد نیز باشند و علائم حیاتی او را به طور مداوم در زمان بارداری و پس از زایمان بررسی کنند تا مادر دچار دیابت یا فشارخون بالا نشود.

 نکته قابل ذکر این است که اگر خانواده‌ی نوزاد تازه به دنیا آمده متوجه شوند که کادر پزشکی با فشار آوردن به سیستم عصبی بازوی نوزاد باعث فلج شدن او شده‌اند، می‌توانند از ماما و کادر پزشکی که در اتاق عمل و در زمان به دنیا آمدن نوزاد حضور داشتند، شکایت کنند و پیگیری‌های حقوقی لازم را انجام دهند. قانون نیز در این زمینه مواردی را که باعث آسیب به نوزاد می‌شود،ذکر کرده است. 

قصور پزشکی در حیطه زنان و زایمان

قصور پزشکی در حیطه زنان و زایمان

سالیانه، شکایت‌های متعددی از برخی متخصصان زنان و زایمان صورت می‌گیرد که به دلیل حساس بودن این شاخه از علم پزشکی، رسیدگی سریع به آن‌ها اهمیت زیادی دارد. زیرا متخصص زنان و زایمان علاوه بر مادر، با نوزاد او نیز ارتباط دارد و هرگونه اشتباه یا قصور پزشکی او می‌تواند موجب مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما یا ایجاد حوادث ناگواری برای مادر او شود. درصورت آسیب به مادر یا نوزاد می‌توان با مراجعه به بهترین وکیل پزشکی شکایت نامه‌ای از پزشک خاصی را تنظیم کرد.

تخلفات مالی در زمینه زایمان

یکی از مواردی که ماماها باید در نظر داشته باشند، این است که محصولات مختلف را در زمینه بارداری و زایمان تبلیغ نکنند‌. به خصوص اگر این کار برای آن‌ها سودی داشته باشد‌. سونوگرافی در زمان بارداری برای تشخیص سالم بودن و یا مشکلات احتمالی نوزاد است و باید به صورت رایگان انجام گیرد و پزشک نباید از زن باردار هزینه آن را دریافت کند. همچنین، در زمان سونوگرافی نیز هر‌گونه اشتباه یا تشخیص نامناسب توسط متخصص می‌تواند زندگی مادر و نوزاد او را به خطر بیندازد. 

انواع قصور پزشکی ماما

در زمان بارداری تا زایمان، قصور پزشکی می‌تواند مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما را رقم بزند که درصورت بروز این مشکل باید با مراجعه به مراجع قضایی، از ماما شکایت کند. معمولا از جرایم آن می‌توان به پرداخت دیه اشاره کرد.

قصور پزشکی هم برای مادر باردار و نوزاد او و هم برای کادر پزشکی می‌تواند، آسیب‌های بسیاری را به همراه داشته باشند‌. از جمله آسیب‌هایی که برای مادر یا نوزاد او در پی قصور پزشکی ممکن است رخ دهد شامل ناتوانی، درد و رنج، اختلال عملکرد، مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما شود که در اکثر موارد جبران ناپذیر است.

علاوه بر آسیب‌هایی که به مادر و نوزاد او ممکن است وارد شود، کادر پزشکی و ماما نیز از برخی مشکلاتی که به علت اشتباه یا قصور آن ها رخ می‌دهد، در امان نیستند. به طور مثال زمانی که مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما اتفاق می‌افتد، برای خود او استرس و اضطراب زیادی به وجود می‌آید، مانند مشکلات عاطفی، روانی، عصبانیت، رسوایی و خراب شدن وجه اجتماعی  و اعتماد او بین مردم. 

آماری از مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما

مطابق با آمار در دو سال ۹۰ و ۹۱، حدود ۳۰ نفر با قصور پزشکی ماما فوت شده‌اند. معمولا مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله این دلایل می‌توان به مهارت کم ماما، بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی و رعایت نکردن نظامات دولتی اشاره کرد. نکته قابل ذکر این است که تمامی آسیب‌های مربوط به قصور پزشکی باعث نقص عضو یا مرگ نوزاد نمی‌شود. 

سخن آخر

زن باردار یا خانواده او در دوران بارداری باید با حقوق خود آشنا باشند، تا درصورت کم‌کاری یا قصور پزشکی اقدامات لازم را برای گرفتن حق و حقوق خود انجام دهند. همچنین درصورت مشورت با افرادی که در این زمینه تخصص دارند، می‌توان تصمیمات درست و آگاهانه‌ای اتخاذ کرد. بنابراین اگر با مرگ یا نقص عضو نوزاد توسط ماما روبه‌رو هستید، برای تنظیم شکایت، حتما به بهترین وکیل خانواده مراجعه کنید.

سؤالات متداول

بیمه مسئولیت چیست؟

یکی از بیمه‌نامه‌های مسئولیت مدنی است که برای جبران خسارات جسمانی و یا حتی روانی در اثر کوتاهی یا غفلت پزشک، به شخص ارائه داده می‌شود.

سابقه عدم نظارت به چه معناست؟

بیمه مسئولیت پزشکان مانند بیشتر بیمه‌نامه‌ها برای هر سال، عدم خسارت آن تخفیفی در نظر می‌گیرند. البته نرخ تخفیف عدم خسارت آن در شرکت‌ بیمه های مختلف تفاوت دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)