banner

بهترین ویژگی وکیل نفقه چیست و چه وظایفی دارد؟

خصوصیات وکیل نفقه

وکیل نفقه در سال های اخیر جز مهم ترین دسته های وکلای حرفه ای به شمار می روند که افراد بسیاری به طور روزانه به وی مراجعه می کنند و جریان پرونده خود را به این وکلای ماهر می سپارند. همان طور که از اسمش پیداست وکیل نفقه معمولا در جریان پروند های خانوادگی نقش مهم و تاثیر گذاری را ایفا می‌کند.

حال ممکن است برای شما سوال پیش آید که  نفقه چیست و وکیل نفقه چگونه می تواند به پرونده شما رسیدگی کند؟

نفقه در اصطلاحات قانونی و حقوقی به مجموعه اختیارات مادی زن گفته می شود و آن حق زن بوده و تامین نفقه وظیفه مرد و جزء تکالیف همسری او محسوب می شود.

نفقه نیز شامل مواردی همچون لباس، غذا، مسکن، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی محسوب می شود که بعد از ازدواج دائم، توسط شوهر بایستی فراهم شود.

به عبارتی دیگر اگر زنی هزینه های لازم برای تامین زندگی خود را از همسر خود دریافت نمی‌کند؛ می تواند با مراجعه به وکلای نفقه و شکایت به دادگاه درخواست دریافت نفقه خود را ارائه کند.

نفقه از جمله حقوق زن است که پس از ازدواج ایجاد می شود و این حق زن بر گردن مرد به شمار می رود که بعد از عقد دائم ایجاد می‌شود. در ادامه مطلب از ایران وکالت به خصوصیات مهم وکلای نفقه می‌پردازیم.

میزان نفقه چه مقدار است ؟

اکثر افراد این نکته طلایی را نمی دانند و زمانی که در جریان طلاق قرار می گیرند تازه با مفهوم اصلی آن آشنا می شوند. دقت داشته باشید نفقه کاملا متغیر بوده و اساسا یک مقدار مشخصی ندارد.

وکیل نفقه کیست؟

بنابراین هنگام مراجعه به وکلای نفقه انتظار نداشته باشید در همان جلسه اول میزان نفقه شما تعیین شود. به عبارتی از آنجایی که برای محاسبه میزان نفقه عوامل متعددی نقش دارند، وکیل نفقه قادر نیست در جلسات اول میزان نفقه شما را محاسبه کند.

بنابراین میزان نفقه در هر زندگی و در مورد هر زن کاملا متفاوت بوده و علت آن این است که تمامی انسان ها با یک دیگر در شرایط متفاوتی زندگی می کنند و از این جهت شرایط زندگی عادی برای دو انسان به یک شکل نیست.

به زبان ساده تر زنی که در خانه پدری خود زندگی و تحصیلات عادی دریافت کرده است؛ نمی تواند از همسر خود از نظر قانونی انتظار داشته باشد که برای او خدمتکار استخدام کند. در اصل نفقه چنین زنی از نظر وکیل نفقه و دادگاه چیزی برابر با همان میزانی است که در خانه پدری خود دریافت می‌کرده است.

همچنین به عنوان مثال اگر زنی در خانه پدری خود از ده ها امکانات برخوردار بوده و به عبارتی زندگی مرفهی را تجربه کرده است، نمی توان انتظار داشت که با ازدواج با یک زندگی عادی و معمولی روبه رو شود.

در این شرایط دادگاه و وکیل نفقه معیار سنجش نفقه را زمان حضور زن در خانه پدری خود قرار خواهند داد.

بنابراین به این نکته کلیدی توجه فرمایید زیرا که وظیفه اصلی وکلای نفقه این است که نشان دهد حق نفقه باید چه قدر باشد و دادگاه باید چه میزانی را مشخص کند.

مطلب پیشنهادی : اوصاف مهریه چیست ؟

وکیل نفقه باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

نحوه پیدا کردن وکیل نفقه

قبل از اینکه به خصوصیات وکلای نفقه بپردازیم به این نکته توجه داشته باشید که در تعیین میزان نفقه، دادگاه به وضعیت شوهر نیز نگاه کرده و بدون توجه به درآمد و دارایی های وی رای را صادر نمی کند.

اگر دادگاه تشخیص دهد که مردی توانایی پرداخت نفقه معین شده را ندارد، قطعا آن را کاهش داده و در برخی از شرایط کاملا حذف می‌کند.

بهترین ویژگی یک وکیل نفقه باید صداقت و راستگویی باشد. وکیل نفقه با تکیه بر توانایی هایی که دارد باید جریان پرونده های مختلف را به درستی حل کند و در همان ابتدا حقیقت را در مورد پرونده، با موکل خود در جریان گذاشته تا تمام ابهامات برطرف شوند.

قبل از اینکه برای پروند خود وکیل نفقه انتخاب کنید؛ حتما به رزومه وی دقت داشته باشید و سعی کنید از تجربیات موکل های پیشین او درس بگیرید و میزان رضایت آنها را بررسی کنید.

از آنجایی که حل و فصل کردن پرونده های طلاق و نفقه کمی دشوار بوده و هر کسی نمی‌تواند در این حوزه فعالیت کند، انتخاب وکیل نفقه به درستی بسیار ضروری بوده و می‌تواند در تغییر نتیجه پرونده به نفع شما، نقش بزرگی را ایفا کند.

وکیل نفقه باید دارای قدرت فن بیان باشد و بتواند از حقوق موکل خود در جلسات دادگاه دفاع کند.

مطلب پیشنهادی : نفقه جاریه چیست؟

چگونه وکیل نفقه پیدا کنیم ؟

ویژگی بهترین وکیل نفقه

همان طور که در ابتدا گفته شد قانون همواره پیچیدگی های خاص خود را دارد و افراد عادی نمی توانند به سادگی آن را درک کنند. تنها فاکتوری که برای پیدا کردن بهترین وکیل نفقه باید در نظر داشته باشید؛ فقط تجربه و رزومه کاری می باشد.

یک وکیل نفقه به خوبی می داند که چگونه با به کارگیری ترفند های مختلف میزان نفقه را کاهش یا افزایش دهد. بنابراین با مراجعه و انتخاب وکیل باتجربه در وقت و هزینه های خود صرفه جویی کنید.

دقت داشته باشید رشته حقوق دارای شاخه های متعددی است و قرار نیست تمام افرادی که در این حوزه تحصیل می کند بر روی نفقه و نحوه دریافت آن مسلط باشند. از این رو وکیل نفقه در زمینه حقوق خانواده فعالیت کرده و تجربه دارد.

مطلب پیشنهادی : میزان نفقه‌ زن خانه دار

جمع بندی

وکلای نفقه در افزایش و کاهش میزان نفقه در دادگاه نقش بزرگی را ایفا می کند. از این رو توصیه می شود بر حل اختلافات خود و کسب بهترین نتیجه ممکن در همان ابتدا وکیل نفقه را در جریان پرونده خود قرار دهید تا در وقت و هزینه هایتان صرفه جویی شود.

درباره مطالبه نفقه گذشته بیشتر بدانید.

سوالات متداول

میزان تعیین نفقه چگونه است ؟

پس از انجام اقدامات قانونی توسط زن و طلب مهریه از مرد، برای تعیین شدن میزان نفقه دادگاه این امر فوق تخصصی را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع داده تا نیاز های زن و هزینه ها روزمره مشخص شود.

شرایط تعلق گرفتن نفقه چیست ؟

به محض انعقاد عقد یک سری حقوق مالی از جمله مهریه و نفقه برای زن ایجاد می شود و طبق قانون می تواند آن را از همسر خود مطالبه نماید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)