banner

مهریه عندالاستطاعه چیست و چه فوایدی دارد؟

مهریه عندالاستطاعه

متاسفانه با افزایش روز افزون آمار طلاق در کشور، گرفتن مهریه به یکی از داغ ترین موضوعات در سال های اخیر تبدیل شده است که در دادگاه های خانواده مطرح می شود. یکی از انواع مهریه که بسیار حائز اهمیت است، مهریه عندالاستطاعه می‌باشد.

مهریه یکی از اصلی ترین حقوق زن به شمار می‌رود از نظر قانونی و حقوقی پشتیبان مالی برای زنان در نظر گرفته شده است به طوری که زن بعد از عقد کردن با مرد قادر است آن را طلب کند.

هم اکنون مهریه زنان به دو دسته تقسیم بندی می‌شود، مهریه عندالاستطاعه و مهریه عندالمطالبه که کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. در مهریه عندالاستطاعه شرایط مالی مرد ارزیابی شده و اگر قادر به پرداخت کردن آن باشد، باید مهریه زن را بپردازد؛ این در حالی است که مهریه عندالمطالبه فارغ از وضعیت مالی مرد می‌باشد.

در ادامه مطلب از ایران وکالت به نکات و فواید مهم مهریه عندالاستطاعه می‌پردازیم.

مهریه عندالاستطاعه به چه معناست؟

مهریه عندالاستطاعه کدام است

قبل از این به نکات و فواید مهم مهریه عندالاستطاعه بپردازیم، بهتر است در ابتدا با آن به طور کامل آشنا شوید. مهریه عندالاستطاعه به این معناست که هر زمان مرد پولی برای پرداخت مهریه زن داشته باشد و در صورت مطالبه زن، باید مهریه را بپردازد.

البته نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که زن برای دریافت مهریه عندالاستطاعه موظف است به دادگاه اثبات کند که میزان دارایی و درآمد شوهرش چه میزان است؛ در غیر این صورت زن نمی تواند مهریه خود را بگیرد.

در صورتی که زن بتواند به دادگاه میزان درآمد و دارایی شوهرش را اثبات کند، دادگاه نیز از طریق فروش دارایی مرد، مهریه زن را پرداخت می کند.

به عبارتی ساده تر، مهریه عندالاستطاعه، نوعی از مهریه است که طرفین در عقد توافق نموده اند، زمانی پرداخت شود که مرد توانایی پرداخت آن را دارد. بنابراین اگر مرد توانایی پرداخت نداشته باشد، زن نمی تواند مهریه را با کمک بهترین وکیل مهریه از همسر خود مطالبه کند.

لازم به ذکر است تا قبل از قبول نوع مطالبه مهریه توسط زن و مرد آگاهی لازم را در این مورد داشته باشید. همچنین هر چه میزان مهریه سنگین تر باشد، احتمال گرفتن مهریه توسط زن بسیار کم و در صورتی غیر ممکن است.

در نهایت مهریه عندالاستطاعه سبب اتفاق خاصی نمی‌شود و زمانی که زن مهریه خود را مطالبه می کند، مرد در صورت داشتن دارایی و درآمد ثابت موظف است مهریه همسر خود را پرداخت کند، در غیر این صورت اگر دادگاه تشخیص دهد که مرد توانایی پرداخت مهریه را ندارد، مهریه پرداخت نمی شود و مرد به روانه زندان نمی شود.

مطلب پیشنهادی : اوصاف مهریه

مراحل مطالبه مهریه عندالاستطاعه

  • مراجعه به دفترخانه‌ای که عقد در آن‌جا ثبت شده و ارائه سند ازدواج به آن دفترخانه
  • با گرفتن اجراییه صادر شده از دفترخانه و مراجعه به اداره ثبت اسناد رسمی محل سکونت.
  • پرداخت حق الاجرا (نیم عرش دولتی) بابت اجرای اسناد رسمی دریافت می‌شود.
  • معرفی اموال مرد برای توقیف همراه با سند و مدرکمزایا مهریه عندالاستطاعه چیست

شرایط مطالبه مهریه عندالاستطاعه چگونه است؟

فرض کنید مهریه خانمی ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی بوده و به صورت عندالاستطاعه تعریف شده است. در این شرایط خانم هر زمانی قصد مطالبه مهریه‌اش را داشته باشد، تنها در صورتی می‌تواند آن را دریافت کند که اموال مرد به ارزش مهریه خود، غیر از مستثنیات دین به دادگاه معرفی شود.

به عنوان مثال اگر آقا منزلی داشت باشد که ارزش آن به اندازه ۱۱۰ سکه باشد، ولی آقا ساکن آن منزل بوده، مستثنیات دین محسوب شده و نمی‌توان آن را توقیف کرد.

برخی از افراد حقوق دادن معتقد اند که صداق عندالاستطاعه باطل است چرا که ممکن است مرد هیچگاه استطاعت مالی برای پرداخت مهر زن نداشته باشد یا وقتی مالی بدست آورد آن را از زن مخفی کند. این موضوع یکی از معایب مهم این نوع مهریه به شمار می رود.

مطلب پیشنهادی : نفقه جاریه

آیا صداق عندالاستطاعه زندانی دارد؟

همان طور که در ابتدا اشاره شد مطالبه مهریه یکی از بزرگترین معضلات خانواده ها تبدیل شده است و مردهای زیادی هستند که به دلیل شرایط بد اقتصادی، قادر به پرداخت مهریه همسر خود نبوده و در برخی موارد روانه زندان شده اند.

این در صورتی است که مهریه عندالمطالبه تنظیم شده باشد؛ بنابراین به عبارتی دیگر، مهریه عندالاستطاعه اعسار و زندانی شدن ندارد و از این نظر برای مردان مناسب تر است.

ترکیب مهریه عندالمطالبه و عندالاستطاعه چگونه است؟

معایب و مزایای مهریه عندالاستطاعه چیست

دقت داشته باشید مهریه می‌تواند هم عندالمطالبه و هم عندالاستطاعه باشد. به عبارتی دیگر می‌توان نصف مهر زن به عنوان عندالمطالبه و نصف دیگر را عندالاستطاعه تنظیم کرد. به دلیل وجود عدم آگاهی های ضروری برخی از دخترها عندالاستطاعه امضا کرده بودند اما از باب عندالمطالبه بودن آن اشاره‌ای نداشته‌اند.

از نظر دادگاه در این شرایط شما بایستی در گام اول دارایی و درآمد ثابت همسر خود را به دادگاه همراه با مدرک و اسناد ارائه دهید تا اموال و دارایی وی توقیف شود.

 جمع بندی

همان طور که مطالعه کردید؛ با افزایش روز افزون آمار طلاق، بهتر است با انواع مهریه آشنا شده و متناسب با نوع آن برای مطالبه مهریه خود اقدام کنید.

در نهایت به صورت خلاصه اگر مهر زن عندالمطالبه باشد، دادگاه بدون در نظر گرفتن اموال مرد، وی را مجبور به پرداخت مهریه می‌کند و در صورت اجتناب کردن از پرداخت مهریه، مرد روانه زندان خواهد شد.

این در حالی است که در مهریه عندالاستطاعه، مهریه درصورتی پرداخت می‌شود که دادگاه تشخیص دهد، مرد دارای املاک و درآمد قابل توجهی است. همچنین در صورت پرداخت نکردن مهر، مرد روانه زندان نخواهد شد. اگر برای مطالبه مهریه به کمک نیاز دارید، به بهترین وکیل خانواده مراجعه کنید.

سوالات متداول

کدام یک از انواع مهریه برای زنان بهتر است؟

بدون شک مهریه عندالمطالبه برای زنان بهتر است زیرا این گونه دیگر نیازی نخواهید داشت تا دارایی همسر خود را به دادگاه با ارائه دادن مدرک اثبات کنید.

آیا مهریه عندالاستطاعه باطل به شمار می رود؟

برخی از افراد معتقدند که مهریه عندالاستطاعه باطل است؛ چرا که ممکن است مرد هیچگاه توانایی پرداخت مهریه زن را نداشته باشد و یا اینکه مرد توانایی خود را مبنی بر پرداخت مهریه مخفی کند.

امتیاز بدهید