banner

طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست؟

در دین اسلام همانطور که قانون ازدواج محترم شمرده می شود قانون طلاق نیز یک راه حل خوب برای حل اختلافات و دعواهای زیاد در نظر گرفته است. در مواردی امکان دارد دو طرف به هر دلیل دیگر نتوانند کنار هم بمانند و چاره ای جز طلاق باقی نماند. در قانون سه روش برای طلاق وجود دارند که این سه روش عبارت اند از: طلاق از طرف مرد، طلاق از طرف زن و طلاق  توافقی. در این نوشته از ایران وکالت با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط طلاق توافقی بپردازیم.

طلاق توافقی چیست؟

در طلاق توافقی، طرفین بنا بر هر دلیلی، به این نتیجه می رسند که برای هم مناسب نیستند و امکان ادامه زندگی مشترک برایشان مقدور نمی باشد. آن ها در خصوص مهریه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزند با هم به نتیجه میرسند و از نظر دادگاه نیز کاملا قابل قبول خواهد بود. طلاق توافقی نسبت به روش های دیگر بسیار آسان تر و با سرعت بیشتری انجام می شود و این روزها به طلاقی رایج تبدیل شده است.

خیلی از مردم فکر می کنند در این طلاق توافقی باید زن مهریه خود را ببخشد در صورتی که این بستگی به توافق بین زوج و زوجه دارد.

شرایط طلاق توافقی

شرایط طلاق توافقی

قبل از طلاق توافقی مسائلی وجود دارد که زن و شوهر باید بر سر آن ها به تفاهم برسند و به نحوه دیگر مصالحه نمایند. طلاق توافقی زمانی رسمی می شود که تمامی مسائل بدون دعوا و بحث در دادگاه مورد قبول دو زوج و زوجه واقع شود؛ این مسائل عبارت اند از:

 • حضانت و نفقه نگهداری فرزندان.
 • مطالبه مهریه.
 • نفقه ایام عده.
 • اجرت المثل.

در طلاق توافقی باید هم مرد و هم زن باید در دفتر خدمات حاضر شده و اقدام به امضا دادخواست طلاق توافقی نمایند. چنانچه شما به هر دلیلی تصمیم بر طلاق توافقی غیر حضوری دارید و دوست ندارید در جلسات مشاوره حضور پیدا کنید، می توانید تمامی مراحل را به دست وکلای مجرب ایران وکالت بگذارید. برای صدور طلاق توافقی باید مراحلی را پشت سر بگذارید که در ادامه با آن ها آشنا خواهید شد.

مراحل طلاق توافقی

ثبت نام و پس از آن، مشاوره اجباری،  اولین اقداماتی می باشد که پس از وارد شدن به سامانه نوبت دهی طلاق، انجام می شود. شما با وارد شدن به سامانه نوبت دهی طلاق و وارد کردن اطلاعات، نوبت مشاوره از مراکز غربالگری دریافت می کنید و پس از انجام مشاوره، گواهی عدم انصراف از طلاق توافقی برای شما صادر می شود.

تقدیم دادخواست به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، که شما یا وکلای زوجین باید به همراه مدارک اصلی و مورد نیاز به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند و سپس دادخواست خود را تقدیم کنند.

مراحل طلاق توافقی چیست و توافق نامه طلاق شامل چه مواردی می باشد؟

شما باید بعد از ثبت دادخواست در دادگاه حضور پیدا کنید پس قبل از آن باید از دادگاه وقت بگیرید و تعیین وقت توسط ابلاغ الکترونیکی در سامانه ثنا به اطلاع زوجین خواهد رسید. سپس زوجین به دادگاه مراجعه می کنند.

باید هزینه را برای مشاوره بپردازند و سپس در جلسات مشاوره، مشاور تلاش می کند تا مشکلات را حل کند و آن ها را به زندگی مشترک برگرداند در صورتی که نتوانست آن ها را راضی کند؛ توافقنامه توسط مشاور خانواده باید امضا شود و به طرفین تحویل گردد تا جهت صدور گواهی عدم امکان سازش به دادگاه تحویل داده شود. در طی مراحل طلاق توافقی اگر با سوالی مواجه شدید، می‌توانید از بهترین وکیل خانواده در میان بگذارید.

توافق نامه طلاق شامل چه مواردی است؟

توافقنامه شامل موارد زیر است:

 • نفقه زوجه.
 • اجرت المثل.
 • جهیزیه.
 • حضانت فرزند.
 • ملاقات فرزند.
 • مهریه.
 • حقوق مالی و غیر مالی طرفین.

احراز باردار بودن یا نبودن، برای احراز باردار بودن یا نبودن زوجه ۳ راه اصلی وجود دارد که عبارت اند از: اقرار زوجه، مراجعه به آزمایشگاه، اتفاق نظر زوجین بر وجود جنین.

مراجعه مجدد در دادگاه، پس مراجعه دوباره دادگاه با احراز علقه زوجین با توجه مواردی مثل: محتویات پرونده، نظریه مشاور و توافقات زوجین اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می کند.

پس از صدور گواهی عدم سازش زوجین، وکلای زوجین یا خود آنها ۳ ماه و نیم فرصت دارند تا با داشتن گواهی عدم سازش مدارک لازم دیگر به دفتر طلاق توافقی مراجعه کنند و صیغه طلاق توافقی را جاری کنند و آن را به اتمام برسانند.

مدارک طلاق توافقی

 مدارک طلاق توافقی چه مواردی می باشد؟

زوجین یا وکلای زوجین باید مدارکی را برای انجام طلاق توافقی تهیه کنند و همراه دادخواست به دادگاه بفرستند ؛ این مدارک عبارت اند از:

 • اصل شناسنامه مرد.
 • اصل شناسنامه زن.
 • کپی کارت ملی زوجین.
 • اصل عقد نامه یا رونوشت.
 • وکالت نامه محضری طلاق.
 • نظر واحد مشاوره خانواده.
 • گواهی بکارت از پزشکی قانونی(در دوران عقد و نامزدی).
 • گواهی عدم بارداری(این نامه باید از پزشک قانونی و مراکز پزشکی معتبر و مجاز گرفته شود).
 • توافق نامه مبنی بر توافقات زوجین بر سر حضانت، مهریه و غیره.

نحوه طلاق ایرانیان خارج از کشور

چنانچه یکی از زوجین در خارج از کشور باشد؛ باز هم می تواند تمامی مراحل را توسط وکلای ایران وکالت به انجام برساند. با استناد به ماده ۳۴ قانون آیین دادرسی مدنی روش هایی وجود دارد تا فرد خارج از کشور نیز بتواند به صورت توافقی از همسر خود جدا شود.

روش اول: زوجین ابتدا می بایست باید به سفارت ایران، که  در آن کشور وجود دارد، مراجعه کنند. پس از این کار، نیاز است تا به یکی از آشنایان خود در ایران، وکالت مدنی بدهند تا فرد بتوانند بر اساس این وکالتنامه به وکیل مراجعه کند و وکالت این کار را به او دهد.

روش دوم: افراد می تواند با حضور در سفارت خانه ایران مستقیما به وکیل دادگستری وکالت بدهد.

روش سوم: چنانچه یکی از زوجین ایران و دیگری خارج از ایران باشد؛ نفری که در خارج از ایران ساکن است می تواند با حضور در سفارت ایران در آن کشور به طرفی که در ایران حضور دارد وکالت بدهد تا او بتواند به وکیل دادگستری وکالت دهد.

شرایط طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

جمع بندی

معمولا طلاق توافقی به مدت ۲ هفته کارهایش تمام می شود اما باز هم به زوجین بستگی دارد که چقدر پیگیری کنند؛ شما می توانید با مراجعه و مشاوره از وکلای مجرب ایران وکالت از نکات دیگر آگاه شوید و به راحتی کار را به ما بسپارید تا برایتان بسیار راحت و در زمان خیلی کم کارتان را راه بیندازیم.

خیلی از افراد تلاش می کنند تا کار را به طلاق توافقی نکشند اما اگر تمامی راه حل‌ها به بن بست خورد شاید لازم باشد تا از افرادی مجرب راهنمایی بگیرید. در پایان پیشنهاد می‌کنیم اگر هر گونه سوالی در خصوص مسائل حقوقی خانواده داشتید، با مشاورین ما در میان بگذارید.

سؤالات متداول

آیا در طلاق توافقی می‌توان نام همسر را از شناسنامه حذف کرد؟

اگر زن باکره باشد، امکان حذف نام همسر وجود دارد، اگر زن باکره نباشد، باید به همراه فرد خواستگار به دفتراسناد رسمی مراجعه و مراحل قانونی را طی کند.

فرق بین حکم طلاق و گواهی عدم امکان سازش چیست؟

حکم طلاق در طلاق از طرف خانم صادر می‌شود و گواهی عدم امکان سازش در طلاق توافقی و طلاق از طرف مرد. اعتبار گواهی عدم امکان سازش تا ۳ ماه از زمان صدور است و اعتبار حکم طلاق تا ۶ ماه از تاریخ فرجام‌خواهی

۵/۵ - (۲ امتیاز)