banner

مجازات رابطه نامشروع چیست و در چه شرایطی امکان پذیر است؟

رابطه نامشروع

قیمت خرید شلاق رابطه نامشروع از طریق تبدیل ضرب قیمت هر شلاق در تعداد شلاق‌های موجود در حکم به دست می‌آید. باید توجه داشت که همیشه مجازات رابطه نامشروع قابل خریداری نیست. بنابراین بهتر است تا در چنین مواقعی از مشورت یک وکیل بهره بگیرید یا اطلاعات کافی در این زمینه را کسب نمایید. به این منظور در این مقاله از ایران وکالت ، ابتدا به تعریف رابطه نامشروع، مجازات آن و در نهایت به قیمت خرید شلاق رابطه نامشروع می‌پردازیم.

به چه رابطه ای رابطه نامشروع می گویند؟

اگر یک زن و یک مرد نامحرم، رابطه‌ای نامتعارف چه فیزیکی و چه غیر فیزیکی داشته باشند، در صورت وارد کردن خدشه به عفت عمومی، این رابطه را نامشروع می‌نامند. نکته قابل توجه این است که رابطه جنسی بین زن و مردی که به هم محرم نیستند را، رابطه جنسی نامشروع یا زنا می‌نامند. اثبات این امر بسیار مشکل است، بنابراین اکثر جرایم افراد با حکم رابطه نا مشروع ثبت می‌شود.

مجازات رابطه نامشروع طبق مجازات اسلامی چیست؟

مجازات رابطه نامشروع در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی در قسمت تعزیرات، به این صورت است: «هر گاه زن و مردی که بین آن‌ها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه ‌شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه‌کننده تعزیر می‌شود.»

پس طبق قانون مجازات اسلامی، مجازات رابطه نا مشروع بین یک تا ۹۹ ضربه شلاق تعزیری است. حال اگر امکان تخفیف وجود داشته باشد، می‌توان شلاق را به جریمه نقدی تبدیل کرد. تعداد این شلاق‌ها بین ۱ تا ۹۹ ضربه، بسته به شرایط طرفین، متغیر است. لازم به ذکر است با توجه به شرایط افراد درگیر در این مجازات، ممکن است قاضی حکم به تبعید نیز بدهد.

مجازات رابطه نامشروع طبق مجازات اسلامی

شلاق رابطه نامشروع در چه صورت قابل خریداری است؟

شلاق رابطه نامشروع از نوع شلاق تعزیری است و در صورت فراهم بودن شرایط مخففه (تخفیف قائل شدن)، امکان تبدیل به مجازات نقدی را دارد. در اصطلاح به آن خریدن شلاق رابطه نامشروع می‌گویند. شرایط مخففه طبق ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی به شرح زیر است:

  • اگر شاکی یا مدعی خصوصی گذشت کند.
  • اگر متهم، خود در کشف اموال و اشیا حاصله از جرم یا وسایل به کار رفته برای ارتکاب آن، همکاری کند.
  • وجود انگیزه‌ای شرافتمندانه در هنگام ارتکاب جرم.
  • خود متهم قبل از پیگرد، تحقیق و رسیدگی به جرم اقرار کند.
  • ندامت، عدم سو سابقه و یا شرایط خاص متهم از قبیل سن زیاد یا بیماری.
  • تلاش متهم برای جبران مافات.
  • مداخله شریک جرم در هنگام ارتکاب جرم.
  • ناچیز بودن زیان وارده یا کم بودن نتایج زیانبار.

قیمت خرید شلاق رابطه نامشروع چقدر است؟

مطابق با ماده ۲۷ قانون مجازات اسلامی، در سال ۱۴۰۰، جزای نقدی هر سه ضربه شلاق معادل با ۴۰۰ هزار ریال یا ۴۰ هزار تومان است. نکته قابل توجه در رابطه با جزای نقدی در این است که باید حتماً قبل از آنکه حکم صادر و اجرا شود، حکم توسط قاضی به عنوان جزای نقدی صادر شود. در صورتی که حکم برای شلاق صادر شود، امکان پرداخت جزای نقدی یا به اصطلاح خریدن شلاق وجود ندارد. البته این تبدیل با توجه به صلاح دید قاضی انجام می‌شود؛ لذا افراد نباید تبدیل حکم شلاق تعزیری رابطه نامشروع را قطعی فرض کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت خرید شلاق در سال ۱۴۰۱، با بهترین وکیل کیفری مشورت کنید.

قیمت خرید شلاق رابطه نامشروع چقدر است؟

تفاوت شلاق تعزیری و شلاق حدی در چیست؟

شلاق تعزیری به شلاقی می‌گویند که قابلیت تبدیل به جزای نقدی را دارد؛ متعاقباً شلاق حدی، شلاقی است که امکانی برای تغییر آن به پرداخت جزای نقدی وجود ندارد. مجازات حدی به طور کلی به مجازاتی می‌گویند که حکم آن به طور مستقیم در قرآن موجود است و امکان تغییر و تبدیل در آن وجود ندارد. از سوی دیگر مجازات تعزیری به مجازاتی می‌گویند که قانون گذار آن را وضع کرده باشد؛ بدیهی است که احکام تعزیری قابلیت افزایش، کاهش و تبدیل دارند. 

شلاق رابطه نامشروع از نوع تعزیری و شلاق زنا از نوع حدی است. نکته قابل توجه در رابطه با مجازات این اعمال در این است که اگر این اعمال در ملا عام رخ دهند، مجازاتی معادل با حبس از ۱۰ روز تا دو ماه را در پی خواهند داشت؛ همچنین ۷۴ ضربه شلاق به مجازات قبلی افزوده می‌شود. باید توجه داشت که اگر یکی از طرفین در هنگام ارتکاب جرم اکراه داشته باشد، مجازات نخواهد شد.

یکی دیگر از تفاوت‌های شلاق تعزیری با شلاق حدی در نحوه اجرا کردن آن‌ها است. شلاق تعزیری با رعایت ماده ۲۸۸ قانون آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری قابل اجرا است؛ این ماده بیان می‌دارد که شلاق در حالتی که محکوم بر روی شکم خوابیده و لباس معمولی به تن دارد به پشت بدن به جز سر و صورت و عورت زده می‌شود. شلاق به نحوی یکنواخت و به طور متوسط زده می‌شود.

مطالعه بیشتر: خیانت در امانت

جمع بندی

در این مقاله به قیمت خرید شلاق رابطه نامشروع پرداختیم و از شرایطی که در صورت آن می‌توان مجازات را به جزای نقدی تبدیل کرد، سخن گفتیم. در آخر باید افزود که متهم باید قبل از صدور حکم توسط قاضی، حکم را به شلاق تعزیری یا به اصطلاح خرید تغییر دهد؛ چرا که پس از صدور، حکم لازم الاجرا می‌شود و امکان پرداخت نقدی جزا، وجود نخواهد داشت.

سوالات متداول

قیمت خرید شلاق در رابطه نامشروع چقدر است؟

اگر از شرایط تبدیل شلاق به جزای نقدی برخوردار هستید، طبق سال ۱۴۰۱ هر سه ضربه شلاق ۴۰ هزار تومان است

شرایط تبدیل شلاق در رابطه نامشروع چگونه است؟

قاضی باید طبق شرایط خاصی تشخیص دهد که حکم شلاق می‌تواند به جزای نقدی تغییر کند. این شرایط بسته به رفتار و ندامت متهم متفاوت خواهد بود.

۴.۱/۵ - (۱۱ امتیاز)