banner

مهرالسنه

مهرالسنه به قیمت سال ۱۴۰۰

مَهرالسُنَّة مهریه‌ای است که پیامبر اسلام(ص) برای همسران و دختران خود تعیین کرده است. بسیاری از خانواده‌ها تمایل دارند این مهریه را برای دختران خود قرار دهند. با توجه به روایات بسیار از این موضوع، پیدا کردن مقدار دقیق مهرالسنه مشکل است. در این مقاله از ایران وکالت قصد داریم معادل آن را به نرخ امروز عنوان کنیم و در مورد شرایط آن صحبت کنیم.

مهریه در اسلام

مهریه به عنوان نشانه‌ای از مهر مرد به همسر خود، ‌بعد از ازدواج معرفی شده است. توصیه‌های زیادی در مورد مهریه در اسلام مطرح شده است. برای مثال تعیین مهریه‌ای کمتر یا برابر با مهرالسنه از مستحبات دین اسلام است. با توجه به دین اسلام و قوانین حاکم بر کشور، مهریه دارای انواع متفاوتی است که در این بخش ذکر کرده‌ایم.

  • مهرالمسمی: مهریه‌ای که قبل از جاری شدن عقد، مقدار آن مشخص شده باشد و در عقدنامه وارد شده باشد.
  • مهرالمثل: اگر مهریه قبل از عقد مشخص نشده باشد و یا در کل فاقد اعتبار باشد، مهریه‌ای که به زن تعلق می‌گیرد، مهرالمثل نامیده می‌شود.
  • مهرالمتعه: اگر مبلغ مهریه در عقدنامه مشخص نشده باشد و ازدواج زوجین قبل رابطه زناشویی به طلاق برسد، مهریه‌ای که به زن می‌رسد از نوع مهرالمتعه است.

مهرالسنه حضرت زهرا چیست؟

مهرالسنه مهریه همسران و فرزندان پیامبر اسلام است که بنا به روایات پانصد درهم (معادل پنجاه دینار) می‌باشد. در دین اسلام مهریه از دید قلت و کثرت اندازه مشخصی ندارد و به میل دو طرف بستگی دارد. البته به فتوای عده‌ای از فقیهان، تعیین مهریه بیش از مهرالسنه مکروه می‌باشد.

مهرالسنه حضرت الزهرا

در روایات مهرالسنه حضرت زهرا(س) موارد دیگری مثل زره یا کتان بافت یمن نیز ذکر شده‌اند که قیمت آن را بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ درهم تعیین کرده‌اند. 

تعريف مهر السنة

بنا به دین اسلام و سنت پیامبر اسلام، مهرالسنه همان مهریه است که مرد به عنوان هدیه پس از ازدواج و خواندن خطبه عقد، به همسر خود تقدیم می‌کند. عده زیادی هستند که تا کنون بنا به سنت پیامبر عمل می‌کنند و علاقه به تعیین مهریه به شیوه ایشان دارند. تعیین و معادل کردن آن به قیمت روز کار دشواری است که بهتر است از علمای دینی سوال شود.

معنی کلمه مهرالسنه

این لغت به اسم مهر سنت نیز شنیده می‌شود. در لغت نامه دهخدا، مهرالسنة از شرایع علامه حلی شناخته شده است و به عنوان پانصد درهم معرفی شده است. در دانشنامه اسلامی معنی این کلمه تحت عنوان مراد به مهرالسنة پانصد درهم می‌باشد. همچنین در دانشنامه عمومی، در مورد این واژه گفته شده است که مهریه همسران و فرزندان پیامبر اسلام است. 

مهرالسنه چند سکه است؟

پانصد درهم نقره مسکوک معادل پنجاه دینار طلای مسکوک در نظر گرفته می‌شود. هر دینار معادل ۴.۶۰۸ گرم طلای سکه شده است. همچنین پنجاه دینار دارای ۱۷۲.۸ گرم طلای خالص، حداقل ۳۰.۲۴ گرم نقره و مقداری مس است.

با توجه به این که در زمان پیامبر اسلام ارزش ۶.۸۲۵ گرم نقره با یک گرم طلا برابر بوده، پنجاه دینار معادل ۱۷۷.۲۳ گرم طلای خالص است. در نتیجه مهرالسنه حداکثر معادل ۲۵ سکه تمام بهار آزادی است.

مهر السنة چیست

مهر السنه به قیمت امروز

با توجه به این که قیمت طلا در بازار قیمت دقیق و ثابتی ندارد، اعلام قیمت مهرالسنه امروز دشوار است. اما همان طور که گفته شد، معادل حداکثر ۲۵ سکه تمام بهار آزادی می‌باشد. قیمت سکه تمام بهار آزادی در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۱ میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه مهرالسنه به قیمت سال ۱۴۰۰ حدود ۲۷۵ میلیون تومان برآورد می‌شود.

شرایط مهر السنه چیست؟

مهرالسنه در حال حاضر تحت اجرای تمامی قوانینی قرار می‌گیرد که برای مهریه عادی نیز قرار دارد. در واقع فرق مهرالسنه با مابقی مهریه‌ها در مقدار آن است. فردی که مهرالسنه را برای فرزندان یا همسر خود درنظر می‌گیرد، یا مبلغ اصلی آن(۱۲۵۰ گرم نقره خالص) یا کمتر از آن را ثبت می‌کند. 

در بسیاری از موارد، توصیه می‌شود که قبل از این که زن مهرالسنه خود را مطالبه کند، مرد آن را هدیه دهد. این کار در سنت پیامبر اسلام باعث افزایش محبت میان زوجین می‌شود. همچنین باید رسید پرداخت آن را نزد خود نگه دارید تا در مراجع حقوقی به مشکلی برخورد نکنید.

سخن آخر

در بخش‌های قبلی معادل مهرالسنه را محاسبه کردیم اما برخی از فقیهان توصیه می‌کنند که ارزش آن بر اساس قدرت خرید زمان پیامبر اسلام تعیین شود. چرا که در برخی روایات، پیامبر(ص) با پول مهرالسنه، وسایلی را برای زندگی مشترک حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) خریداری کرد. همچنین با توجه به ارزش ۵۰ دینار، باید بدانید که وسایل خریداری شده، ساده و حداقلی بودند. در نتیجه مهر السنه مهریه سنگینی نیست.

شما می‌توانید در صورت بروز هرگونه سوال در مورد درخواست مهریه با وکیل طلاق و در مورد انواع مهریه و شرایط آن با بهترین وکیل خانواده مشورت کنید. جهت مشاوره با کارشناسان وکالت می‌توانید از طریق صفحه اصلی وب سایت ابران وکالت اقدام کنید.

سؤالات متداول

انواع مهریه در اسلام کدامند؟

مهرالمسمی، مهرالمثل، مهرالمتعه دیگر انواع مهریه در اسلام هستند.

قسط‌بندی مهریه به چه صورت است؟

مرد موظف است درابتدای قسط‌بندی ۱۰ سکه تمام بهار آزادی به زن پرداخت کند . پس از آن باید هر ۲ ماه یک سکه پرداخت کند.

۴.۵/۵ - (۹۴ امتیاز)