banner

بهترین وکیل چک برگشتی

وکیل چک برگشتی

با ما در ایران وکالت همراه باشید تا به بررسی بیشتر چک برگشتی و همچنین نقش بهترین وکیل چک برگشتی در دنیای روابط مالی بپردازیم.

در دنیای امروز، چک یکی از مهم‌ترین اسناد مالی و اعتباری است که استفاده از آن در بین مردم بسیار رایج است و به احتمال قوی، همه‌ی ما از آن استفاده کرده‌ایم. چک، طبق ماده‌ی ۳۱۰ قانون تجارت، اینگونه تعریف می‌شود که نوشته‌‌ای است که به موجب آن؛ صادرکننده‌ چک، وجوهی را که در نزد محال‌علیه دارد، کلا یا بعضا، مسترد یا به دیگری واگذار می‌نماید.

حال از آنجا که چک، امروزه به جای پول استفاده می‌شود؛ قاعدتا باید قوانین مربوط به خود و مهم‌تر از آن ضمانت اجرایی، برای عدم وصول را داشته باشد. مطابق قانون صدور چک، کسی که چک را صادر می‌کند، باید در تاریخ درج شده در چک، به اندازه‌ی مبلغ نوشته شده، در حساب بانکی‌‌اش وجه نقد داشته باشد.

در غیر این صورت، می‌‌توان چک را برگشت زد و علیه صادرکننده‌ی چک اقدامات قانونی لازم را انجام داد. اینجاست که وجود وکیل چک یا یک وکیل آنلاین، کمک قابل توجهی برای پرونده‌های مربوطه است. 

وصول چک از طریق وکیل چک برگشتی

باتوجه به موارد ذکر شده در بالا؛ به چک‌هایی که طبق تاریخ و مبلغ مشخصی نقد نشوند، چک برگشتی یا چک بلامحل می‌‌گویند. چک برگشتی یا چک بلامحل، امروزه به بزرگ‌ترین مشکل و معضل حوزه‌ی معاملات و روابط مالی تبدیل شده است و این موضوع حجم زیادی از پرونده‌های موجود در مراجع قضائی را به خود اختصاص داده است و لزوم داشتن یک وکیل چک بیش از پیش، احساس می‌شود.

بهتر است بگوییم که منظور از چک بلامحل یا چک برگشتی، چکی است که دارنده جهت وصول آن به بانک مراجعه می‌کند اما با حساب خالی صادرکننده، روبه‌رو می‌شود. درواقع باید گفت که چک برگشتی، پرداخت شدنی نیست.

با این حال، دارنده‌ی چک می‌تواند با اقداماتی نظیر مشورت با یک وکیل چک، راهکارهایی را به جهت وصول وجه چک، پیدا کند. همچنین برای دعاوی چک، قبض انبار، سفته، رسیدهای پرداخت، فاکتورهای خرید و فروش می‌توانید به بهترین وکیل وصول مطالبات مراجعه کرده و از تجارب وی بهره گیرید.

وصول چک از طریق وکیل چک برگشتی

وکیل چک برگشتی به چه کسی اتلاق می‌شود؟

از آنجایی که چک در عرف تجاری و فعالیت‌های بازرگانی، وسیله‌ تسهیل و تسریع در مبادلات تجاری معاملات بازرگانی می‌باشد و مراتب حقوقی و کیفری عدیده‌ای بر آن مترتب است و امکان برگشت خوردن آن فراوان است. لذا مشاور حقوقی یا همان وکیل چک برگشتی، یکی از مشاوره‌های بسیار پر اهمیت در حیطه‌ی مشاوره حقوقی و وکالت می‌باشد.

تاجران باتجربه و بازرگانان حرفه‌ای، اعم از حقیقی و حقوقی، به دلیل اشراف کامل بر حساسیت حقوقی امر صدور چک و عواقب و پی‌آمدهای قضایی آن، به اهمیت مشاور حقوقی یا وکیل چک کاملا واقفند. اکثر تاجران، غالبا در تعامل با مشاور حقوقی یا وکیل چک برگشتی قرار دارند و در کلیه‌ی امور تجاری خویش که به وسیله چک، انجام می‌پذیرد، همواره از راهنمایی‌های مشاور حقوقی یا وکیل چک برگشتی خود برخوردار می‌باشند.

وکیل چک برگشتی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

در پاسخ به سؤال فوق؛ برای انتخاب وکیل چک، می‌توان گفت که بهترین وکیل چک برگشتی وکیلی است که:

 • به قوانین چک، تسلط کافی داشته باشد و پرونده‌های مربوط به چک برگشتی حقوقی مانند قرار تأمین خواسته‌ی چک را به طور تخصصی انجام دهد.
 • دارای شرایط و مهارت لازم برای دفاع درست از موکل خود باشد تا موکل را به نتیجه‌ی مطلوب برساند.
 • به مسائل حقوقی چک و سفته کاملاً آگاه باشد و با داشتن تجربه کافی در موضوع، از قدرت تحلیل بالایی برای حل مسائل مختلف برخوردار باشد تا با تکیه بر تجربه و دانش خود بتواند راهنمایی‌های لازم را به موکل ارائه دهد.

بطورکلی، داشتن درک درست از قوانین و برخورداری از تجربه‌ی کافی می‌‌تواند گره از کار هر فردی، اعم از حقیقی یا حقوقی بردارد.

داشتن وکیل چک برگشتی چه مزایایی دارد؟

داشتن وکیل چک برگشتی چه مزایایی دارد؟

زمانی که افراد برای وصول چک برگشتی خود اقدام به انتخاب وکیل چک برگشتی می‌نمایند تا تمام کارهای حقوقی لازم را انجام دهد؛ این اقدام آن‌ها مزایای زیادی را به همراه دارد که عبارتند از:

 1. وجود وکیل چک برگشتی برای پرونده، سبب می‌شود تا صدور حکم بر علیه صادر کننده، زودتر به نتیجه می‌رسد.
 2. در صورتیکه صادرکننده‌ی چک برگشتی اموالی داشته باشد، وکیل چک برگشتی می‌تواند سریع‌تر آن‌ها را توقیف کند.
 3. وکیل چک برگشتی می‌تواند برای جبران ضرر و زیان وارده و همچنین خسارت تأخیر تادیه، همزمان با طرح دعوا آن‌ها را نیز درخواست کند.
 4. گاهی افراد، با اقدام دیرهنگام نسبت به اسناد تجاری علی الخصوص چک، سبب ضایع شدن برخی از حقوق خویش می‌گردند و داشتن وکیل چک برگشتی، می‌تواند راهکاری مناسب در جهت مرتفع کردن این مشکل باشد.
  برای مثال، طرح شکایت کیفری در قانون دارای مهلت مقرری می‌باشد که چنانچه مهلت مزبور سپری گردد؛ طرح شکایت کیفری دیگر مجاز نمی‌باشد و مواردی از این قسم که ممکن است دارندگان اسناد تجاری را با مشکلات عدیده‌ای مواجه نماید که جبران آن‌ها در آتی به سختی امکان پذیر می‌باشد.
 5. گاهی نیز برخی از افراد با ناآگاهی از صدور چک‌های بلامحل و عواقبی که این قسم چک‌ها می‌تواند برای آن‌ها در پی داشته باشد به صدور چنین چک‌هایی اقدام می‌نمایند و با دست خود سبب خسارات بی‌شماری به خود می‌گردند. در این بین، وکیل چک به درستی تشخیص می‌دهد که کدام مرجع حقوقی یا کیفری و چه دادگاهی صلاحیت رسیدگی به چک بلامحل را دارد.
 6. وکیل چک برگشتی، آگاه است که دادگاه محل اقامت صادر کننده چک و نیز دادگاهی که در حوزه‌ی بانک صادرکننده‌ی گواهی عدم پرداخت می‌باشند، واجد صلاحیت رسیدگی به موضوع است.
 7. وکیل چک برگشتی که چک بلامحل را جهت پیگیری قانونی از صاحب آن اخذ نموده است، از طریق صدور اجراییه و یا از طریق مراجعه به دادگاه، وصول وجه چک را پیگیری می‌نماید.
 8. یک وکیل چک مجرب و حرفه‌ای، می‌تواند دارنده چک را در تمام مراحل اجرایی و عملیاتی قضایی، جهت وصول چک راهنمایی و کمک نماید.

با همه این تفاسیر، بسیا‌ر‌ی از افراد، با قوانین صدور چک و روش‌های وصول آن آشنایی ندارند و اطلاعات بسیار مختصر‌ی را از عامه‌ی مردم شنیده‌اند، اما لازم به یادآوری است که گفته‌های عامه مردم با آنچه در واقعیت است بسیار متفاوت می‌باشد و همین امر، لزوم داشتن یک وکیل چک برگشتی در حوزه‌ی تجارت را نمایان می‌سازد.

لذا توصیه می‌شود که صادر کنندگان چک و دارندگان چک‌های بلامحل، حتما پیش از هر اقدامی با یک وکیل چک برگشتی که اشراف کامل بر قوانین تجاری و چک دارد، مشورت و همفکری‌های لازم را انجام دهند.

بکارگیری وکیل برای وصول چک چخ مزایایی دارد؟

مدت زمان صدور حکم بر علیه صادر کننده چک کمتر می شود. نیازی به حضور شاکی در دادگاه نیست. در صورت شناسایی دارایی ها، وکیل می تواند سریعا دستور توقیف آنها را بدهد. وکیل می تواند برای جبران ضرر وزیان موکل وخسارت تاخیر،دادخواست جداگانه تنظیم کند. برای چک های کیفری، وکیل می تواند دستور حکم جلب صادر کند.

وظایف وکیل چک چیست؟

یکی از این وظایف به اجرا گذاشتن و نقد کردن چک است. اثبات معتبر بودن چک در دادگاه و عدم صدور آن به منظور انجام معاملات نامشروع نیز جزو وظایف وکیل است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)