banner

معرفی بهترین وکیل جرایم مالی و اقتصادی

بهترین وکیل جرایم مالی و اقتصادی

یکی از جرایمی است که به احتمال زیاد، بارها بارها اخبار، روزنامه ها و مطبوعات دیده یا شنیده‌اید، جرایم مالی و اقتصادی است. جرایم پولی و بانکی نیز، جزئی از جمله جرایم اقتصادی به حساب می‌آید. اما شاید برایتان سوال باشد که وکیل جرایم مالی و اقتصادی کیست و چه وظایفی دارد؟

جرایم مالی و اقتصادی شامل چه مواردی می‌شود؟ در ادامه با ما همراه باشید تا علاوه بر معرفی چند نمونه از بهترین وکیل جرایم مالی و اقتصادی، به پاسخ این سوالات بپردازیم. با ما در ایران وکالت همراه باشید.

وکیل جرایم مالی و اقتصادی کیست؟

وکیل جرایم مالی و اقتصادی، وکیل پایه یک دادگستری است که تا به حال تجربه زیادی در پرونده‌های مربوط به جرایم مالی و اقتصادی دارد و در جایگاه دفاع از متهم یا دفاع از شاکی و اثبات ادعا در دادگاه، اخذ وکالت را قبول کرده است. این وکیل به تمامی مسائل و جرایمی که به اقتصاد مرتبط است، آگاه است. این نوع از جرایم دارای طیف‌های بسیار وسیعی بوده و شامل قوانین زیاد و پیچیده‌ای است. از جمله جرایم مالی و اقتصادی می‌توان به مواردی همچون خیانت در امانت، جرایم گمرکی، جرایم مالیاتی و پولشویی اشاره کرد.

منظور از جرایم اقتصادی چیست؟

طبق گفته بهترین وکیل جرایم مالی و اقتصادی، جرایم اقتصادی یکی از چالش‌های جوامع در حال توسعه است که باعث ایجاد اثرات بسیار مخربی در جامعه و اقتصاد است. با گسترش روز افزون جرایم اقتصادی، حفظ امنیت و پیشبرد اهداف مربوط به آن، یکی از معضلات بزرگ در جامعه ما شده است؛ از همین رو، اهمیت برخورد با این جرایم بیش از پیش در جامعه نمایان شده است.

لازم به ذکر است که تعریف جرایم مالی و اقتصادی و مشخص کردن مصادیق آن در نظام اقتصادی امری دشوار شده و تعریف واحدی از آن بیان نشده و همواره بین کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد. اما به طور کلی می‌توان جرایم مالی و اقتصادی را به شرح زیر تعریف نمود:

جرایم اقتصادی دارای طیف‌های بسیار زیادی از جرم‌هایی است که قانون گذار برای قرار دادن زیر شاخه در این جرم هنوز به نظر قاطع نرسیده است. در حالت کلی، جرایم مربوط به کسب و کار و جرایم مربوط به اقتصاد جامعه از جمله جرایم مالی و اقتصادی است که باعث ویرانگری در جامعه می‌شود. از مهمترین آثار این جرایم، می‌توان به بزه دیدگان آن اشاره کرد که به افراد متضرر، به طور مستقیم یا غیر مستقیم، آسیب زیادی خواهد رساند.

انواع جرایم مالی و اقتصادی

انواع جرایم مالی و اقتصادی

حال قصد داریم برای آشنایی بیشتر با حیطه فعالیت بهترین وکیل جرایم مالی و اقتصادی، به معرفی و بررسی اجمالی برخی از جرایم مالی و اقتصادی بپردازیم پس با ما همراه باشید.

قاچاق ارز و کالا: هر گونه اقدامی که باعث نقض و اخلال در صادرات و واردات ارز و کالا کشور شود. این .موارد شامل کالا مجاز، مشروط، ممنوع و رایانه‌ای است و جزء جرم قاچاق ارز و کالا شناخته می‌شود. همچنین جرایم مربوط به قاچاق مشروبات الکلی نیز از جرایم مالی محسوب می‌گردد.

فرار مالیاتی: در مواقعی که فرد با انجام اقداماتی مثل جعل اظهارنامه مالیاتی، تغییر غیرمجاز در آن و ثبت نکردن تمام درآمدهای خود، بخواهد از پرداخت مالیات سرپیچی کند یا مقدار کمتری از آن را بپردازد، مرتکب به جرم فرار مالیاتی شده است.

ارتشا: اگر کارمند دولت برای انجام یا عدم انجام وظیفه خود، رشوه دریافت کند، مرتکب جرم ارتشا شده است.

پولشویی: در مواقعی پولشویی رخ می‌دهد که درآمد اداره و شرکت از طریق‌های غیرقانونی مثل فروش مواد مخدر تامین می‌شود و این درآمد در راه قانونی سرمایه‌گذاری شود. این گونه است که پول کثیف را به پول تمیز تبدیل می‌کنند.

اختلاس: زمانی که کارمند دولت، اموال دولتی و غیردولتی را به صورت غیر قانونی کم می‌کند و به نوعی خیانت در امانت انجام می دهد.

احتکار: زمانی که فردی کالاهای اساسی مردم را به قصد گران شدن به فروش نمی‌رساند.

توصیه می‌کنیم پیش از هرگونه اقدام در صورت سو استفاده مالی از شما، به یک وکیل جرایم مالی و اقتصادی مراجعه کنید.

چگونه باید در دادسرای ویژه جرایم اقتصادی طرح شکواییه کرد؟

در خصوص طرح و تنظیم شکایت می‌توانید از بهترین وکیل جرایم مالی و اقتصادی مشاوره و کمک بگیرید. مراحل طرح شکواییه عبارتند از:

  1. ثبت نام در سامانه ثنا
  2. بررسی پیشینه پرونده در سیستم مدیریت قضایی
  3. ارجاع شکواییه از طریق مراجعه به سرپرست دادسرا
  4. ثبت پرونده و تحویل به شعبه مربوطه.

شما در صورت نیاز به راهنمای بیشتر می‌توانید با وکلای ایران وکالت جهت مشاوره هماهنگ کنید.

در جرایم مالی و اقتصادی در جریان های بانکی

متاسفانه در بانک‌ها مخصوصا در سال‌ها اخیر، این جرایم به وفور در کشور دیده می‌شود. تعدادی از آنها شامل:

  • معامله ارز و پول خارجی بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی
  • عدم پرداخت به موقع سود سپرده افراد توسط بانک‌ها
  • دادن سود بانکی بیش از حد توسط بانک مرکزی
  • اخذ وام‌های میلیاردی با استفاده از اسناد جعلی و تبانی با رئیس بانک یا کارمندان و مواردی از این قبیل.

وکیل جرایم مالی و اقتصادی کیست؟

چه کسی می تواند بهترین وکیل جرایم مالی و اقتصادی باشد؟

تشخیص و انتخاب بهترین وکیل امری دشوار است. برای شناسایی وکیل با مهارت در زمینه جرایم اقتصادی و مالی، توصیه می‌کنیم قبل از کارگیری ایشان سابقه کار و رزومه وکیل مورد بررسی دقیق قرار گیرد. همانطور که گفته شد جرایم مالی و اقتصادی از جمله جرایمی است که قانون در برخورد با آن‌ها از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است.

قبول وکالت این پرونده‌ها توسط وکیل جرایم مالی و اقتصادی محدودیت‌هایی را با خود به همراه دارد که از طرف قوه قضاییه مصوب گردیده شده است. لایحه‌ای که متناسب با این موضوع به تصویب رسیده است شامل وکلای جرام مالی و اقتصادی است که افراد خواهان وکالت این جرایم، باید وکیل انتخابی خود را طبق این لیست اخذ کنند.

همانطور که بیان شد جرایم اقتصادی نوعی از جرایم مالی محسوب می‌شود که این جرایم مالی مستلزم پرداخت هزینه‌های دادرسی بوده و هزینه وکالت پرونده‌های جرایم اقتصادی معمولا بالاست که ان موضوع به دلیل اهمیت این جرم‌ها و مخرب بودن آنها می‌باشد.

مرجع رسیدگی به جرایم اقتصادی

طبق ماده ۲ قانون مجازات‌های اخلال گران اقتصادی و همچنین با استناد به تبصره ۷ این قانون، دادسرا و دادگاه‌های کیفری، مرجع دارای صلاحیت برای رسیدگی به جرایم مالی و اقتصادی می‌باشد. دادگاه انقلاب دارای صلاحیت رسیدگی به جرایم مفسدین و جرایم اقتصادی است، لذا برای چنین پرونده‌هایی می‌توان از راهنمایی و مشاوره بهترین وکیل دادگاه انقلاب بهره گرفت.

تشخیص انتخاب شعبه مناسب برخی استان‌ها با رئس قوه قضایی می‌باشد. فعالیت مجرمین بر ضد ثبات اقتصاد و در نتیجه علیه دولت و حاکمیت، علت مهمی است که رسیدگی به آن جرایم حتما در دادگاه انقلاب بررسی گردد. در آخر پیشنهاد می‌کنیم به دلیل حساسیت بالای جرایم آن، قبل از هر اقدامی با بهترین وکیل جرایم مالی و اقتصادی مشورت کنید.

سوالات متداول در خصوص وکیل جرایم مالی و اقتصادی

جرایم مالی و اقتصادی شامل چه مواردی است؟

این جرایم شامل قاچاق ارز و کالا، فرار مالیاتی، ارتشا، پولشویی، اختلاس و احتکار است.

برای رسیدگی به جرایم مالی و اقتصادی باید به کجا رجوع کرد؟

برای رسیدگی به این نوع جرایم باید به دادگاه انقلاب مراجعه کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)