banner

حذف نام همسر از شناسنامه + ۲ شرط مهم

حذف نام همسر از شناسنامه

ازدواج از ارزشی‌ترین اقدامات جهان اسلام است که ضمن فراهم کردن بستری آرام برای افراد، به بقای نسل و افزایش جمعیت منجر می‌شود. اگرچه ازدواج راهی برای سعادت و خوشبختی است، اما متأسفانه در مواردی بنا به دلایلی، ازدواج منجر به اتفاقات خوش نمی‌شود و طرفین تصمیم می‌‌‌‌‌گیرند که پس از مدتی زندگی از یکدیگر جدا شوند. اکثر زوجین پس از طلاق، علاقه‌ای به بودن نام همسر سابق خود در شناسنامه ندارند و در صدد حذف نام همسر از شناسنامه‌ خود هستند.

قانون گذاران، قوانینی را برای افراد در نظر گرفته که به کمک آن می‌‌‌توان پس از طلاق، اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه نمود. حال در ادامه به بررسی شرایط و مراحل حذف نام همسر از شناسنامه خواهیم پرداخت. با ایران وکالت همراه باشید.

حذف نام همسر از شناسنامه بر کدام ماده‌ قانونی استوار است؟

بر اساس ماده ۳۳ قانون ثبت احوال، کلیه‌ وقایع ازدواج و طلاق، مرگ زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر رسمی ثبت شود؛ ولی در شناسنامه مرد یا زن؛ آخرین نکاح و طلاق و یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات، آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است درج خواهد شد و ازدواج و طلاق غیر مدخوله در شناسنامه درج نخواهد شد.

حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است؟

طبق ماده‌ی ۳۳ قانون ثبت احوال و قوانین مربوط به آن، افرادی که به دنبال حذف واقعه‌ ازدواج و حذف نام همسر از شناسنامه‌ خود هستند، می‌توانند با ارائه‌ی مدارک لازم به اداره ثبت احوال مراجعه کنند.

برای این کار، شخص درخواست کننده باید مدارکی از قبیل اصل و یا کپی طلاق نامه و همچنین دادنامه‌ طلاق غیر مدخوله را به اداره ثبت احوال و یا دفاتر دولتی تحویل دهد. در مرحله بعد باید تقاضای صدور شناسنامه‌ جدید را بدهد. همچنین شخص فرد متقاضی، در صورت نیاز می‌تواند از راهنمایی و مشاوره وکیل ثبتی نیز بهره‌مند گیرد.

حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است؟

آیا با تهیه‌ شناسنامه‌ المثنی، اطلاعات قبلی شناسنامه حذف می‌شود؟

برخی از افراد بر این باورند که در صورتی که شناسنامه آنها گم یا مفقود شود و درخواست شناسنامه‌ جدید بدهند، اطلاعات قبلی شناسنامه حذف خواهد شد. البته این تصور، خلاف واقعیت است؛ زیرا  آخرین نکاح، آخرین طلاق، بذل مدت و تعدد همسر از مواردی است که در شناسنامه‌ المثنی نیز انعکاس داده خواهد شد. لازم به ذکر است که تحت شرایط خاصی، می‌توان حذف نام همسر از شناسنامه را انجام داد د که در ذیل به نحوه‌ انجام  آن خواهیم پرداخت.

آیا حذف نام همسر از شناسنامه، امکان پذیر است؟

قانون، این امکان را فراهم کرده است که افراد بتوانند پس از طلاق نام همسر را از شناسنامه خود حذف کنند. به طور کلی دو شرط برای انجام این کار در نظر گرفته شده است که این شروط عبارتند از:

  1. در صورتیکه طلاق، غیرمدخوله شناخته شود.
    در صورتیکه در مدت زمان عقد و ازدواج؛ دخول انجام نشده باشد و زن باکره مانده باشد، قانون مراتب حذف نام همسر از شناسنامه را پس از طلاق فراهم خواهد کرد.
    برای حذف نام همسر از شناسنامه، زوجه موظف خواهد شد تا به دستور دادگاه به پزشکی قانونی مراجعه نماید تا در ادامه، پس از بررسی پزشکی قانونی در صورت باکره بودن وی، گواهی بکارت اخذ شود.
  2. در صورتیکه پس از طلاق، متقاضی ازدواج کند و ازدواج جدید خود را در یکی از دفاتر رسمی ازدواج به ثبت برساند.

مراحل اداری حذف نام همسر از شناسنامه چگونه است؟

ماده‌ی ۳۳ قانون ثبت احوال، به روشنی به این موضوع پرداخته است که طبق ماده‌ی ۳۳ قانون ثبت احوال و قوانین مربوط به آن، افرادی که می‌خواهتد اسم همسر را از شناسنامه حذف کنند، می‌توانند با ارائه‌ی مدارک لازم به اداره‌ی ثبت احوال کشور مراجعه و یا از طریق بهترین وکیل ثبت احوال اقدام کنند.

برای این کار، شخص درخواست کننده باید اصل یا کپی طلاق نامه و دادنامه‌ طلاق غیر مدخوله را به اداره ثبت احوال یا دفاتر دولتی ارائه دهد. در ادامه، اقدام به درخواست برای صدور شناسنامه‌ جدید کند. پس از آن، مراجع ذی ربط با صدور شناسنامه‌ جدید با حذف نام همسر از شناسنامه، موافقت خواهند کرد.

چه کسانی می‌توانند اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه کنند؟

همانطور که گفته شد، کسانی که بعد از طلاق به آن‌ها دادنامه‌ طلاق غیر مدخوله ارائه شود، می‌توانند اقدام به این کار کنند. علاوه بر این مورد، در صورتیکه زنان و مردان پس از طلاق ازدواج مجدد داشته باشند، می‌توانند پس از ثبت ازدواج مجدد خود در شناسنامه، به وسیله‌ دفاتر رسمی ازدواج نسبت به حذف نام همسر از شناسنامه اقدام به عمل آورند.

بدین ترتیب اداره ثبت احوال و دفاتر رسمی دولتی، با درخواست متقاضی موافقت خواهند کرد. در ادامه  ازدواج و طلاق گذشته‌ وی از شناسنامه حذف شود و شناسنامه جدید ارائه خواهد گشت. در نتیجه، فقط در شناسنامه‌ جدید  ازدواج آخر خواهد بود.

لازم به ذکر است که فقط افرادی که مشمول این شرایط هستند می‌توانند به منظور تهیه‌ شناسنامه‌ المثنی، بدون درج ازدواج و طلاق قبلی خود به یکی از ادارات ثبت احوال کشور مراجعه نمایند و به حذف اسم همسر از شناسنامه اقدام نمایند.

حذف نام همسر از شناسنامه چه مزایایی دارد؟

عده‌ای بر این باورند که قانون حذف نام همسر از شناسنامه، خالی از اشکال نیست؛ اما قطعا مزایای آن بیش‌تر از معایب آن است. حذف اسم همسر از شناسنامه موجب کاهش بار روانی بر روی شخص خواهد شد.

در بسیاری از موارد، افراد مجبور هستند برای پیگیری کار خود شناسنامه را به سایرین ارائه دهند. این کار از نظر روانی موجب آشکار شدن خصوصی‌ترین مسائل مربوط به زندگی آن‌ها خواهد شد. مسائلی که شاید شخص، تمایل دارد که پنهان بماند. در نتیجه با حذف نام همسر از شناسنامه، می‌‌توان تا حد زیادی از افشای این گونه مسائل خصوصی جلوگیری کرد.

حذف نام همسر از شناسنامه چه مزایایی دارد؟

آیا امکان حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه وجود دارد؟

شاید این سؤال برای عده‌ای از افراد پیش آمده باشد که آیا حذف کردن نام همسر فوت شده از شناسنامه ممکن است؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که بله این کار ممکن است. در صورتیکه متقاضی، پس از فوت همسر خود ازدواج جدیدی داشته باشد، پس از مراجعه به اداره ثبت احوال و انجام مراحل قانونی آن یا مراجعه به بهترین وکیل ثبتی مربوطه، می‌تواند نسبت به حذف نام همسر از شناسنامه، اقدام کند.

نتیجه گیری

با توجه به تمامی نکات گفته شده در خصوص حذف نام همسر از شناسنامه، مشخص می‌شود که هر کدام از مواردی که ذکر شده، دارای شرایطی خاص هستند و نیازمند بررسی حقوقی می‌باشد که پس از بررسی و احراز شرایط مذکور در قانون، می‌توان اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه نمود.

سوالات متداول در خصوص حذف نام همسر از شناسنامه

آیا امکان حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق قانونی وجود دارد؟

این کار تنها در حالتی ممکن است که زوجین طلاق گرفته و ازدواج مجدد صورت گرفته باشد.

وضعیت تجرد چطور بررسی می شود؟

زوجین می توانند با گرفتن گواهی تجرد از ازدواج قبلی خود، شریک جدید خود را از تجرد خود مطلع کند.

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)