banner

نمونه دادخواست طلاق توافقی

نمونه دادخواست طلاق توافقی

در طلاق توافقی زوجین برای طلاق و پایان دادن به زندگی زناشویی، رضایت کامل دارند. مهم‌ترین مرحله در پرونده‌های طلاق توافقی، ثبت دادخواست طلاق توافقی است. به عبارت دیگر، ارائه و تهیه دادخواست طلاق توافقی نخستین مرحله برای پیگیری حقوقی در جدایی زوجین است.آشنایی با نمونه دادخواست طلاق توافقی ثبت دادخواست را برای شما آسان‌تر می‌کند.

در این مقاله از ایران وکالت قصد داریم چندین نمونه دادخواست طلاق توافقی را نمایش دهیم، تا شما را در ارائه این نوع دادخواست آشنا کنیم. همان طور که می‌دانید در هر دعوی حقوقی، تنظیم و نگارش دادخواست دارای شرایط خاص و ویژه‌ای است که لازم است از یک وکیل متخصص، مشاوره بگیرید. دلیل آن هم این است که با رخ دادن کوچک‌ترین اشتباهی در تنظیم دادخواست، دادخواست شما توسط دادگاه رد می‌شود.

نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی

پس از تشکیل پرونده یا طی کردن مراحل طلاق توافقی ، دادگاه حقوقی خانواده، طرفین را دعوت می‌کند. دادگاه ابتدا سعی در صلح زوجین می‌نماید تا بنیان زندگی خانوادگی از هم نپاشد. در صورت عدم موفقیت در ایجاد صلح، دادگاه در مورد نحوه‌ی پرداخت نفقه زوجه و فرزندان، درصورت وجود و پرداخت مهریه و تعیین تکلیف حضانت فرزندان را تنظیم و به امضای زوجین می‌رساند.

قبل از صدور حکم طلاق توافقی، دادگاه زن را به پزشکی قانونی معرفی می‌کند.در صورت وجود حمل در زوجه، باید مراتب توسط پزشکی قانونی به دادگاه گزارش داده شود.

اعتبار حکم طلاق توافقی ۳ ماه است. زوجین بایستی در این زمان به یکی از دفترخانه‌های ثبت طلاق مراجعه کنند. اگر یکی از زوجین در مدت مذکور برای حضور در دفتر خانه تعلل کند؛ طرف مقابل می‌تواند از طریق اجرای احکام دادگاه نسبت انجام طلاق اقدام نماید.

نحوه تنظیم دادخواست طلاق توافقی

انواع نمونه دادخواست طلاق توافقی

چندین نمونه دادخواست طلاق توافقی می‌توان برشمرد. در این نوشته قصد داریم، دو نمونه دادخواست طلاق توافقی را به شما معرفی کنیم.

اولین نمونه دادخواست طلاق توافقی:

در اولین نمونه دادخواست طلاق توافقی، هریک از زوجین وکیل دارند. این نمونه به این صورت است:

مشخصات نام نام خانوادگی نام پدر شغل محل اقامت
خواهان
خواننده
وکیل خواهان
وکیل خواننده
خواسته صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی)
دلایل و منضمات عقدنامه – شناسنامه – کارت ملی
ریاست محترم مجتمع قضایی شهید باهنر

با سلام

احتراما زوجه (موکل اینجانب)، براساس عقدنامه شماره …………… مورخ ……………….. در دفترخانه ازدواج و طلاق شماره در شهر تهران، به عقد زوج درآمده است و حاصل این ازدواج یک فرزند به نام ………………….. متولد ……………… می‌باشد. متاسفانه زوجین به دلیل اختلافات بسیار زیادی که دارند قادر به ادامه زندگی مشترک نبوده و مشاوره بهزیستی نیز برای بازگرداندن آن‌ها به زندگی مشترک مفید فایده نبوده است. زوجین در مورد مسائل حقوقی ناشی از زوجیت به توافق رسیده‌اند که متن توافق آن‌ها به ضمیمه دادخواست ارائه گردیده است. لذا صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) از آن مرجع محترم مورد تقاضاست.

دومین نمونه دادخواست طلاق توافقی:

در دومین نمونه دادخواست طلاق توافقی، زوجه از زوج وکالت طلاق دارد. این نمونه به این صورت است:

مشخصات نام نام خانوادگی نام پدر شغل محل اقامت
خواهان
خواننده
وکیل
خواسته صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی)
دلایل و منضمات عقدنامه – شناسنامه – کارت ملی – وکالت طلاق
ریاست محترم مجتمع قضایی شهید باهنر

با سلام

احتراما، زوج (موکل اینجانب) بر طبق عقدنامه رسمی شماره …. مورخ ……. در دفترخانه ….. با زوجه سرکار خانم …….. عقد نموده است. متاسفانه به دلیل اختلافات موجود میان زوجین ادامه زندگی مشترک برای آن میسر نیست. به همین منظور موکل طی یک وکالتنامه رسمی به شماره ….. مورخ ….. در دفترخانه اسناد رسمی ….. یک وکالت بلاعزل طلاق با حدود اختیارات کامل داده و زوجه نیز، اینجانب را به عنوان وکیل مع الواسطه انتخاب نموده است. لذا با عنایت به حدود اختیار و عدم تفاهم اخلاقی زوجین، صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

جمع بندی

ما در این مقاله شرایط، نحوه و ۲ نمونه دادخواست طلاق توافقی را به شما نمایش دادیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین تنظیم و نگارش دادخواست، با مشاورین حقوقی وکیل طلاق ما تماس فرمایید. تیم حقوقی ما آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما به صورت رایگان می‌باشد.

سؤالات متداول

طلاق توافقی چه مدت طول می‌کشد؟

اگر برای طلاق وکیل گرفته باشید، طلاق توافقی کمتر از ۱ ماه طول می‌کشد. اما اگر وکیل نداشته باشید، طلاق توافقی ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد.

زوجین برای طلاق توافقی چه مراحلی را باید طی کنند؟

در مرحله اول باید در سامانه zaman.behzisti.net ثبت نام کنند و سپس به مرکز مشاوره معرفی شده مراجعه کنند. در مرحله ی دوم باید گواهی عدم انصراف از طلاق را دریافت کنند و با مراجعه به مرکز خدمات الکترونیک قضایی دادخواست طلاق توافقی را ثبت نمایند. در مرحله سوم، باید به دادگاه مراجعه کنند و پس از سازش بر سر مهریه، نفقه و دیگر موارد، گواهی عدم امکان سازش دریافت کنند. در مرحله چهارم، تا ۳ ماه فرصت دارند تا با داشتن گواهی عدم امکان سازش به یکی از دفاتر طلاق مراجعه و صیغه‌ی طلاق را جاری کنند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)